1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Bu bütçe memurun değildir!
Bu bütçe memurun değildir!

Bu bütçe memurun değildir!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de görüşülecek olan 2020 bütçesi kapsamında Kırıkkale’de Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendika temsilcileri bir araya geldi.

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de görüşülecek olan 2020 bütçesi kapsamında Kırıkkale’de Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendika temsilcileri bir araya geldi. Temsilciler, çalışanlardan alınacak vergilere bel bağlayan 2020 bütçesi, "memurun bütçesi değildir” diyerek tepki gösterdiler.

SOSYAL DENGE GÖZ ARDI EDİLİYOR

TBMM’de görüşülecek olan 2020 bütçesine tepki göstermek amacıyla Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendika temsilcileri, PTT önünde bir araya gelerek seslerini yetkililere iletmek için hazırladıkları mektupları gönderdiler. Temsilciler adına konuşma yapan Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Yücel Karabacak, “Sosyal devlet olma ilkesini hiçe sayan, toplumumuzun büyük bir kesimini göz ardı ederek, çalışanlardan alınacak vergilere bel bağlayan 2020 bütçesi, "memurun bütçesi değildir.  Bu bütçeyle 2020 yılının, başta kamuda çalışanlar olmak üzere, tüm vatandaşlarımız için geçmiş yıllardan daha da zor geçeceği ortaya çıkmıştır” dedi.

MEMUR MAAŞLARI ANCAK 7,5 KAT ARTTI

Karabacak, “Biz bu bütçede, gelirlerin kamu çalışanlarından kesilen vergilerle elde edileceğini ama gelirin paylaşımında memurun adının dahi olmadığını görüyoruz. Önümüzdeki sene için memur ve emekli maaşlarına %4+4 zam yapılması kararlaştırıldı. Bunun anlamı bütün bir yıl için iki taksitte toplam %8,2 yani ortalama memur maşına 329 lira, en düşük memur maaşına 247 lira zam demek. Halbuki daha geçen yıl 4 kişilik bir ailenin zorunlu harcamaları 1032 lira zamlanmıştı. Verilmesi öngörülen zam, harcamalar karşısında devede kulak bile kalmıyor.

2002 yılından beri vatandaşlarımızdan toplanan vergiler 10,4 kat artarken memur maaşları ancak 7,5 kat arttı.”

10 AYLIK ENFLASYON %10,6 OLDU

“Yani maaşlardan yapılan kesintiler, maaş zammını aştı. Milli gelir büyüyor diyoruz. Milli gelirdeki artıştan dar gelirli ve ücretliler hak ettiği payı alamıyor. Memurun, emeklinin pastaya eklediği pay büyüdü ama pastadan aldığı pay küçüldü. Maaşların döviz, altın ve diğer yatırım araçları karşısındaki hali ortada. Bütün yatırım araçları karşısında alım gücümüz düşüyor.   Son bir yıl İçinde gıda fiyatlarındaki resmi ortalama enflasyon %25,25 oldu. Doğalgaza %28, elektriğe, kılık kıyafete %18, okul masraflarına %13, kiraya %12, gazeteye %28, dergiye %50, ekmeğe bile %15 zam geldi. TUİK son 12 aylık enflasyonun %8,5 olduğunu iddia ede dursun, 2019 yılının 10 aylık enflasyonu %10,6 oldu.”

YÜZDE 25 İLE YÜZDE 45 ARASINDA VERGİ KESİLİYOR

“Ama memura bu sene için yapılan toplam zam enflasyon farkı da dâhil %10,26; yani

maaşlar şimdiden erimiş durumda. Önümüzde enflasyonun, ısınma, elektrik, gıda harcamalarının en fazla artacağı kasım ve aralık enflasyonu var. Onlar da eklenince memur ve emekli maaşlarının İyiden İyiye eridiği daha net biçimde ortaya çıkacak. Yaptığımız her kuruş harcamadan %25 ile %45 arasında vergi kesiliyor. Yani verirken cimri alırken acımasız davranılıyor. Ama iş maaşlara zam yapmaya geldiğinde bir hedef enflasyondur tutturuluyor.

Hayaller karın doyurmuyor. Elbette enflasyon hedeflemesi yapılsın ama gerçekler de göz ardı edilmesin. Maaşlar iktidarın pembe hayallerine göre, vergiler ve zamlar acı gerçeklere göre belirlenmesin” dedi.

DÜNYALARINI KARARTMAK REVA MIDIR?

“Kaşıkla verilip kepçeyle alınmasın. Bir toplu sözleşme dönemi yaşadık: evlere şenlik. Tek bir konu dahi tartışılıp karara bağlanmadı. Memurlar adına tek bir kazanıma dahi

imza atılmadı. 20 milyon vatandaşımızın hayalleri, umutlan yıkıldı, gitti. Bu hangi vicdana sığar? İki yıl; aileleriyle bir araya gelmeyi bekleyen milyonların, kadro bekleyen yüz binlerce sözleşmelinin, bayramlarda ikramiye hayali kuranların,” mülakata takılmadan adil bir yükselme sistemi içinde terfi etmeyi umut edenlerin, vergi dilimine girdiği için kuş kadar maaş zammını da vergi dilimine kurban eden çalışanın, iki yıldır 3600 ek gösterge konusunda verilen sözlerin tutulmasını bekleyenlerin, hak ettiğini atmayı umut eden yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının dünyalarını karartmak reva mıdır?”

Haber: Ahmet Gökdemir

 

 

 

Bu haber toplam 1196 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.