1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Cennetlik adam geliyor
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Cennetlik adam geliyor

A+A-

Çok basit sanıp önemsemediğimiz nice hasletler var ki onlar insanın cennete gitmesine vesile olabiliyor. Bunlardan birisi: kalbinde hiçbir müslümana karşı kin, nefret va samimiyetsizlik bulundurmamak. İkincisi ise Allah’ın verdiği şeylerden dolayı hiç kimseyi kıskanmamak, haset etmemek. Bu konuyu aşağıdaki hadis-i şerif ne güzel açıklıyor:

Enes (r.a.)den: bir gün Peygamber (s.) ile beraber oturuyorduk. O şöyle buyurdu: Şimdi yanınıza cennetlik bir adam geliyor, dedi. Ensardan bir adam geldi. Sakalından aldığı abdestin suyu damlayan, nalınlarını sol eline almış bir kişi.

Ertesi gün gene aynı şeyi söyledi: Şimdi yanınıza cennetlik bir adam geliyor.  Gelen gene aynı dünkü şahıstı. Üçüncü gün olunca Hazreti Peygamber (s.) gene: Şimdi yanınıza cennetlik bir adam geliyor, buyurdu.  Sonra Hazreti Peygamber (s.) kalkıp yürüyünce, adam da önceki günlerdeki gibi herkesle beraber çıktı gidiyordu. Abdullah b. Amr b. As bu adamın arkasına takıldı. Onu cennetlik yapan şeyin ne olduğunu öğrenmek istiyordu.  Yanına varıp şöyle dedi: “Babamla tartıştık, üç gün eve gitmeyeceğime yemin ettim. Eğer uygun görürsen bu süre geçene kadar seninle kalabilir miyim?” dedi. Cennetlik sahabi bu teklifi kabul etti ve olur, dedi. Onun yanında üç gün kalan Abdullah bu sürede o Medineli Müslüman’ın gece namazına kalktığını görmediğini, sabah namazına kadar uyuduğunu, sadece yatağında sağa sola dönerken Allah’ı zikrettiğini ve tekbir getirdiğini fark etti.

Abdullah o günleri anlatırken şöyle dedi: “Gerçi konuşmaları esnasında sadece güzel şeyler söylediğini işittim. Üç gece geçince yaptığı ibadetleri nerdeyse küçümseyecektim. Bunun üzerine ona dedim ki: ‘Aslında ben babamla tartışmadım. Ancak Hazreti Peygamber (s.) üç kere Cennetlik adam geliyor, dedi, üçünde de sen geldin. Ben de senin yanında kalıp ne yaptığını görmek ve aynısını yapmak istedim.  Ancak görüyorum ki, sen çok da fazla bir şey yapmıyorsun. Seni Hazreti Peygamber (s.)in söylediği gibi bu dereceye ulaştıran nedir? dedim. Sadece gördüklerin, dedi ensarlı adam sakince. Bu cevap üzerine yanından ayrıldım. Fakat çok uzaklaşmadan beni çağırdı ve şöyle dedi: “Ancak bir şey daha var. Ben kalbimde hiçbir Müslüman’a karşı kin, nefret ve samimiyetsizlik bulundurmam. Ve Allah’ın kendisine ihsanda bulunduklarından dolayı hiç kimseye hased etmem.”

Bunun üzerine Abdullah b. Amr (r.a.) diyor ki: “İşte seni yücelten budur, bizim yapamadığımız da budur.” dedi. (Müsned Ahmed 3/166, Hadislerle İslam 3/571)

Bu yazı toplam 333 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.