1. HABERLER

  2. SPOR

  3. CAMİLERİMİZ VE GENÇLİK
CAMİLERİMİZ VE GENÇLİK

CAMİLERİMİZ VE GENÇLİK

Yurdumuzda kutlanmaya başlayan camilerimiz ve din adamlarımız haftasının hayırlı olması dileğiyle bu ve buna benzer belli gün ve haftaların amacına uygun...

A+A-

Yurdumuzda kutlanmaya başlayan camilerimiz ve din adamlarımız haftasının hayırlı olması dileğiyle bu ve buna benzer belli gün ve haftaların amacına uygun olarak anılmasının çok faydalı olacağını düşünüyoruz.

Camilerimizin bütün Müslümanların ibadet yerleridir, ne güzel bir görüntü. Caminin içine bir bakın fakiri, zengini amiri, memuru, genci ihtıyarı omuz omuza tek bir amaç için buradalar. Bu amaçları Allah'a karşı borçlarını ödemek yaratanının emirlerini yerine getirmek için bu kutsal mametlerde toplanıyorlar. Onları buraya hiçbir baskı getirmiyor. Onları yalnız inançları burada topluyor, işte güzellik burada. Hür olarak inancını yaşamak budur.

Yurdumuzda gayrimüslimler de kendi yerlerinde serbest olarak inançlarını yerine getirmektedirler. Bizim camilerimiz devletimizin desteğiyle halkımız tarafından büyük katkılarla günden güne güzelleşmektedir esas güzellik ise cami cemaatinin bol olması ve bilhassa gençlerin çoğunlukta bulunmasıyla daha da güzelleşmektedir. Bilhassa gençlerimizin camileri benimsemesi zamanımızdaki yaşam tarzımızdan dolayı çok önemlidir. Çünkü gençlerimizin bilinen veya bilinmeyen düşmanları çoğalmıştır. Bu düşmanlar her an için gençlerimizi avlamaya çalışacaklardır. Bunun için fırsat beklemektedirler. Bunlara fırsatı vermemek için analarımız, babalarımız, okullarımız, camilerimiz ve bunların içini güzelleştiren imamlarımız üzerinde büyük sorumlulukları vardır.

Ana, baba, öğretmen, imam hepsi ele ele vererek çocuklarımıza ve gençlerimize sahip çıkarak onları boşlukta bırakmamalıyız. Onlara sahip çıkamaz, niçin yaratıldığını yaratılışının sebeplerini ve vatana karşı görevlerini öğretmezsek onlar da boşta uçuşan yaprağa benzerler. Bu boşluğu fırsat bilen aç kurtlar hemen devreye girer. Ananın, babanın, okulun, caminin elinden alır bataklığa sürükler. Yaşları gereği bu yanlış yollara meyillidirler. İşte uyuşturucu denen o pisliğe de bu dönemde alışırlar.

Ana, baba evladına okul ve öğretmenler öğrencilerine camiler ve imamlar gençlige sahip çıkmazsa sahip çıkanların elinden kurtarmak mümkün olmaya bilir. Ondan sonrada doğacak zararı başta ailelerimiz olmak üzere bütün milletimiz çeker. Geleceğimizin teminatı gençlerimize sahip çıkmak sorundayız. Bazı haftalarımızda Cuma vaizlerinde çok güzel konular işleniyor ama bu dinleyenin büyük çoğunluğu orta yaş ve yukarısı gençler azınlıkta onun için her ilimizin müftülüklerinin milli eğitim müdürlükleriyle müşterek programlar yaparak uygun zamanlarda okullarımızda yukarıdan beri şikayetçi olduğumuz konuların uzman faizlerimiz tarafından gençlerin bilgilendirilmesini çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Konuyu dinleyecek gençlerimizin faizlerimizin o tatlı hitabelerinden etkileneceklerine inanıyoruz. Bunlar yapılmaz da ana baba televizyon başında çocuklar bilgisayar veya telefonla odasında olup herkes kendi telinde oynuyorsa bunlara okullarımız ve öğretmenlerimiz camilerimiz ve din görevlilerimizde bir şey yapamaz.

Öyleyse öncelikle çocuklarımıza, gençlerimize karşı aile sorumluluğumuzu yerine getirelim. Teknolojinin pisliğine teslim etmeyelim. Ondan sonra da okullarımızda, öğretmenlerimizden ve din görevlilerinden yardım bekleyelim. Hep beraber ele ele verelim geleceğimizin güvencesi gençelerimizi milletimize, dinimize, ailemize uygun eleman olarak yetiştirelim. Bizler ilgilenmezsek bizler sahip çıkmazsak kumarhaneneler uyuşturucu mafyaları sahip çıkar, ondan sonra iş işten geçmiş olur.

Hepimiz pişmanlık duyarız ama kaybettiğimiz gençlik bir daha elimize geçmez. Allah gençliğine sahip çıkanlardan eylesin. 

Bu haber toplam 233 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.