1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Birkaç kibar kelam (vecize)
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Birkaç kibar kelam (vecize)

A+A-

* İnsanlardaki kemaller başlıca iki kısımda mütalaa edilir:

a) Gayri ihtiyaridir. Bu konuda kulun elinde hiçbir şey yoktur. Asalet, güzel suret, akıl ve zeka gibi şeyler.

b) İhtiyâridir. Bunlar kulun çalışmasıyla elde edilir. Sadâkat, emanet, tevazu, zühd, takva gibi.

* Akıllı insan dünyayı kalbine değil, cebine koyandır. Dünyayı cebine koyan dünyayı harcar. Kalbine koyan ise dünya tarafından harcanır.

* Alimlerin yanında dilini koru. Evliyanın yanında gönlünü koru. Namazdayken kalbini koru. Yemekteyken mideni koru. Başkasının evindeyken gözünü koru.Halkın arasındayken dinini koru.

*İki şeyi unutma! Allah’ı ve ölümü. İki şeyi de unut: Başkasına yaptığın iyiliği, başkasının sana yaptığı kötülüğü.

*Dünya çölleri ayaklarla, ahiret çölleri ise kalplerle kat edilir. Kalbi iyiliklerle dolu olana kötülükler zarar vermez. Kalbi kötülüklerle dolu olana da iyilikler fayda vermez.

* Ölmeden önce ölünüz. Evet, insan nefsaniyet ve cismaniyet itibariyle ölmelidir ki, vicdan ve ruh itibariyle dirilmiş olsun. Zaten her şeyi cesede bağlayanlar, cesetlerinin altında kalıp ezilmiş zavallılar değil mi?

* Para ilmin, ilim imanın, iman da Kur’an’ın emrinde olmalıdır. Bilgi imanı, iman da ibadeti kuvvetlendirir.

* Eğer yerin ekseni 23 derece 27 dakika eğik olmasaydı, hayata ve yaşamaya elverişli bir dünya da olmayacaktı.

* Bir asker mermilerini boşa atarsa, düşmanın mermisine hedef olur. Zaman mermilerini boşa harcayan insan da kötü hallerin istilasına uğrar. Hatta bir nevi köle olur.

* Bir alim, mürşit de olmak istiyorsa, koyun olmalı, kuş olmamalıdır. Kuş yavrusuna kay (kusmuk) getirir, koyun ise süt verir. Ey irşat panayırında dolaşan alimler! Kitaplardan harf harf ilim toplayın, bunu süt haline getirince muhatabınıza veriniz ki, hazmedebilsin (sindirebilsin). Aksi halde kusar. Yani vermek istediğinizi reddeder, belki inkara bile gider.

* İnat, denince akla eşek gelir. Halbuki eşeğin inadı fazla zarar vermez. Hak yola girmemekte inat eden kimse hem kendine, hem de insanlığa zarar verir. Allah’a kul olmakta inat eden ise, ebedi saadete erer.

* Kötüyü iyi tasvir etmek, yazmak ve anlatmak saf zihinleri bulandırır. Açık gezenleri, içki içenleri değil, İslamiyet’e uyan Müslümanları anlatmalı.

* Eğer gıybet edecek olsam, anamı-babamı gıybet ederim. Çünkü sevaplarımın onlara verilmesi daha hayırlı olur. (Abdullah bin Mübarek) 

Bu yazı toplam 1710 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.