1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Büyük Zafer Günü!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyük Zafer Günü!

A+A-

alaattin-karaer--kose-yazisi-058.jpg

     30 Ağustos Zaferi Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde verdiği onurlu ve kahramanca mücadelenin sonucudur.

     Kaderimizi değiştiren bu zafer kolay kazanılmamıştır.

     "Tüm tarihi boyunca bağımsız yaşamayı ülkü edinmiş milletimiz, tarihinden aldığı onuru, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Ya İstiklal Ya Ölüm' sözleriyle perçinleyerek onun komutasındaki kahraman ordumuzla 30 Ağustos tarihinde muhteşem bir zafere imza atmıştır.

    Anadolu’nun her yerinden gelmiş vatan için çarpışan askerlerimiz, 30 Ağustos’un sıcağında çarpışarak gencecik bedenlerini bırakarak, kanlarını dökerek şehit olmuşlardır. Her karış toprağımız şehit kanlarıyla doludur.

     Buna rağmen; Türkiye Cumhuriyeti pek çok fırsat çıktığı halde komşularının toprak bütünlüğüne sınırlarına saygılı olan vicdan sahibi ve “Yurtta Barış Dünyada Barış” isteyen bir ülkedir.

     Bizler savaştan yana bir ülke değiliz.

Savaş!

     Suçsuz, günahsız gencecik insanların, anasından, babasından, eşinden, sevgilisinden ayrı ve doğmuş çocuğunu dahi bir daha görmemek üzere, tek şey için;

     Vatan için!

     Namus için! canlarını vermeleridir.

     Bizim insanlarımızın çektiği bu çileli günlerini, insan düşünmek dahi istemiyor.

     Zaferlerle sonuçlanan büyük meydan savaşları genellikle Ağustos ayına rastladığını görmekteyiz… Yani havaların bugün ki gibi sıcak olduğu günler…

     Bu anlamda, değerlendirme yaparak bu tarihi günlerimizin değerini bilmeliyiz.

     Bu gün; 30 Ağustos Zafer Bayramı…

     30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Dumlupınar savaşı, Türk ulusunun yeniden diriliş günüdür.

     Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Anlaşması’yla yurdumuz tamamen elimizden alınıyor, vatanımızda, kendi topraklarımızda hür olarak yaşama hakkımıza son veriliyordu. Yüzyıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklar düşmanlara veriliyor, bizim de bunu kabul etmemiz isteniyordu. Türk Milleti’nin bu durumu kabul etmesi elbette mümkün değildi.

     30 Ağustos 1922 tarihi, bağımsızlık ve vatan aşkıyla şahlanan Türk ulusunun ATATÜRK’ün önderliğinde, Türk ulusunu esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı; kadınıyla, çocuğuyla, ordusuyla birlikte verdiği bir savaşın ve ulusal benliğini kurtardığı ve Zafer Destanı’nın yazıldığı gündür.

     İşte yıllar önce, neredeyse bir asır’a yaklaşacak, böyle yaz günlerinde bu topraklar için, her ne pahasına olursa olsun, düşmana vermemek için Türk insanının canını ve malını verdiği gündür.

     Detaylara girmeden kısaca bahsedecek olursak; Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığı yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922 günü düşmana saldırdı. Türk askerleri, sonraki 5 gün boyunca düşmana karşı savaşıp kanlarının son damlasına kadar yılmadan mücadele verdi.

     30 Ağustos 1922 günü, düşman ordusunun büyük kısmı dört taraftan sarılarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün ateş hatları arasında, bizzat Zafertepe’den idare ettiği savaşta tamamen yok edildi ve esir edildi.

     Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922 tarihinde İzmir’in kurtulmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur.

     Bu topraklar kanla yıkanmıştır. Kolay olmamıştır, bugünlerde olduğu gibi bu ülkeye göz koyanlar o dönemde de tüm olanaklardan yoksun Türk askeri ve Türk halkının birlik ve beraberlik ruhu içerisinde özverili mücadelesi, dillere destan olacak niteliktedir.

     Bu topraklar; kanlı terör örgütü Feto için kurtarılmamıştır. Adnan Oktar’ın kedicikleriyle oynaşması için kurtarılmamıştır. Çiftlik Bank dolandırıcısı için kurtarılmamıştır, PKK terör örgütü için kurtarılmamıştır… Vatan ve halk hainlerini hangisini sayayım…

     Atatürk’ün Türkiye’yi dünya milletleri arasında en şerefli medeniyet seviyesine çıkarmak için yaptığı devrimlere baktığımızda, onun nasıl bir karakter sahibi olduğunu tahmin etmek zor değildir. Bu devrimler bir çırpıda olup bitmiş şeyler değildir. İyice düşünülmüş, dikkatlice hazırlanmış ve milletin yararına sunulmuş devrimlerdir.

      Bizler de kahraman atalarımızdan aldığımız güçle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık yolunda kararlı bir şekilde ilerlemek ve ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmak için birlik ve beraberlik içerisinde var gücümüzle çalışacağız.

      Bu mutlu günde, zaferi bize yaşatan Atatürk ve arkadaşları ile kahraman Türk Ordu’suna, halkımıza minnet borçluyuz.

    Zafer Bayramımızın 96. yıldönümü kutlu olsun!

 

Bu yazı toplam 2251 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.