1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Bugün yeniden doğuyoruz…
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Bugün yeniden doğuyoruz…

A+A-

      Bugün 16 Eylül 2018

      Bugün yeniden doğuyoruz.

      Bugün daha neşeli ve mutluyuz!

      Şair Cahit Sıtkı Tarancı; şiirinde;

Yaş otuz beş! yolun yarısı eder.
Dante gibi ortasındayız ömrün.
 

     diye başladığı şiirini insan için dile getirmiş.

     İnsan doğar, yaşar ve ölür! Kuruluşlar için öylemidir. Kuruluşların ömrü bir günde sürer, yıllarca da!

İl Gazetesi yayın hayatında 35. yılını sizler sayesinde sürdürmeye adım adım devam etmektedir.

     11 yıl önce, gazetemizin, daha doğrusu sizin gazetenizin 24. Yaş gününü kutlamak için Ankara’daki Çetin Ofset A.Ş. tesislerine gezmeye gitmiştik.

      Ben filmlerin dışında basımevi gördüğümü söyleyemem. O nedenle de, basımevini gezerken, bilmediğim bir konu olduğu için soru sormakta yersiz diye düşünmüştüm. Tüm bu düşüncelerimin tercümanı oldu kurucu Sayın Ali Çetin. Güzel yemek yapmanın yeterli olmadığını, onun güzel sunmanın da önemli olduğunun vurguladı.

      Onun için güzel yazmanın yanı sıra, okuyucunun beğenisine de sunmanın yayıncılıktaki önemi herhalde yadsınamaz.

      Yerel olmak!

      Kolay değildir yerel gazeteciliğin yaşam mücadelesi, ayakta durabilmesi. Yaşadığımız şehirde her gün karşılaştığımız insanlarına karşı sorumluluk duygusunun da daha da ağır basması. İşte bu nedenle de yerel gazetecilik önemli olduğu kadar da kolay değildir. Doğrudan yana olmak, Kırıkkale’nin dertlerine, sevinçlerine ortak olmak, onları zamanında sizlere ulaştırmak. 

      Evet!

      Kimler geldi kimler geçti. Fakat İl Gazetesi okuyucusundan aldığı güvene layık bir çalışma içerisinde ekip ruhuyla bugünlere gelmiş bulunmaktadır.

      İl gazetesi tüm çalışanları ile büyük bir ailedir.

      Bir okuldur.

      Bir ekoldür yerel basıncılıkta!

      Çoğu gencimize gazetecilik eğitiminde okul olmuştur.

      Başarılı çalışmalara baktığımızda, ekip çalışmalarının sonucu olduğunu hepimiz görmekteyiz. Ekip çalışma ruhu ve disiplinini İl Gazetesinde görmekte olduğumuz için, bizde bu aile içerisinde bulunmaktayız. Tüm çalışanlarının ve yazarlarının yayın ilkelerine ters düşmemek şartıyla görüş ve düşüncelerinin, kendilerini ifade edebilmelerinin açıkça örneğini görmek her yayın kuruluşunda yaşanır bir olay değildir.

      Okuma-yazma oranının düşük olduğu ülkemizdeki sorun Anadolu’dan ayrı düşünülemez. Bu nedenle de bir okuma-yazma seferberliğini yerine getirmektedir gazetemiz. Bir cafe de, bir kahvehanede, bir hastanede masanın üzerindeki yerel gazete, o yörenin tüm insanlarını kucaklar.

      Yerel gazete olmasına rağmen en zengin yazar kadrosuna sahip olma özelliğindedir İl Gazetesi. 

      Bir insanı düşününüz! Her yaş günü ömründen giden bir yıldır. Bir araç, bir makine içinde geçen her yıl bir eskimedir.

      Yayın hayatı öylemidir? Geçen her yıl geride bıraktığı yıllardaki eksiklikleri göz önüne alarak, daha güzele ve yeniliklere yaklaşmayı getirmektedir. Teknolojinin gelişmesini yakından takip ile yenilikleri de beraberinde getirmekle olur. İşte İl Gazetesi bu düşünce ışığında günden güne gelişmekte olup, büyümektedir. Yerel gazetede uzun yıllar var olmak, deyim yerindeyse her babayiğidin harcı değildir. 

      Cumhuriyet ilkelerinden taviz vermeyen, Atatürk ilkeleri doğrultusunda, doğrudan yana taraf olan, altını çizerek belirtiyorum ki; doğrudan yana olan taraflı gazetedir.

      Güçlüden yana olmayan, bugün beğendiğini, yarın yanlışından dolayı hiç çekinmeden yerinde eleştiren gazeteniz; çalışanları ile birlikte, çalışmalarını ve ilişkilerini ekip ruhu içerisinde sürdürmeye inanmıştır. İl Gazetesi bireysel başarılar yerine gazetenin başarısını ön planda tutan, emek veren ekibiyle birlikte, siz okurlarından ilgi beklemekte hakkıdır sanırım.

      Her gün sizinle buluşmanın heyecanını dün gibi yeniden yaşıyoruz. Soğuk – sıcak demeden, yağmur, çamur ve toz demeden her gün sizlerle buluşmak! Duyguların ve sevinçlerin en güzeli.

      Siz değerli okuyucularımız en güzele layıksınız. Sizlerle varız. Siz okurlarımızın desteği var oldukça nice yıllara dileğiyle!

 

 

 

Bu yazı toplam 1057 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.