1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Camide Kur’an okumanın fazileti
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Camide Kur’an okumanın fazileti

A+A-

Din görevlisi İmamlarımız ya da müezzinlerimiz camilerimizde her isteyene Kur’an okutup öğretiyorlar. Bu çok güzel bir fırsattır. Zaten her Müslüman din görevlisidir. Kur’an okumayı bilen herkes bilmeyene istediğinde Kur’an okutmaya dînen mecburdur. Bu konuda sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: "Bir kimseye bildiği bir konu sorulduğunda cevap vermezse, kıyamet gününde ağzına ateşten bir gem vurulur." Kur’an okumak isteyene öğretmeyen de aynıdır. (Tirmizî, İlim 3. Ebû Dâvûd, İlim 9)

 İstesek de istemesek de bir gün tıpış tıpış ahirete gideceğiz. Öyleyse oraya gitmeden önce buradan biraz azık tedarik etmenin yollarını aramalıyız. Bunlardan birisi de Kur’an okumak ve okutmaktır. Sevgili Peygamberimiz (s.) “Sizin en hayırlınız, en iyiniz Kur’an’ı okuyan ve okutanlarınızdır” buyurmuştur. Bunu duyan her Müslüman en hayırlılar içine katılmak için elinden geleni yapmaya çalışmalıdır. Çünkü Hazreti Ali Efendimizin dediği gibi: “Dünyada amel, iş var, hesap yok; ahirette ise hesap var amel yok”

Bu konuda aşağıdaki hadis bize ne güzel şey müjdelemektedir:

Ukbetü’bnü Amir (r.a.) şöyle der:

Biz suffede iken Resûlullah (s.) yanımıza geldi ve bize: “sizden hanginiz her gün erkenden Buthan’a ya da Akîk’a gidip, günah işlemeden, kat’ı rahm (akraba ilişkisini kesme de) yapmadan iri hörgüçlü iki deveyi alıp getirmeyi sever, diye sordu. Biz de: “Ya Resûlallah! Hepimiz de severiz” dedik. Bunun üzerine o: “Sizden birinizin, erkenden camiye gidip, Allah (Azze ve celle)nin kitabından iki ayet öğrenmesi ya da okuması onun için o iki deveden daha hayırlıdır. Üç ise üçden, dört ise dörtten, ayet sayısı kadar deveden daha hayırlıdır, buyurdu. (Müslim Müsafirin/251)

Öyleyse haydi Kur’an okumaya!

 

Bu yazı toplam 405 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.