1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Cehennemle ilgili ayetlerden bazıları
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Cehennemle ilgili ayetlerden bazıları

A+A-

Bizleri yaratıp dünyaya getiren ve istediği zaman öbür dünyaya (ahirete) götüren yüce rabbimizin bildirdiğine göre, bu dünyada rabbine iman eden, onun gönderdiği peygambere inanan ve onun yolanda giderek Müslüman olarak ölecek olan kimselere ahirette cennetler vaat ediyor ki vasfetmekle, övmekle bitmez. Allah, peygamber, din, iman tanımayan kimselere de cehennem isminde yerlerde çok şiddetli azablar olacağını önceden haber veriyor. Cehenneme kimlerin gideceğini aşağıdaki ayetlerde haber veriyor. Biz ise bu günahları bilip onlardan uzak durmaya çalışalım diye bu ayetlerin bir kısmını naklediyorum:

“Kim bir mümini kasten öldürürse, cezası, içinde ebedî olarak kalacağı cehennemdir. Allah ona gazab ve lanet etmiş ve onun için büyük bir azab hazırlamıştır.” (Nisa/93)

“Kim kendisine hidayet (doğru yol) besbelli olduktan sonra Peygamber'e karşı çıkar, müminlerin yolundan başkasına uyup giderse onu döndüğü yolda bırakırız ve cehenneme sokarız. Orası ne kötü bir gidiş yeridir.” (Nisa/115)  “Yetimlerin mallarını haksız yere yiyenler, muhakkak ki karınlarını ateşle doldurmuş olurlar ve cehennemi boylarlar.” (Nisa/10) “Bizim âyetlerimizi yalanlayan ve onlara inanmaya tenezzül etmeyenler var ya, işte onlara göğün kapıları açılmayacak ve deve (veya halat) iğne deliğinden geçinceye kadar onlar cennete giremeyeceklerdir. İşte suçluları böyle cezalandırırız.”  “Onlara cehennemde ateşten bir yatak, üstlerine de (ateşten) örtüler vardır. Biz zalimleri işte böyle cezalandırırız.” (A'raf/40-41)  O gün münafık erkekler ve münafık kadınlar (dışından Müslüman görünüp, içinden kafir olanlar) o iman edenlere şöyle diyeceklerdir: "Bize bakın da sizin nurunuzdan biraz alalım?" Onlara: "Arkanıza dönün de nur arayın!" denilir. Aralarına kapılı bir sur çekilir ki, onun içinde rahmet, dışında da azap vardır. (Hadid/13)   Azap sürekli olacak ve hafifletilmeyecek  “Sonra da zulmedenlere, "Ebedî azabı tadın! Siz ancak vaktiyle kazanmakta olduğunuzun cezasına çarptırılıyorsunuz" denilecektir.” (Yunus/52) “Cehennem ateşinden çıkmak isterler. Ama oradan çıkacak değillerdir. Onlar için devamlı bir azap vardır.” (Maide/37)  “Kâfirler, gerek kitap ehlinden olsun gerek puta tapanlardan olsun muhakkak, cehennem ateşindedirler. Orada ebedî olarak kalacaklardır. Onlar, insanların en şerlileridir.” (Beyyine/6) 

“Hüsranın ardından da cehennem vardır. Orada kendisine irinli su içirilecektir. Onu yudumlamaya çalışacak fakat boğazından geçiremeyecektir. Ona her yönden ölüm gelecek fakat ölmeyecek, arkasından da şiddetli bir azap gelecektir.” (İbrahim/16-17) “Şüphesiz ki âyetlerimizi inkâr eden kâfirleri biz yarın bir ateşe atacağız. Derileri piştikçe azabı duysunlar diye, kendilerine başka deriler vereceğiz. Çünkü, Allah gerçekten çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Nisa/56)  “Onlar: "Hesap ve ceza günü ne zaman?" diye soruyorlar. O gün, onların ateş üzerinde azap görecekleri gündür.” (Zariyat/12-13)  “Gömlekleri katrandandır ve yüzlerini ateş kaplar.” (İbrahim/50)  “Şu iki sınıf (müminlerle kâfirler),  Rablerinin dini hakkında birbirleriyle davaya kalkışan iki hasımdır. İşte o kâfir olanlar için ateşten çamaşırlar biçilmiştir, başlarının üstünden kaynar su dökülür.”(Hac/19 Cehennemliklerin yiyecekleri

“Sonra siz ey haktan sapan yalanlayıcılar! Mutlaka (cehennemde) bir ağaçtan, zakkumdan yiyeceksiniz. Karınlarınızı hep onunla dolduracaksınız.”(Vakıa/51-53) O (Zekkum) bir ağaçtır ki cehennemin dibinde çıkar.  Tomurcukları şeytanların başları gibidir. (Saaffaat/62-65)  Gerçekten zakkum ağacı. Günahkârların yemeğidir. O pota gibi karınlarda kaynar.  O, kızgın bir sıvının kaynaması gibidir. (Dühan/43-46)  Bir irinden başka yiyecek de yok. (Haakka/36)  Ardından da Cehennem vardır, orada kendisine irinli su içirilecektir.  Onu yutmaya çalışacak, fakat boğazından geçiremeyecek ve her yandan ona ölüm gelecek, fakat o ölemez. Arkasından da çetin bir azab gelecektir. (İbrahim/16-17)  Onlara kızgın bir kaynaktan su verilir. (Ğaşiye/5)  Orada ne bir serinlik tadacaklar, ne de içecek bir şey.

Ancak bir kaynar su ve irin (içecekler). (Nebe’/24-25)  Allah onlarla konuşmaz  (Allah) buyurur ki: Alçaldıkça alçalın orada! Bana konuşmayın artık. (Mü’minun/108)  Allah'a verdikleri sözü ve yeminlerini az bir paraya satanlar var ya, işte onların ahirette bir payı yoktur; Allah kıyamet günü onlarla hiç konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temizlemeyecektir. Onlar için acı bir azab vardır. (Al-i İmran/77)  Cennettekilerden su ve rızık isteyeceklerdir

Cehennemdekiler, cennettekilere: "Bize biraz su akıtın veya Allah'ın size verdiği rızıktan bize de verin." diye seslenirler. Cennettekiler de: "Allah, bunların ikisini de kâfirlere haram kıldı." derler. (A'raf/50)  Cehennemden kaçış olmayacaktır  Günahkârlar ateşi görmüşler de artık ona düşeceklerini anlamışlardır. Fakat ondan kaçıp sığınacak bir yer bulamazlar. (Kehf/53)

Yok olmayı isteyeceklerdir  Biz sizi yakın bir azap ile uyardık. O gün kişi ellerinin ne takdim ettiğine bakacak ve kâfir diyecek ki: "Ah ne olaydı, ben bir toprak olaydım." (Nebe’/40)

Elleri boyunlarına bağlı olarak onun dar bir yerine atıldıkları zaman da, oracıkta yok olmayı isterler. (Fürkan/13) fakat orada ölüm yoktur.  Onlar cehennem bekçisine: "Ey Mâlik! Rabbin artık bizi öldürsün." diye seslenirler. Mâlik (Azab meleği) de: (burada ölüm yok) "Siz böylece kalacaksınız." der. (Zuhruf/77)

 

Bu yazı toplam 916 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.