1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. BIRAKIN BU ÖZENTİYİ, KENDİMİZE DÖNELİM
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

BIRAKIN BU ÖZENTİYİ, KENDİMİZE DÖNELİM

A+A-

1-) İlimiz Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Süleyman Köstekli’nin gazetemizde 10 Temmuz 2019 Çarşamba günü yayımlanan ‘Türkçe Tabela Teşvik edilmeli’ açıklamasını okuduğumda ne kadar memnun olduğumu tarif edemem Sayın Köstekli güzel bir konuya parmak basmış ki bunu anlamak için uzağa gitmeye gerek yok. Şehrimizin en işlek ticari alanı olan Zafer Caddesini iyi bir gözle bakarak gezelim ticari alanların tabelalarına bakalım kaç tane Türkçe tabela görebiliriz. Kırıkkale’de bir caddede değil de yabancı bir ülkenin caddesinde geziyoruz zannederiz kendimizi.  Nedir bu özenti ticaret hanemizin ismini soyadımızla veya sevdiğimiz bir aile bireyinin adıyla veya daha cazip bir Türkçe isimle taçlandırsak daha iyi olmaz mı?

2-) İlimizdeki tabelaların yabancı isimlerle süslenmesinin önüne geçebilmek için 1998 yılında belediyemiz riyaset makamında gündeme getirildi, bunun önlenmesi için yabancı isimli tabelalara ruhsat verilmemesi konuşuldu bu yönlü önlenmezse yabancı isimli tabela isteyenlerin tabela ruhsatları Türkçe isimli tabelalardan %75 daha fazla harç alınması konuşuldu fakat bunların hiçbirini uygulama safhasına geçiremedik halende bu konuya el atan olmadı. İnşallah şimdiki yönetimimiz bunun yanlışlığına inanıyorsa yanlışları giderebilirse bizlerde memnun oluruz.

3-) Sivil Toplum Kuruluşlarımızın diğer önemli görevlerinden biri de mahalli basına sahip çıkmalarıdır. Mahalli basın bulunduğu yörenin gözü kulağıdır, gördüğünü, duyduğunu halkıyla paylaşır, günlük olayların takipçisidir. Bu hizmetleri yürütebilmesi için de en büyük desteği resmi ilanlardır, bunun da yeni çıkacak yasayla kısıtlanmaya çalışılması mahalli basının yaşam damarlarının kesilmesi demektir buda mahalli basında hizmet veren ekmek parasını kazananların mağdur edilmesidir hiçbir siyasi partinin vatandaşının ekmeğiyle oynamasına müsaade edeceğine ihtimal vermiyoruz, çıkacak kanunda bir kısım insanların korunması düşünülüyorsa özellikle mahalli basından ekmek yiyenlerin düşünülmeleri gerekmektedir, iktidar ve muhalefet vekillerimizin el ele verip bu yanlışı düzeltmelerini önemle bekliyoruz. İlimizin kurum ve kuruluşları zamanı geçmeden beyanatlarla, ilanlarla mahalli basınımıza sahip çıkınız mahalli basın sizlerin temsilcisidir bunu unutmayalım.

            Sivil toplum kuruluşlarımıza çağrıda bulunup düğünlerimizde silah atılmamasını isteyen beyan ve ilanlarla bu yanlışa dur demelerini istemiştik, bu çağrımıza birçok kuruluşumuz sahip çıktı, bil hassa bazı kurum ve kuruluşlarımız halen sessiz sanki bu şehirde yaşamıyorlarmış gibi umursamaz bir durumdalar. Eğer başka şehirde yaşıyorsak her iyi ve kötü işine sahip çıkıp iyiyi desteklemek kötülüğü ise engellemek hepimizin görevidir. Onun için, düğünlerde silah atılmamasıyla uyuşturucuyla mücadelede anne ve babalar bütün sivil ve resmi kurum ve kuruluşlar el ele vermek zorundayız. Geleceğimiz için ilimizin itibarı için ailelerimizin acılarla karşılaşmamaları için top yekün seferberlik ilan etmek zorundayız bu arada uyuşturucuyla mücadelede her zaman yaptığımız gibi emniyet teşkilatına yardımcı olmamız. Kızılay şubemizin çalışmalarını desteklememiz her şeyden önce insanlık görevimizdir.

            İlimizin her derdiyle dertleşen genç ve çalışkan valimize yapmaya çalıştığı her işinde yardımcı olmak Kırıkkale halkı olarak görevimiz olmalıdır. Daima yapıcı olmaya çalışana başarılar dilemeye borçlu olduğumuzu unutmayalım.

Bu yazı toplam 826 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.