1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. Çanakkale’yi Bir Daha Hatırlayalım
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale’yi Bir Daha Hatırlayalım

A+A-

Sene 1915 Osmanlı’nın karanlık günleri. Osmanlı ordusunun her cephede savaştığı bir zamanın son halkası olarak gördükleri haçlı ordusunun uyanan yamyamları tekrar uyanıp İstanbul’u alarak yüzce Türk milletine son darbeyi vurmak için ellerinde mevcut bütün güçleri ile Çanakkale’ye gelmeye başladılar. Orada son model silahlarını kullanarak hücum ettiler, varsın etsinler. Onların karşısında “Vatan Benim” diyen Türk milleti var. Onların yüreklerinde imanları, inandıkları Allah’ları var. Bunu gayrimüslimler nereden bilecekler. Nitekim en donanmış donanmalarıyla bile olsa Çanakkale’yi geçmeleri mümkün değildir.

Denizden geçemeyeceklerini anlayan sömürü devletleri bir de karadan deneme yapmaya karar verirler ama orada da göğsü iman dolu yağız delikanlılar var. Onların birçokları belki de silaha bile gücü yetmeyen genç liselilerdir. Amaçları vatan toprağı olunca düşman hangi cepheyi yoklarsa yoklasın pişman oluyordu. Çünkü karşılarında Allah’ın aslanları vardı. Onlar sömürücü değil toprağına sahip çıkan aslan yürekli Türk gençleriydi. Şehit oldular, gazi oldular ama topraklarına sahip çıktılar. Yaralandılar, tedavi oldular evlerine değil tekrar silah arkadaşlarının, komutanlarının yanına cepheye koştular. Çünkü yaptıkları haç ile hilalin kavgasıydı.

Yok edilmek istenen islamın en güvenilir kalesiydi. Buna müsade etmek mümkün mü? Bu topraklar neslimizin bize emanetidir. Ne kadar yokluk içinde olunsa bile bu mirasa sahip çıkan bir milletiz. Çanakkale bir milletin birlik ve beraberlik destanıdır. Millet birlik ve beraberlik içinde olduğu müddetçe; dün Çanakkale’de bugün de tüm yurdun sathında destan yazacaktır. 15 Temmuz’da olduğu gibi bu millet konu devlet ve millet olunca tek vücut olur. Bu Çanakkale gibi 15 Temmuz’dur. Çanakkale şehitlerinin kemikleri hiç sızlamayacak. Şimdiki aslanlar onların yerini en iyi şekilde dolduracak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bunu 15 Temmuz da ispatlamıştır. Bütün dünya da bunu böyle bilsin. Ey büyük insan Mehmet Akif Ersoy, rahat uyu. Senin o Çanakkale şehitlerine yazdığın şiir var ya, o şiir şimdi de arkadaşlarının bu millete bıraktığı bu yurdu Çanakkale gibi korumak bu milletin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetlerinin asli görevidir. Bu görevi layıkıyla yapmaktadırlar. Bu milletin bağrında rahat uyuyun.

Ey Çanakkale’yi idrak edemeyenler, iyi biliniz ki Çanakkale-Mustafa Kemal aziz türk milleti demektir. Bu vatan doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar Türkiye’dir. Dün Mustafa Kemal’ler ve silah arkadaşları vardı. Bugün de onların torunları komutanlar ve mehmetçikler var. Dün yokluklar içinde savunulan bir vatan toprağı vardı, bugün her türlü imkana kavuşmuş olan vatan toprağını koruyanlar var. Dün Çanakkale’de omuz omuza yatan doğulu batılı, güneyli kuzeyli şehitler vardı. Bugün de onların yokluğunu aratmayan onların emaneti vatan toprağını savunan, koruyan vatan evlatları var. Ey şehitlerimiz rahat uyuyun! Bu toprağımızı koruyan, bayrağımızı dalgalandıran, ezanlarımızın okunmasını sağlayan ve vatanın bütünlüğünü savunan evlatlarımız var. Hiçbir zaman gözünüz arkada kalmasın. Bu vatanın bir çakıl taşına bile zarar gelmez. Bu millet bunu 15 Temmuz’da da göstermiştir.

Bu yazı toplam 2470 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.