1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Bugünleri sizlere borçluyuz
Bugünleri sizlere borçluyuz

Bugünleri sizlere borçluyuz

Vatanın ve milletin ebedi varlığını, devletin bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek için onurlandırılan gazilerimiz için ’19 Eylül Gaziler Haftası’ nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi.

A+A-

GAZİLERİMİZ UNUTULMADI

Terör olaylarına karşın birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği törende Gazilerimiz, kendilerine bugün bile görev verilse seve seve kabul edeceklerini bir kez daha göstermiş oldu. Onların yüreklerinde vatana hizmet aşkı var. Onlar bugün bile görev verilse seve seve kabul edeceklerini vurguluyorlar.  Bu şerefle onurlanan gazilerimiz, bu vatan sizlere minnettardır. Vatanı için canını feda etmek için çekinmeyen gaziler unutulmadı.

ANITA ÇELENKLER SUNULDU

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Atatürk Anıtına; Kırıkkale Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği ile Vatan İçin Can Verenler Derneği çelenkleri konuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte Yüzbaşı Şafak Seven günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. 

KARANFİL BIRAKILDI

Konuşmaların ardından Şehitlikte devam eden programda Kur’an-ı Kerim okunması ile başlandı. Vali Yunus Sezer Şehitlik Defterini imzaladıktan sonra konuşma yaptı. Konuşmanın ardından protokol üyeleri vatanın bölünmez bütünlüğü için canını feda eden aziz şehitlerimizin kabirlerine karanfil bırakarak dua ettiler,

ATATÜRK’E GAZİLİK VE MAREŞAL RÜTBESİNİN VERİLDİĞİ GÜN

Binbaşı Fatih Koccu yaptığı konuşmada, “Bugün, her karışı şehit kanıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç gününü kutlamanın derin heyecanı içindeyiz. Bugün aynı zamanda; Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasını müteakip 19 Eylül 1921 tarihinde; Türkiye Büyük Millet Meclisinin 79'uncu birleşiminde alınan karar ve 153 sayılı kanunla sergilediği üstün komutanlık dehası, cesaret ve kahramanlığın milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak ebedî başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e "Gazi"Lik Unvanı Ve "Mareşal" rütbesi verildiği günün de yıl dönümüdür”

DOĞRUDAN DOĞRUYA SİZİNDİR

“Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk; kendisine verilen yeni rütbe ve unvanı vesilesiyle Türk ordusuna ithafen yayımladığı bildiride; "Büyük Millet Meclisi'nin hakkımda yeni bir rütbe ve gazi unvanı ile tecelli eden iltifatları doğrudan doğruya sizindir. Milletin verdiği bu rütbe ile yükselen ordudur. Sizin kahramanlığınızla, sizin gösterdiğiniz nihayetsiz fedakârlıklar pahasına kazanılan bu büyük muzafferiyetin millet tarafından takdirini gösteren bu rütbe ve unvanı ancak size mal ederek tüm askerlik ha ya timin en büyük iftihar serma yesi olarak taşıyacağım." ifadeleriyle; muzaffer ve Gazı Türk Ordusunu yüceltmiş ve bu unvanın bizim kültürümüzde taşıdığı müstesna değeri veciz bir şekilde ortaya koymuştur”

BAYRAK VE VATAN UĞRUNA VERİLEN CANLAR

“Muharebenin en büyük rütbesi şehitliktir. vatan ve vazife uğruna, seve seve ölüme giden aziz ulusumuzun şehadet şerbetini içemeyen evlatları hak ettikleri gazilik unvanını büyük bir gururla taşımaktadır. Gazilik; Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakârlığının yaşayan destanı, gazi ise; bu destanı yazan kahramanın adıdır. Fedakârlık timsali değerli gazilerimiz, ulusumuzu birbirine bağlayan değerlerin başında, tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar, toprak, bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir. Ülkemizin bugün ulaştığı seviye başta kurtuluş savaşı olmak üzere, Kore'de, Kıbrıs'ta, teröristle mücadele harekâtında, 15 Temmuz hain darbe girişiminde, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarında, Cerablus'ta, El-Bab'ta ve Afrin'de hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin eseridir”

