1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Çanlar kimin için çalıyor? BEKİR HAZAR
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanlar kimin için çalıyor? BEKİR HAZAR

A+A-

Gıyaseddin Emre... Ü ç dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekili olarak görev yaptı. 27 Mayıs darbesinde Demokrat Parti milletvekili olarak yargılandı, 2.5 yıl hapis yattı. O ezanın değiştirildiği, tam 18 yıl "Tanrı Uludur" diye okunduğu dönemlere tanıklık etmiş bir milletvekiliydi. Kur'an-ı Kerim okunmanın yasak olduğu dönemlerde genç bir delikanlıydı. "Kur'an-ı Kerim yetersiz" diyorlardı o günlerde. Birileri çıkıp "Kur'an-ı kerim ıslah edilmeli" diyordu. Allah'ın gönderdiği kutsal kitabı yetersiz buluyorlar ve "ISLAH" edilmeli diyorlardı haşa. Böylesine bir garabet bir dönem vardı ortada. İnönü'nün CHP'si inançlara zulmediyordu o günlerde.

Milletvekili Gıyaseddin Emre i şte o zulmün yaşandığı dönemlerdeki olaylardan sadece birini paylaşıyordu bizlerle. Milletvekilimiz Ganiçok köyünde doğmuştu. O köye bir gün Jandarma girdi. Başlarındaki onbaşı köyün ileri gelenlerinden Halid Ağa'nın evine girdi çamurlu postallarıyla. Sedire uzandı ve ayaklarını pencerenin genişliğinde bulunan kitapların üzerine uzattı. Çamurlu postallarına kitaplar destek oluyordu.

Halid Ağa yerinden kalkıp, en üstteki kitab ı yavaşça çekip aldı. Sonra Jandarma onbaşının ayaklarını tekrar geride kalan kitapların üzerine koydu. Jandarma onbaşı "Ne yapıyorsun?" diye bağırdı. Halid Ağa "Postallarını üzerine koyduğun kitap Kur'an-ı Kerim'di, onu aldım efendim" dedi. Yerinden kalkan jandarma onbaşı elinden Kur'an-ı Kerim'i aldı, yere atıp "Hala bu çöl kitabını mı okuyorsunuz" diye bağırdı. Postalları ile Kur'an-ı Kerim'i çiğnedi.

Milletvekili Gıyaseddin Emre doğduğu köyde yaşanan bu olayın devamını şöyle anlatıyor; "Halid Ağa yan odaya geçip silahını aldı, geri dönüp onbaşı ve yanındaki bir askeri vurdu. Bir anda bütün bölgeye bu İSYAN diye propaganda yapıldı. Ardından köye yüzlerce jandarma baskın yaptı. Halid Ağa ve yakınlarını, akrabalarını meydana topladılar. O gün tam 131kişi çoluk-çocuk demeden kurşuna dizilerek öldürüldü."

Evet bir imparatorluğu parçalayan akıl, bu ülkede kendini kendine tarihine, ecdadına, inançlarına düşman ederek içeride daima birbiriyle kavga eden bir toplum'a dönüştürdü.

İçerideki çatışma, parçalanmı ş bir imparatorluğun torunlarına yüzünü dışarıya döndürmeyi yasak etti. İçerideki kavgalardan dolayı dışarıya ayıracak zamanımız yıllarca HİÇ olmadı.

Bakın taa 1534 senesinde Viyana'da Aziz Stephan Katedrali'nde ilginç bir uygulamaya geçildi. Bu katedrale dolgun bir maaşla memur atandı. O memurun tek görevi vardı. Katedralin en üstündeki kuleye çıkacak ve ufka bakacaktı. Eğer uzaklarda Türk Akıncıları görülürse çan'ı çalıp "Türkler geliyor" diye şehri uyandıracaktı. Tam 422 yıl o uygulama sürdü. 1956 yılına kadar sürekli "Türkler Geliyor" diye bağıracak bir çancıbaşı memur o katedralde hazır bulundu. Ancak 1956'da bu önemli istihdama son verdiler. Çünkü artık TÜRK tehlikesi kalmamıştı. Zira Türklerin dışarıya çıkacak mecali yoktu ve birbiriyle savaşıyordu. Artık Türklerde yeni bir dönem başlıyordu. kendi başbakanlarını asma dönemiydi bunun adı. Çanlar içeride Türkler için çalıyordu. Ve ipin ucu dışarıda da olsa asanlar da, çanı çalanlar da Türklerdi. Yıllardır birileri nakış gibi işlemiş ve başarmıştı.

Bu yazı toplam 254 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.