1. YAZARLAR

  2. UĞUR BÖCEĞİ

  3. Büyük endişe
UĞUR BÖCEĞİ

UĞUR BÖCEĞİ

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyük endişe

A+A-

21 ağustos 2017 tarihinde tam güneş tutulması meydana gelecek. Yaşayanlar belki hatırlar 17 ağustos 1999 depremi öncesinde Türkiye'den izlediğimiz bir güneş tutulması gerçekleşmişti. Bu konu beni ister istemez büyük bir endişeye sevk ediyor. Bu konuda çok şeyler yazıldı aslında ama ilmi bir dayanağı henüz bulunamadı. Söylenenlere göre Güneşin, ayın ve dünyanın çekim kuvvetleri sebep oluyor deniyor. Ancak yine de güneş tutulmasından bir iki hafta sonrasına kadar dikkatli olmalıyız diye düşünüyorum. Bu ara özellikle ege bölgesinde peş peşe ürküten depremlerin oluşu manidardır. Gerçi o zaman güneş tutulması Türkiye'den görülmüştü. Türkiye'de deprem oldu. 

21 Ağustosta ise Amerika'dan 90 dakika boyunca izleneceği söyleniyor. Peki öyle ise Amerika'da mı böyle bir deprem gerçekleşecek derseniz. İnanın bende bilmiyorum. Bunu söylerken de paniğe kapılmanın hiçbir gereği yok. Söylediklerimin henüz ilmi olarak ispatlanmış bir değeri yok. Sadece ve sadece o günlerde biraz dikkatli olmalıyız. Gerçi deprem her zaman için olabilir. Onun için her zaman mutlaka tedbirlerimizi alarak uyumalıyız. Çünkü ülkemiz ne de olsa deprem bölgesinde.

Deprem, sel ve diğer afetler hayatın bir gerçeği mutlaka ama hem vatandaş olarak bizim hemde devletimizin alması gerekli olan önlemleri mutlaka almalıyız. Deprem gerçeğiyle yaşayan özellikle Japonya'da büyük depremler olmasına rağmen çok fazla insan ve bina kaybının olmaması tedbirlerin önemini karşımıza çıkarıyor. Deprem öldürmez bina öldürür. Tedbirsizlik öldürür sözünü asla unutmamalı.

Yarınlar bize mutlu gelsin. Mutluluk sarsın ülkemizi, kavgalar olmasın asla. Deprem ve benzeri felaketler bizden ülkemizden uzak dursun. Hatta dünyamızdan bile uzak dursun. Yarınlara mutlu ve umutlu bakabilmek için, kardeşçe yaşayalım. Sıkıntılı anlarımızda ise birbirimizin elimizden tutmasını bilen bir toplumuz. Bu özümüzü asla kaybetmeyelim. Birlik beraberlik şarkıları söyleyelim.

Şenay'ın şarkısında dediği gibi hayat bayram olsa  

Şu dünyadaki en mutlu kişi

Mutluluk verendir

Şu dünyadaki sevilen kişi

Sevmeyi bilendir

 

Şu dünyadaki en güçlü kişi

Güçlükten gelendir

Şu dünyadaki en bilgin kişi

Kendini bilendir

 

Bütün dünya buna inansa

Bir inansa

Hayat bayram olsa

İnsanlar el ele tutuşsa

Birlik olsa

Uzansak sonsuza

 

Şu dünyadaki en olgun kişi

Acıya gülendir

Şu dünyadaki en soylu kişi

İnsafa gelendir

 

Şu dünyadaki en zengin kişi

Gönül fethedendir

Şu dünyadaki en üstün kişi

İnsanı sevendir

 

Bütün dünya buna inansa

Bir inansa

Hayat bayram olsa

İnsanlar el ele tutuşsa

Birlik olsa

Uzansak sonsuza

Bu yazı toplam 1330 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.