DEĞİŞMEZ DEĞERLER

“Dünyanın en hassas bölgelerinden birinde yer alan ülkemiz, bölgede bir istikrar unsuru ve uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak, birlik ve beraberliğini bütün tehditlere rağmen sürdürebiliyor ve bu güzel topraklarda bağımsız, şerefiyle yaşayabiliyor ise, bunu aziz şehitlerimize ve siz gazilerimize borçludur. Türk toplumunun yüksek ahlaki özelliklerini oluşturan değerlerin başında şüphesiz ki "vefa duygusu" gelmektedir. Bu duygu, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahip olduğu değişmez değerlerin merkezinde de yer almaktadır. Bu bilinçle, şundan emin olunuz ki, sahip olduğumuz en önemli değerlerimiz olan birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız”

VATAN, MİLLET VE BAYRAK SEVGİSİ

“Yüce Türk ulusu ve onun göz bebeği Türk Silahlı Kuvvetleri, sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacaktır. Sizler, kutsal vatan görevinizi hakkıyla yerine getirebilmek için, 2300 yıllık tarihin şerefli tanığı şanlı üniformanızı kanlarınızla taçlandırıp gazi unvanı alarak vatanın, milletin, bayrağın ve istiklalin ne denli paha biçilmez değerler olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensuplarının bu ulvi değerleri yaşatmak uğruna neleri göze alabileceğini gösterdiniz. Kahraman gazilerimiz, yüce milletimizin asaletinin '   bir göstergesi olarak büyük bir vakar örneği sergiliyorsunuz. Kayıplarınız karşısında gösterdiğiniz sabır ve metanetin kaynağının gönüllerinizde yaşattığınız vatan, millet ve bayrak sevgisi olduğunu çok iyi biliyoruz”

KİRLİ EMELLERİ ASLA GERÇEKLEŞMEYECEK

“Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakârlıklarla bizlere her zaman güç ve ilham kaynağı olmaktasınız. Sizler için yapılan hiçbir şey, bu eşsiz hizmetlerinizin ve fedakârlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz. Binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca, en ağır ve zor şartlar altında dahi asil milletimizin esareti kabul etmeden ve istiklalinden taviz vermeden yaşamasının temelinde, bugün sizlerin temsil ettiği bu anlayış, bu duruş vardır. "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır." Diyerek bu toprakları vatanlaştıran atalarımızın emanetine sahip çıkmak için "ölürsek şehit, kalırsak gazi" oluruz düşüncesiyle her türlü düşmana karşı kahramanca mücadele veren Türk Askeri ve taşıdığı bu yüce ruh var olduğu müddetçe, bölünmez bütünlüğümüze ve millî birliğimize kast edenlerin kirli emelleri asla gerçekleşmeyecektir”

SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ

“Bağrından böylesi kahramanlar çıkaran bu asil milletin bir ferdi ve onun şanlı ordusu Türk Silahlı Kuvvetlerinin mensupları olarak sizlerle gurur duyuyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, bu kutsal topraklar üzerinde bağımsız ve şerefle yaşamamızı siz kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzun bilincinde olarak; başta ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize, gazilerimizin muhterem anne ve babalarına, saygıdeğer eşlerine, sevgili evlatlarına ve her zaman desteğinden güç aldığımız yüce milletimize şükran ve saygılarımızı sunuyoruz” dedi.

BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ PERÇİNLEMELİYİZ

Vali Yunus Sezer Şehitlik Defterini imzaladıktan sonra yaptığı açıklamada, “Bugün burada, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle aziz şehitlerimizin manevi huzurundayız. İstiklalimiz ve istikbalimiz için üstün vazife anlayışıyla kahramanca mücadele vererek, bu uğurda canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimiz, kahraman gazilerimiz ve fedakar aileleri onur ve gurur kaynağımızdır. Her zaman olduğu gibi bugünde bizlere düşen, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin emaneti olan kutsal vatan topraklarına sonsuza dek sahip çıkma ve yaşatma ülküsü uğrunda milli birlik ve kardeşliğimizi daha fazla perçinlemektir. 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla, bu toprakları bizlere vatan kılan, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere silah arkadaşları, tüm aziz şehitlerimiz ve vefat eden gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan kahraman gazilerimize de şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

PROTOKOL YALNIZ BIRAKMADI

Düzenlenen törene; Vali Yunus Sezer, Garnizon Komutan vekili Kıdemli Albay Serhat Atak, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Rifat Öcal ve dernek üyeleri, Vatan İçin Can Verenler Dernek Başkanı Mümtaz Torunlu ve dernek üyeleri, kamu kurum il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve şehit aileleri katıldı.

Haber-Foto: Burak Can

Bu haber toplam 1472 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.