1. YAZARLAR

  2. UĞUR BÖCEĞİ

  3. Bu Adam Ne İş Yapıyor
UĞUR BÖCEĞİ

UĞUR BÖCEĞİ

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Adam Ne İş Yapıyor

A+A-

Ahmet Bey, belediye başkanının odasına bir hışımla girmişti. Başkan ayağa kalkıp Ahmet Beyi karşıladı. Başkanın sekreteri Ahmet Bey ne içersiniz deyince.  Ahmet Bey biraz daha yumuşak bir tonda çay alayım dedi. Başkan araya girdi ve sen bize iki tane orta kahve getir kızım.

Başkan Ahmet Bey’in yüzüne baktı ve bir saniye şuraya unutmadan bir not yazayım. Ondan sonra seni dinleyeceğim; Ahmet Bey. Başkan notu yazdıktan sonra; hafifçe gülümseyerek Ahmet Bey seni dinliyorum. Ahmet Bey – Yeni bir mühendisi işe almışsın, adama birde şoför vermişsin. Bir hafta boyunca şoförle gece gündüz şehri gezmiş daha sonra şoföre sen işine bak ben kendim kullanırım artık demiş. Artık sadece şehirde değil şehirlerarası yolculuklar yapıyormuş. Yaptığı bir işte yokmuş.

Belediye Başkanı – Bir saniye Ahmet Bey, dedikten sonra telefon açıp, sekreterine Utku Bey’i gönderir misin? Dedi. Sekreter - Utku Bey az önce geldi. Şimdi size gönderiyorum efendim.

Bir dakika geçmeden Utku Bey, belediye başkanın odasından içeri girdi. Utku Bey – Buyurun başkanım beni çağırtışsınız. Belediye Başkanı – Utku Bey, tanıştırayım. Ahmet Bey başkan yardımcımız sanırım tanışmadınız. Bu arada şöyle Ahmet Bey’in karşısına oturun bende size bir kahve söyleyeyim. Sizde Ahmet Beye ne işler yaptığınız anlatın da, Ahmet Beyde sizin yaptığınız işler konusunda bilgilensin.

Utku Bey Ahmet Beyle tokalaşıp; hal hatır sorduktan sonra yaptığı işleri anlatmaya koyuldu.

Utku Bey – Ahmet Bey, ben şehir plancısıyım. Okul birinciliği ile okulumu bitirdim. Başkanımın teklifini beni bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine kabul ettim. Yaptığım işlere gelince birkaç hafta şehri gezip şehrin genel yapısını inceledim. Şehrin alt yapısını incelemeden öncede şehrin deprem haritalarını, su kaynaklarını, derelerini tepelerini, toprak kayma risklerini ve karşımıza çıkabilecek her türlü risk haritasını hazırlıyorum. Kısacası şehrin risk haritasını çıkardım. Bu risklerin bizim karşımıza çıkarabileceği bütün risklerin toleranslarını da daha yüksek tutarak yapacağımız her türlü bina ve yapıların doğa ile uyumlu olmasını sağlamak için uğraşıyorum. Doğa olaylarından insanların en az etkileneceği sistemler üzerinde çalışıyorum. Şehrimizin sel ve benzeri afetlerden korumak için galeri sistemi kanalizasyon sistemlerini belki uzun bir zaman dilimi olacak ama en az 5 en fazla 10 sene içinde tamamen galeri sistemine dönüştürmeyi planlıyorum. Tabi ki ilk etapta riskli bölgelerden başlayacağım. Bu konuyla ilgili de başkanıma daima bilgilendirme yapıyorum.

Ahmet Bey – Teşekkürler Utku Bey; tanıştığıma çok memnun oldum. Anlaşılıyor ki; uzun yıllar beraberiz. Utku Bey – Teşekkür ederim efendim; bu arada ben müsaadenizi isteyim. Ankara’ya toplantıya gitmem lazım. Üniversite hocalarım, AFAD yetkilileri ve birçok kurumla bir araya gelip şehrimiz için neler yapabiliriz. Onları görüşeceğiz. Belediye Başkanı – Utku Bey, benim gelmem gerekiyor mu? Utku Bey – Hayır efendim şu an için gelmenize gerek yok. Bu görüşmelerimizin ilki olduğu için bir bilgilendirme toplantısı. Bu toplantı sonunda bir de yemek vereceğim. Biraz masrafı olacak başkanım. Belediye Başkanı – Tamam sen faturayı al getir öderiz.

Ahmet Bey – Sen faturayı al bana gel ben ödeyeceğim. Hem de kendi cebimden. (Belediye başkanı gülümsedi ). Utku bey sözünü kestim sen devam et. Utku Bey - Daha sonra bütün veriler ışığında planlamaları ortaklaşa oluşturup bu konularda birçok toplantı yapacağız. O toplantıların bazılarına sizi de çağıracağım.  Hatta başkan yardımız Ahmet Bey’de gelsin. Belediye Başkanı – Tabi neden olmasın. Hadi sen toplantına geç kalma Utku Bey teşekkür ederim. Utku Bey – Teşekkürler. Müsaadenizle ben gidiyorum. Tanıştığıma memnun oldum Ahmet Bey. Ahmet Bey, Utku beyle tokalaşıp vedalaştıktan sonra belediye başkanına döndü. Ahmet Bey – Başkanım beni yine şaşırtın var ya! Sen bir harikasın başkanım. Benim sana bir teklifim ne dersin. Belediye Başkanı – Dinliyorum Ahmet bey.

Ahmet Bey - Şu an ben başkan yardımcısıyım ya! Beni azletsen bu görevi Utku Beye versen diyorum.

Belediye Başkanı – Olmaz Ahmet bey olmaz. Senden bir ricam var. Şu masa üzerindeki sen odaya girerken yazdığım notu okur musun? Ahmet Bey, notu okuduğunda ise çok şaşırmıştı. Ahmet beyin okuduğu notta ‘‘Ahmet Bey; başkan yardımcılığını Utku Beye vermemi isteyecek’’ yazıyordu.

Ahmet Bey şaşkın şakın Belediye Başkanına baktı. Bir iç çekti ve. Ahmet Bey – Demek beni bu kadar tanıyorsun. Pekiyi neden olmaz dedin. Utku benden daha bilgili hem de genç ve dinamik. Belediye Başkanı – Sen benim, içimdeki muhalefetimsin.  Doğru dürüst ve iyi niyetlisin. Belki o bilgi beceriye sahip değilsin ama doğruyu gördüğün an doğruya değer veriyorsun. Ancak bu teklifini değerlendireceğim. Şu ana kadar bir belediye başkanı yardımcım vardı. Şimdi ikinci belediye Başkan yardımcım Utku Bey olacak. Ve bu teklifi ona sen yapacaksın. Ahmet Bey – Başkanım sen bir harikasın. Bu arada bu genci sana kim önerdi. Belediye Başkanı – Senin veteriner olan oğlunla aynı okulda okumuşlar. Bir gün senin oğluna bana önerebileceğin bir şehir plancısı var mı? Diye sormuştum. İşte sonuç. Bakıyorum da kahveni içmemişsin; yeniden bir kahve daha içer miyiz? Ahmet Bey. Şehirleri planlarken bir düşünüp on kere yapıp bozmak değil. Bin kere düşünüp bir kere yapıp yıllarca bir daha bozmamaktır. Saygılarımla.

Bu yazı toplam 750 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.