1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Cennetliklerin oranı Bin kişiden bir tanesi cennete girecektir!
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Cennetliklerin oranı Bin kişiden bir tanesi cennete girecektir!

A+A-

Mahşer yerinde hesap işleri tamamlandıktan sonra insanlar sırat köprüsünün üzerinden geçmeye sevk edilecekler. Herke dünyadaki ameline göre kimi yıldırım gibi, kimisi jet gibi, kimi atlı gibi, kimi yaya olarak koşarak, kimi yürüyerek, kimi sürünerek yola revan olacaklar. Sürünerek gidenlerden cehenneme müstahak olanlar layık oldukları cehenneme düşecekler. İçlerinde iman olanlar cezalarını çektikten sonra cennete çıkarılacaklardır.

İnsanların çoğunun kafir, müşrik olduklarını Kur’an-ı Kerim şöyle beyan ediyor:

“Sen ne kadar şiddetle arzu etsen de insanların çoğu inanacak değillerdir.” (Yusuf/103),

“Onların çoğu Allah'a ancak ortak koşarak inanırlar”. (Yusuf/106)

Cennete gideceklerin ve cehenneme gideceklerin oranını ise Sevgili Peygamberimiz Sallallahü aleyhi ve sellem şöyle açıklamıştır:

 Ebû Saîd-i Hudrî  (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah Sallallahü aleyhi ve sellem buyurdular ki:

Kıyamet günü Azîz ve Celîl olan Allah:
"Ey Âdem!" diye seslenir. Âdem:
"Ey Rabbim buyur, emrindeyim, bütün hayırlar senin elindedir!" der. Şöyle bir nidada bulunulur:
"Allah sana, cehennem hey'etini çıkarmanı emrediyor!" Âdem sorar:
"Ey Rabbim, cehennem hey'eti ne kadardır?"
"Her binden dokuz yüz doksan dokuzu!"
"İşte hamilelerin çocuğunu düşürdüğü, çocukların ihtiyarladığı, insanların sarhoş olmadıkları halde, azabın şiddetinden sarhoşa döneceklerini göreceğin zaman bu zamandır."

Bu haber Ashab'a çok ağır geldi. Öyle ki yüzlerinin rengi değişti.
"Ey Allah'ın Resûlü! Bu binde bir içine hangimiz gireceğiz?" dediler,
"Ye'cuc ve Me'cuc'dan binde dokuz yüz doksan dokuz, sizden ise bir olacak. Şunu da bilin: Siz insanlar arasında, beyaz bir öküzde siyah bir kıl veya siyah bir öküzde beyaz bir kıl durumundasınız." (Buhârî, Enbiya 7, Rikak 46, Tevhid 32; Müslim, İman 379,(222))

Evvela, Kur’an’da ve hadislerde durumları tasvir edilen Yec’uc ve Me’cuc denilen ve kâfir olan insanların sayısı, bu oranı destekler mahiyetindedir.

İbni Hacer de: "Bütün Âdem evlatları dikkate alındığında, müminlerin sayısı o kadar az olabilir" der.

İkinci bir yoruma göre: Hadiste ifade edilen "Cehennemlikler”den maksat, sadece ebedi olarak orada kalacak olan kâfirler değil, aynı zamanda belli bir süreliğine girecek olan günahkâr âsiler de bu sayıya dâhildir. Ki bunların sayısı da binde dokuz yüz doksan dokuza ulaşabilirler.

Keza cennete gireceklerle ilgili sayı, cehenneme girmeden doğrudan cennete girecekler için söz konusu olabilir. Bu sayı da bu bakımdan makuldür. Buna göre, cehennemden çıkıp da cennete gireceklerle birlikte bu sayı kat be kat artar demektir.

Dünyada iken akl-ı selime, vahye ve meleklerin ilhamına kulak verenler, imtihanı kazanacağı gibi, nefs-i emmareye, şeytanın vesveselerine kulak asanlar da imtihanı kaybedeceklerdir.

İnsanların çoğunun kaybetmesi, imtihanın insanlık camiası için bir yenilgi, sayılmamalıdır. Zira bu imtihan kemiyete değil, keyfiyete bakar; sayısal çoğunluğa değil, kaliteye bakar. İmtihanı kazananların bir kişi, Allah katında, kaybedenlerin bir milyonundan daha üstüdür.

Evet, insanların çoğunun cehenneme gideceği doğrudur. Fakat meziyet sayıda değil, kalitedir. Tavuğun altına bırakılan yüz yumurtadan doksan tanesi cılk çıkıp bozulsa bile, on tanesinin kıymetli birer civciv olmalarının hatırı için bu işlemden vazgeçmemek aklın gereğidir. Çünkü eğer bu yumurtalar kuluçka işlemine tabi tutulmazsa hiçbir civciv söz konusu olmaz. Az bir zarar için pek çok olan bir yarardan vazgeçilmez. On tanenin sağlam çıkması doksan tanenin zararını telafi ettiği gibi, fazladan kârlar da kazandırır.

Eğer imtihan olmasaydı, başta Hz. Muhammed olarak peygamberler, evliyalar gibi yıldızların doğması mümkün olamazdı. Yaratıcı katında hiç bir değere sahip olmayan –sürü türünden- bir yığın inkârcının cehenneme girmemesi için, imtihanı açmamak suretiyle böyle her biri dünyaya bedel kaliteli insanların ortaya çıkmasına engel olmak Allah’ın sonsuz hikmetine taban tabana zıttır.

Bu yazı toplam 4261 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.