1. YAZARLAR

  2. AHMET GÖKDEMİR

  3. Bütün ahbaplar ansın adını
AHMET GÖKDEMİR

AHMET GÖKDEMİR

İL gazetesi Yazı İşleri Müdürü
Yazarın Tüm Yazıları >

Bütün ahbaplar ansın adını

A+A-

1930 yılında Keskin'de doğan, sazının tezenesini âdeta gönüllerin bam teline dokunduran

'Açtım perdeyi durnamı gördüm', 'Allı Durnam Bizim Ele Varırsan' gibi birçok önemli eseriyle halkın gönlüne taht kuran merhum Hacı Taşan’ın ölüm yıl dönümü bugün.

Toplumlar ürettikleriyle yeryüzünde varlık alanı oluştururlar. Maddi-manevi her türlü birikim o toplumun ayırıcı vasfıdır. Diğer kültür öbekleriyle etkileşim halinde olunsa bile kendi birikiminiz ne kadar güçlü ise o kadar varsınız demektir. 53 yaşında hayata gözlerini yummasına karşın merhum Hacı Taşan, ömrünün 34 yılında TRT repertuarlarına girecek kadar birçok eseri dile getirmiştir.

“Bugün ayın ışığı, elinde bal kaşığı, gine nerden geliyon da mahlenin yakışığı” gibi dizeleri ve yanık sesiyle bozkır topraklarına renk katan Taşan’ın eserleri halen günümüz sanatçıları tarafından söylenmektedir. Hacı Taşan’ın türküleri, halayları çalıp okuyan bir sanatçı olarak Keskin ve İç Anadolu folklor musikisinde büyük ağırlığa sahip sanatçılardandır.

Kırıkkale’nin en eski tarihine sahip olan Keskin ilçesinde de Hacı Taşan'ın ismi, Keskin türküleriyle adeta özdeşleşmiştir. Merhum Taşan’ın geride kalan hatırasını yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan ‘Taşan Kardeşler’de bu anlamda önemli etkinliklere imza atıyor. Hacı Taşan Kültür Merkezi ve Taş Mektep içerisinde bulunan Taşan Kardeşler, merhum halk ozanı Hacı Taşan’ın çizdiği yoldan emin adımlarla ilerliyor.

İç Anadolu müzik geleneği oldukça zengindir. Keskin, Kırşehir, Yozgat havzası bu zenginlik içinde ayrı bir yer tutar. Bozkırın egemenliği, İç Anadolu insanının yüzünde, sesinde, hüznünde, aşkında gurbetinde pırıl pırıl gözükür. Kışın keskin ayazı, yazın kurak toprağın kavuruculuğu bağlamanın acılı tınısından dokunur yüreklere. İşte gönül titreten o güçlü seslerden biri de Hacı Taşan’ dır.

Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş’ın’da dediği gibi; Bütün ahbaplar ansın adını, anlayan alırdı onun tadını, emmisi, dayısı, garip kadını, döşeyin evleri hacı geliyor, bir garip ölümü acı geliyor. Hizmet için nice dağlar aşanı, Keskin´li bilirler Hacı Taşan´ı, bunca hizmetleri hani, boşa mı, açılsın meydanlar Taşan geliyor, insan hizmetine koşan geliyor”

Türk Halk Müziği’ ne önemli hizmetlerde bulunan Bayram Bilge Tokel Hacı Taşan’ ı şöyle anlatıyor:  “Türkü Yozgat´da doğar, Kırşehir´de oyun havası olur, Keskin´de elenir "

Merhum Hacı Taşan’ı ve bütün halk ozanlarımızı unutmamak dileğiyle…

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 10126 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.