1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. BUNLAR UMUDUMUZDUR
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

BUNLAR UMUDUMUZDUR

A+A-

Burlar kim 8 Haziran 2018 Cuma günü 2017-2018 eğitim öğretim yılını tamamlayarak ya bulundukları okullardan bir üst sınıfa geçenler ya da bulundukları okulları bitirerek mezun olanlar yani on beş milyon nüfusa sahip çocuklarımız, gençlerimizdir. Bu sayı Avrupa Devletlerinin bir çocuğunun nüfusundan çoktur ve hepsi pırıl pırıl parlayan gençlerimizdir, bunlar geleceğimizin teminatlarıdır bunlar Devletimizin seksen bir milyon milletimizin umutlarıdır bunun kıymetini bilmek bunları en iyi şekilde yetiştirmek ham ana-babaların hem de devletimizin görevidir. Çocuklarımız geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bu günün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin görevidir. Tatile girdikleri bu günlerde onları yalnız bırakmayalım zamanlarını en iyi şekilde verimli olarak geçirmelerini sağlamaya çalışalım.

            Küçük kızlarımız, küçük oğullarımız sizlerin hepsi geleceğimizin gülü, yıldızı ve ikbal ışığımız olacaksınız. Memleketimizi asıl ışığa kavuşturacak, bulunduğu seviyelerden daha yükseklere çıkaracak sizlersiniz. Kendinizin ne kadar önemli ve değerli olduğunu unutmadan çalışınız. Bilgi ve becerilerinizi en yüksek seviyelere çıkarınız sizlerden çok şey bekliyoruz. Çocuklarımızdan bu başarıları alabilmemiz için onları her türlü ihmalden, istismardan korumalıyız, onları her koşulda yetişkinlerden daha özel ele almalıyız. Çocuk sevgisi başarı için ihtiyaçtır.

            Gelecek için hazırlayacağımız çocuklarımızı hiçbir zorluk karşısında yılmayan tam bir sabır ve cesaretle çalışmalarını sağlamalıyız, bu görevler hem analar hem babalar hem de öğretmenlerimiz için kutsal bir görevdir. Çocuklarımızı gençlerimizi vatan ve millet sevgisiyle yetiştirmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız onlara karşı yapacağımız her fedakarlık karşımıza kazanç ve başarı olarak çıkacaktır. Bu fedakarlık çocuğumuzun her istediğini yerine getirmek, markalı ayakkabı, markalı pantolon, markalı gömlek alıp giydirmek değildir, onları onla yetinebilen, tasarruflu yaşamaya çalışan, gösterişten ve müsriflikten uzak duran kendi örf ve adetlerini yaşayabilen, her yerde ve her zaman önce “Millet ve memleket menfaatlerini her şeyden üstün tutan” üstün vasıflı yetiştirebilmektir, böyle yapabilirsek yetiştireceğimiz çocuklara karşı fedakarlık yapmış oluruz.

            Yetiştireceğimiz çocuklarımızı ve gençlerimizi yapamadıkları bazı nedenler dolayısıyla dışlamayalım, zaman içende onlarında umduğumuzdan daha iyi daha başarılı olduklarını görmek mümkündür., onun için senden bir şey olmaz sen adam olamazsın gibi dışlayıcı sözlerden çok uzak durmalıyız. Çocuklarımıza ve gençlerimize yurdumuzun istiklaline, milli geleneklerimize düşman olan unsurlarla mücadele edebilme lüzumu öğretilmelidir. Tatilin hududunu iyi çizmeli zamanının en çoğunu ilme bilime ayırmanı sağlamalı, bir yıl sonraki hazırlıklarını yapma alışkanlığı verilmeli çeşitli kaynaklardan kitap okumaları önerilmeli böylelikle hem zihni dinlendirmesini sağlamalı hem de bilgi ve becerilerinin gelişmesini sağlamalıdır.

            Çocuklarımızı iyi düşünmeye, düşüncelerini çekinmeden ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya ama buna karşılık başkalarının da samimi düşüncelerine saygılı olmaya alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların tertemiz yüreklerine yurt, aile, yurttaşlık sevgisi ile doğruya, iyiye ve güzele karşı sevgi uyandırmaya çalışılmalıdır. Böylelikle Türkiye Cumhuriyeti Atanın gösterdiği hedefe ulaşabilir.

Bu yazı toplam 599 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.