1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Birkaç Günlük Gezimiz 2- Aya Tekla Kilisesi
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Birkaç Günlük Gezimiz 2- Aya Tekla Kilisesi

A+A-

alaattin-karaer--kose-yazisi2-003.jpg

   Kısa sürede Akdeniz sıcağından bunalmışlardı misafirlerimiz. Tekirambarı Su Sarnıcı’nı görmeden, Aya Tekla Kilisesinin yoluna Konya’dan Silifke’ye gelen ana yol üzerinden sağa tarafı gösteren tabeladan devam ettik. Kırıkkale’nin adı çıkmış, dar ve düzensiz yokuşlu yollardan ilerledik, ancak nereye döneceğimizi şaşırdık. Cep telefonunu elinden hiç düşürmeyen Av. Mustafa Duman hemen Navigasyonu’na danıştı. Ben şimdilik alışamadım Navigasyona. Navigasyonun tarifine göre devam edecektik ki, aynı geldiğimiz yolları söylüyor.

    Evin dışında çamaşır seren kadına sorduk. Oda dudak büktü. Fakat çabaladı. Diğer komşusuna seslendi.

   -  Kız burada bir kilise varmış…

   O arada bizimkiler Aya Tekla deyince bildi.

   - Ha şuradan dönün, sonra sağa sonra sol…

    Aracımızı döndürüp söylenen yöne ilerlerken, önümüz çıkan öğrenci minibüsüne yol verirken, şoföre sorduk. O tam tarif etti. Bulunduğumuz yere yüz iki yüz metre var yoktu.

    Aya Tekla Kilisesinin girişinde arabamızı park ettik. Terk edilmiş bir yer havası içerisinde bulunan Kilisenin girişinde bululan görevli, girişin ücretli olduğunu belirtti. Müze kartı, 65  yaş üzeri, Maksimum kartına ücretsiz…

     Av. Mustafa Duman 65 yaşından, ben ve eşim maksimum karttan dolayı ücretsiz girmeye hak kazandık. Yalnız, Yurdanur hanım 5 TL ücret ödemek zorunda kaldı. Öğle sıcağı iyice kendini göstermişti ki girişteki tabelayı acelece okumaya başladık.

        “Yer altı Kilisesinin 4.y.y.’da inşa edildiği, üst kısımdaki kalıntıların M.S. 5 y.y.’ın 2. yarısında yapıldığı bilinmektedir. Bu gün ayakta kalan Kilise Apsisinin 4/1 parçasıdır. Bazilika planlı bu yapının daha önce burada bulunan küçük bir kilisenin yerine yapıldığı bilinmektedir. 80 metre uzunluğunda ve 36.80 metre genişliğindedir. Nausu 15 sütunlu 3 nefli ve tabanı Opossectile tarzında siyah, beyaz, kırmızı teseralarla döşenmiştir. Günümüzde mevcut sarnıcın 150 metre kuzeydoğusunda yer alan Adak Kilisesi İmparator Zenon tarafından M.S. 476-491 yılları arasında Azize Theklaya sunu olarak yapılmıştır. Adak Kilisesi ve Küçük Kilise arasında bir hamam yapısı bulunmaktaydı. Dar boğazın her iki yanında M.S. 6.y.y.’da şehitlik olarak kullanılmış mezarlık yer almaktadır.

     14.40 metre uzunluğunda ve 11.10 metre eninde Bazilikanın doğusunda bulunan sarnıç 6. y.y.’ın ilk yarısına tarihlenmektedir.”

 

    Taşlı yoldan … Her tarafı sararmış otlarla bürünmüş bakımsız bir saha içerisindeydi görünümü.

alaattin-karaer--kose-yazisi7.jpg

     İnanç turizmi açısından çok zengin olan Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Aya Tekla Yeraltı Kilisesinin içerisindeyiz. Bizden başka kimde de yok. Biran hepimiz şaşırdık. Doğal klimalı sanki. Birkaç ışıklandırma Kiliseye güzel bir ortam yaratmıştı.

   Meryemlik diye de adlandırılan bu ören yeri Hıristiyanlığın en eski ve en önemli merkezlerinden biri. Milyonlarca Hristiyanın ziyaret ettiği bu hac noktasında Hristiyanlığın ilk ve tek kadın şehidi olarak bilinen Aya Tekla’nın (Azize Thekla) saklandığı ve daha sonra kiliseye çevrilen mağara.

    İsa Peygamber’in havarilerinden St. Paul’ün (Aziz Pavlus) vaazlarından etkilenen 17 yaşındaki Tekla kendini Hristiyanlık dinine adar. Aziz Pavlos inancını yaymak için Isparta’ nın ilçesi olan Yalvaç’a doğru yola çıktığında Aya Tekla’ya da Silifke ve yöresini Hristiyanlaştırması görevini verir. Bu yüzden de Aya Tekla Silifke’ye gelerek bugün Meryemlik denilen yerdeki mağara kilisede yaşamaya başlar.

   Önce halk tarafından benimsenmez fakat çeşitli ilaçlar yaparak Silifkelilere şifa vermeye çalışır ve başarılı olur. Günden güne kazandığı güçten ve çekinen ve korkan Silifke’nin ileri gelenleri ile doktorlar Aya Tekla’yı öldürtmeye karar verirler.

    Aya Tekla’nın üzerine dört beş tane serseri gönderirler. Fakat serseriler mağaraya girdiklerinde bir anda gözden kaybolur ve bir daha da gören olmaz.

    Rivayete göre Aya Tekla’nın bulunduğu mağaradan Silifke Kalesi’ne çıkan gizli bir yol bir tünel vardır ve Aya Tekla buradan kaçıp gizlenerek kurtulmuş. Aya Tekla’dan sonra gizlendiği mağara yöredeki gizli Hristiyanların kilisesi olmuş daha sonra Roma İmparatorluğu Hristiyanlığı kabul edince de mağara üstüne büyük bir kilise inşa edilmiş.

    Bugün halen Aya Tekla mağara kilisesi dünyanın ilk kiliselerinden biri. Hristiyanlığın resmen kabulünden sonra başka yapılar de eklenen Meryemlik’te Aya Tekla’ya ithaf edilen Kuzey Kilisesi, Hamam, Sarnıç ve Mezarlık kalıntıları da bulunuyor.

    Tek tanrılı inancı yaymaya kendini adayan ve insanlara yardım eli uzatarak şifa veren Aya Tekla her yıl Katolik Kilisesi tarafından 23 Eylül, Ortodoks Kilisesi tarafından ise 24 Eylül günlerinde anılıyor.

alaattin-karaer--kose-yazisi3-001.jpg

   alaattin-karaer--kose-yazisi3.jpgalaattin-karaer--kose-yazisi4.jpgalaattin-karaer--kose-yazisi5.jpgalaattin-karaer--kose-yazisi6.jpg

alaattin-karaer--kose-yazisi1-004.jpg

alaattin-karaer--kose-yazisi8-001.jpg

devam edecek…

Bu yazı toplam 1742 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.