1. YAZARLAR

  2. DEMİR DOĞAN KANDEMİR

  3. ÇANAKKALE, SANCAK VE SANCAKTAR “3”
DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇANAKKALE, SANCAK VE SANCAKTAR “3”

A+A-

Yarbay Hüseyin Avni Bey

(Yarbay Hüseyin Avni Bey)

Avustralyalı, “bu savaşta asil bir milleti yakından tanımış ve Vatanları için büyük fedâkârlıklara katlandıklarını gördük” der.

***

Mehmetçiği hayırla yâd eden düşman askerleri olduğu gibi, kahraman ve bir o kadar da güzel ahlâka sâhip Komutanlarımız var. Nice yiğit Subay ve Koca Seyit gibi Erler Çanakkale savaş meydanındadır.

 

Yazmasalar, söylemeseler, inkâr etseler‘de Gāzi Mustafa Kemâl Atatürk’de Çanakkale Meydanına çıkmış, düşman gemilerini ve ordularını, topunu, tüfeğini ve erlerini bir daha çıkmamak üzere Çanakkale Boğazının dibine indirmiş, düşmanlar geldikleri gibi, geldiklere yere dönmüşlerdir.

***

Kendilerine edilen iyilik karşısında düşman askerleri ne yapmış? Düşman askerleri, esir aldıkları Müslüman askerleri bir ahırda toplamış, üzerlerine benzin dökerek yakmış. Düşman askerleri’ nin asâletleri ise vahşetleridir.

***

Çanakkale’de Osmanlı askerleri yaralı düşman askerlerini kucaklayıp düşman mevzîlerine götürmüş. Osmanlı askerleri o mevzî’den dönerken, düşman askeri, askerimizi kalleşçe sırtın’ dan vurmuştur.

 

Düşman askeri, Osmanlı siperlerine yakıcı gaz bombası atmış, bunlar, savaş haberi veren muhabirlerce anlatılmıştır. Allah’tan şehitlerimize ve ölenlerimize rahmet diliyorum.

***

Şu hakkı teslim etmemiz yerinde olur: 628 mevcudu tümüyle şehit olan, 57’inci Alay’ın Anlı, Şanlı Sancağı Avustralya’nın Melbourne müzesinde sergileniyor ve dosta, düşmana tanıtılıyor

 

57’nci Alay’ın, Şanlı Sancağı tanıtım paketinde aşağıdaki sözler yazılı. “57’ci Alay’ın Sancağı Gelibolu Savaş Alanın’ dan getirildi. “BU SANCAK ESİR DEĞİLDİR”. Türk Ordusunun geleneklerine göre, Alay’ın Sancağı, Alay’ın son Eri şehit oluncaya kadar muhafaza edilir. Bu Sancağı Sonuncu Muhafızın altında yattığı ağaca çekilmiş olarak Savaş Alanında bulduk. Kahramanlık timsâli olarak karşı nızda duran Türk Alayı’nın “SANCAĞINI SELÂMLAMADAN GEÇMEYİNİZ!” Sistemin böyle güzeline, 57’inci Alay’ın Şanlı SANCAĞINA Türkiye’den cânı gönülden saygılar, selâmlar.

***

Merhum Beşir ve Dudu oğlu 1894 doğumlu Kayseri’de Merde sede okumuş, Halil dayım Çanakkale’de kayıplar arasındadır. Merhum, Halil dayımın sarığını yıllarca çehiz sandığında Anam sakladı. Zaman, zaman “Gardaş kokuyo” diye o sarığı kokladı, öptü, okşadı ve ağladı.

 

Sonra o sarık dayımın hayrına Seyfli Köyü câmii’nin mihrabına konuldu. Merhum Anam ölünceye kadar Ağabey’i Halil’i, günün birinde gelir” diye bekledi. İşte Türk kadınının vefâsı, Hasreti, hasreti bilen var mı?

 

Merhum Anam, dökülmüş saçlarıma bakar, “kel oğlum! Halil dayının, ebe ve dedelerinin rûhuna Allah rızâsı için okuyor mu sun?” diye beni sorgulardı…

 

İlâhî sistem öylesine güzel sistemdir ki, 24 Şubat 1989 târihinde Yüce Rabbim Anam’ın rûhunu Yüce Katına aldı. Mezarlıkları gezerken kabirlerin üstünde sarı ve mor süsenleri görürsünüz. Bu demektir ki;

 

Mâneviyâtı olan Müslümanlar, şehit ve gāziler yer altını mesken tutmaz. Yeryüzünde tecellî edip çeşitli çiçekler hâlinde salınır, mezarlığı cennet bahçesine çevirirler. Yüce Rabbimden umulur ki, Müslüman mezarlarının tümü cennet bahçesidir.

 

Şehit Yarbay Hüseyin Avni Bey ve Halil dayım için yazdığım iki satır şiirimi takdim ediyor, huzûrunuzdan saygılarımla ayrılıyor, Çanakkale şiirimi dördüncü yazımda okumanızı istiyorum. 29.3.2019

 

Alay’ı, kendi şehit, şehit oğlu Yarbayım,

Yıllar var ki, köyüne dönmedi Halil dayım.

“Keskinli Yetîmi”

2455 - 2456

 

Bu yazı toplam 451 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.