1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. BORÇLARIM OLMASA…
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

BORÇLARIM OLMASA…

A+A-

Bir mucize belgesi

(H.2. sene 17 Ramazan-13 Mart 624 M.) tarihinde Bedir gazvesi (savaşı) olmuştu. Müslümanların sayısı 315, müşriklerin sayısı ise 950 civarında idi. Allah, Müslümanları bin tane melek ile destekledi ve zafer kazanıldı. Müşriklerden 70 kişi öldü, 70 tane de esir alındı.

Bu esnada Mekke müşriklerinden Umeyr’in oğlu esirler arasında idi. Bu baba Umeyr de Müslümanlara en çok işkence edenlerden biriydi. Bu hezimetten ve oğlunun da esir düştüğünü görünce, bir gece Hicr’de Safvan b. Ümeyye ile oturmuş, bedir esirleri hakkında konuşuyorlardı. Bir ara safvan: “Bundan sonra yaşamakta hayır yoktur” demesi üzerine Umeyr: “Vallahi doğru söylüyorsun. Şu anda ödeyemediğim borçlarım var onlar olmasa ve benden sonra çoluk çocuğum ne yapacaklar, derdi olmasa; gider o Muhammed’i öldürürüm. Ondan sonra onlar bana ne yaparlarsa yapsınlar. Çünkü oğlum onların elinde esirdir. Bunu fırsat bilen Safvan durumu değerlendirdi: Bütün borçların benim üzerime, ben ödeyeceğim. Ailen de benimkilerle beraber, onlara bakacağım, sen hemen git, bu işi gör, dedi.  Umeyr, sakın bu işi kimseye söyleme; dedi ve ahitleştiler. Bunun üzerine Umeyr kılıcını biledi, zehirledi ve Medine’ye vardı. Hz. Ömer onu görünce, durumu Resûlullah’a haber verdi. Gelsin, buyurdu. Hz. Ömer adamın elinden kılıcını aldı öyle içeri aldı. Hz. Peygamber Sordu:

- Ya Umeyr, niye geldin?

- Oğlum Vehb’i kurtarmak için geldim, onu bağışlayın.

- Peki o kılıcı niye getirdin?

- Allah onun belasını versin, bedirde neye yaradı ki!

- Niçin geldiğini doğru söyle.

- Evet, doğru söylüyorum.

- Hayır! Sen hıcr’de Safvan ile oturup Bedir hakkında konuşmadın mı? Şu anda ödeyemediğim borçlarım var onlar olmasa ve benden sonra çoluk çocuğum ne yapacaklar, derdi olmasa; gider o Muhammed’i öldürürüm. Ondan sonra onlar bana ne yaparlarsa yapsınlar. Çünkü oğlum onların elinde esirdir, demedin mi? Umeyr:

- Ben şehadet ederim ki sen Resûlullah’sın. Biz seni ve semadan getirdiğin vahyleri yalanlamıştık. Biz Safvan ile konuştuğumuzda ikimizden başka kimse yoktu. Yemin ederim ki bunları sana Allah bildirdi. Beni hidayete erdiren Allah’a hamd olsun dedi. Sonra kelime-i şehadeti de söyleyip tam Müslüman oldu.

İşte bu olay da peygamberimizi hak ve gerçek peygamber olduğunu ispatlayan belgelerden birisidir.

Bu yazı toplam 473 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.