1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'den istihdam eleştirisi: 5 gençten biri işsiz
CHP'den istihdam eleştirisi: 5 gençten biri işsiz

CHP'den istihdam eleştirisi: 5 gençten biri işsiz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 2013’ün Ekim ayında istihdamın önceki yılın aynı dönemine göre 139 bin kişi arttığına dikkat çekerek, bu rakamın...

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 2013’ün Ekim ayında istihdamın önceki yılın aynı dönemine göre 139 bin kişi arttığına dikkat çekerek, bu rakamın son 50 ayın en düşük artışı olduğunu ileri sürdü. 5 gençten birinin işsiz olduğunu belirten CHP'ye göre önümüzdeki günlerde ekonomideki yavaşlama ve beklentilerdeki bozulma, işsiz sayısını daha da artıracak.

CHP'nin yayınladığı 82. Ekonomik Görünüm Raporunda, 2013 Kasım Cari İşlemler Dengesi, 2014 Ocak ayında tüketici güveni ile ilgili göstergeler ve 2013 Ekim işsizlik verileri değerlendirildi. Raporda son yayınlanan işsizlik verilerine geniş yer verildi. 2013 yılının Ekim ayında işsizlik oranının, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,6 puan artarak yüzde 9,7 olduğunun işsiz sayısının ise aynı dönemde 202 bin kişi artarak 2 milyon 743 bine ulaştığının hatırlatıldığı raporda, 'genç işsizliğindeki' artışa dikkat çekildi. Son bir yılda genç işsizlik oranının 1,2 puan artarak yüzde 19,3’e ulaştığı vurgulandı.

Ekim 2013’te mevsim etkilerinden arınmış işsizlik oranında bir önceki aya göre 0,3 puanlık bir gerilemenin görüldüğünün fakat ayrıntılarda parlak olmayan bir tablo olmadığının ifade edildiği raporda, 'iş gücüne katılan vatandaş' sayısındaki ve 'istihdam artışındaki' yavaşlamaya dikkat çekildi. Rapora göre 2013’ün Ekim ayında, önceki yılın aynı dönemine göre istihdamdaki artış sadece 139 bin kişi oldu. Bu son 50 ayın (2009 Ağustos ayından itibaren) en düşük istihdam artışı oldu. Hizmet sektöründe istihdamda önemli bir yavaşlama görülürken, tarım istihdamında son bir yılda 294 bin kişilik azalma dikkat çekti. Bu, tarım istihdamında 2008 Ocak ayından bu yana en sert düşüş oldu.

Rapora göre Ekim’de emek piyasasına giren vatandaş sayısında ciddi bir yavaşlama var. Son bir yılda çalışma çağına gelen nüfus 861 bin kişi artmasına karşın; işgücüne katılan nüfus sadece 340 bin kişi arttı. Aynı dönemde işgücüne dahil olmayan nüfustaki artış 521 bin kişi. Yani son bir yılda çalışma çağındaki nüfusa eklenen her 100 kişiden 61’i emek piyasasına girmedi. İşgücü havuzuna girmeyenlerin artışı 2013 Ekim’de işsizlik oranının çift hanelere ulaşmasını engelledi. İşgücüne katılım oranı 2012 Ekim ayı seviyesinde kalsa 2013’ün Ekim ayında işsizlik oranı 'yüzde 10' olacaktı. Önümüzdeki günlerde ekonomideki yavaşlama ve beklentilerdeki bozulma işgücü piyasası üzerindeki baskıyı kaçınılmaz şekilde daha da artıracak. Gelir ve istihdam azalırken, işsizlik oranını tek hanelerde tutmak için işgücü arzını istatistiklerde kısmak da yetmeyecek.

Bu haber toplam 169 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.