1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. BÖYLE ELEŞTİRİMİ OLUR
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

BÖYLE ELEŞTİRİMİ OLUR

A+A-

Televizyonlarımızın çoğunda her konuda oturumlar yapılıyor bu yorumlar genelde güncel olayları konu alarak lehte veya aleyhte konuşmalar yapılıyor. Bunların çoğu ele alınan konu üzerinde hükümet yanlışı veya karşıtı konuşmalarla tamamlanıyor. Bunu da hoş görmek gerekiyor. Çünkü herkesin her konuda aynı düşüncede olması mümkün değildir. Öyle olsa doğruyu bulmak mümkün olmaz. Oturumcular karşılıklı görüşlerini açıklayacak vatandaşta kararını kendi verecek işte demokrasinin de güzelliği anlaşılacak. Yalnız oturumu yönetenlerin ve konuşmacıların seviyeye çok dikkat etmesi gerekir ki vatandaştan iyi puan alabilsin.

                Bu günlerde en çok takip edilen programların spor yorum programları olduğunu düşünüyoruz. Çünkü transfer zamanı elde malzeme çok konuşmak için malzeme çok olunca manevra sahası da çok oluyor. Atıp tutmak ebelik yapmak ahkâm kesmek serbest daha düne kadar futbolun içinde oyuncu ve hoca olarak bulunanlar bugün o günkü kendi durumlarını unutup öyle eleştiriler yapıyorlar ki doğruyu bulmak mümkün değil.

                Örneğin Galatasaray takımını ele alalım. Onu yorumlayanlar önce oyuncuları tek tek ele alıp kendilerine göre oyun içinde yerlerini belirliyorlar. Ondan sonra hocayı ele alıp onu eleştiriyorlar. Böyle yaparak hoca ile oyuncuların, hoca ile yöneticilerin arasını açmaktan başka işe yaramayacak yorumlar yapıyorlar. Hatta hocanın üzerine bir teknik direktör bile atıyorlar. Ey yorumcular bu yaptıklarınızla güya iyiliğini istediğiniz takıma en büyük kötülüğü yapıyorsunuz. Sizin hiç değer vermediğiniz yeterli görmediğiniz o hocanın takım üzerinde otorite kurabileceğinizi mi zannediyorsunuz. Yazık değil mi. O hocaya ve oyuncularına hiç siz dışardan ahkâm keserken o oyuncuların ve hocanın onların başında bulunan idarecilerin sizin kadar aklı yok mu?

                Sizlerin görevi huzur bozmak mı? Sizin göreviniz moral bozmak mı? Hele bazı idareciler için bunlar bir şey bilmezler diyenlere soruyorum. Yurdumuz da spora böylemi yardımcı olacağız? Futbolun kalitesini yükselteceğiz lütfen para kazanırken oyuncularımızın, hocaların ve kulüpleri yönetenlerin moralini bozmayın. Elinizden geliyorsa onlara yardımcı olun. Sizler o kulübün dışındasınız içinde olanlar kadar hiçbir şeyi doğru bilemezsiniz. Son maçta yani Beşiktaş ile Konya’nın maçında göklere çıkardığımız herkesin özenle baktığı Pepe’nin yaptığı öyle yanlış paslar attı ki ona yakışmadı. Son olarak yaptığı penaltıyı da gördünüz şimdi onu alanları yerden yere vuralım mı? Onu sahaya süren hocayı mı eleştirelim. Bunlar oyunun içinde hep olan durumlardır. Dünyanın en iyi oyuncularının bile penaltıyı kaçırdığını görmedik mi? Onun için bazı yorumcularımızın yaptığı gibi takımları, hocalarını ve idarecilerini yerden yere vurmayın. Onların bir şey bilmediğini sizin her şeyi bildiğinizi zannetmeyin. Hem de bunları öyle bir ses tonuyla yapıyorsunuz ki o takımın seyircilerini bile tahrik edecek sözler söylüyorsunuz. Ondan sonra seyirci başlıyor ufak bir hata da hoca istifa başkan istifa demeye. Bunun sebebinin yüzdesi sizlere aittir. Bunu da bilesiniz. Her eleştiride yapıcı olmaya çalışırsanız bizler de sizleri severek izler eleştirilerinizden faydalanırız.

 

               

Bu yazı toplam 422 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.