1. HABERLER

  2. SPOR

  3. BİR ZİYÂRETTEN ESİNTİLER
BİR ZİYÂRETTEN ESİNTİLER

BİR ZİYÂRETTEN ESİNTİLER

Güzel Yurt köşelerimizden Ardahan İli, Posof’ İlçemizin yetiştirdiği Posof’un esmer evlâdını; 19.8.2014 târihinde Kırıkkale Özel İdaresi’nin...

A+A-

Güzel Yurt köşelerimizden Ardahan İli, Posof’ İlçemizin yetiştirdiği Posof’un esmer evlâdını; 19.8.2014 târihinde Kırıkkale Özel İdaresi’nin Genel Sekreteri Sayın Atanur Aydın’ı makamında ziyâret ettim.

Önce bir bardak suyunu, sonra bir bardak çayını içip, çikolata ikrâmını tadarak, Genel Sekreter Atanur Aydın’ın iltifatına nâil oldum. Sayın Genel Sekreter’e şükranlarımı arz ediyorum. Bir bardak su dedim de sakın ola suyu küçümsemeyiniz! Çün ki, Yüce Yaratan hiçbir şeyin olmadığı, hiçbir şeyin yeşermediği, gayri zîzer vâdîde, çevresi kayalarla kuşatılmış derin bir derede Zemzem, Türkçesi “Durdur” olan suyu yaratmış, Kur’ân-ı Kerîme göre, adı “Bekke” olan, şimdi “Mekke” denilen İslâm’ın Başşehrini su ile ihyâ, yâni canlı hâle getirmiş ve bu canlılık şu anda devam ediyor. “Âli İmran âyet 96” Bir bardak suyun, bağrı yananların bağrını nasıl serinlettiğini, bağrı yanıklara nasıl “oh be dedirttiğini” bilmeyenimiz yoktur. Allâh’ın güzel nîmeti suyu içerken, önce “Bismillah” sonra “Elhamdülillah” demeyi unutmayınız!

Sayın Genel Sekreterle örtüşen tarafımız var. Çün ki, 1930’dan sonraki yıllarda rahmetli Babam Mehmet Emin Efendi; 1930’lu yıllardaki adıyla Keskin ”Husûsi Muhasebe Memurluğu’nda Kâtip”tir. O zamanki “Husûsî Muhasebenin adı, Özel İdâre Memurluğu olmuş ve şimdiki adı ise, “Özel İdare Genel Sekreterliği”dir.

Bugün İl olan Kırık Köy, İlçe olan Bahşılı, Yahşıhan, Çelebi, Delice İlçeleri Keskin’in köyü, Nâhiyesi, merhum Babam buralarda ve çevresinde, köy odalarında yatıp kalkarak, adı yazılı yerlerin ekmeğini yiyip suyunu içerek, Husûsi Muhasebe’de Arâzi Tahrir, “Arâzi Yazım” işlerini gerçekleştiren kimsedir. O yıllardaki köy odaları önemli kültür merkezi ve misâfirlerin barındığı yerlerdir. Ne yazık ki, o odaları, o kültürü kaybettik. Kırıkkale Özel İdaresinin Sayın Genel Sekreteri ile örtüşen tarafımız, yukarıda yazdığım sebepledir.

1966 yılında Musa Kâzım Tokmak Delice Özel İdare Memuru iken, merhum Babamın yazılarını Delice Özel İdaresindeki defterlerde görmüş, gözlerimin buğulanmasına hâkim olamamıştım.

19.8.2014 târihinde bu kez Kırıkkale Özel İdare Genel Sekreterliği’nde Babamın yazısını görmek istedim. Ancak; Sayın Genel Sekreter Atanur Aydın, “o defterler bugün Genel Arşivde, orada görebilirsiniz!” dedi ve ilâveten Sayın Genel Sekreter Aydın;   O gün yapılan kayıtlar, bugün ki Özel İdarenin temelini teşkil ediyor” şeklindeki sözleriyle de Babamı rahmetle andı, bir kez daha gözlerimin buğulanmasıyla beni şereflendirdi.

Merhum Babam Mehmet Emin Efendi’nin vefatından sonra yazdığım şiirimi içinde taşıyan şiir kitabımı, Sayın Genel Sekreter’in kabul etmesiyle biraz hüzünlü de olsa çok güzel anlar yaşadığımı yazmak bir hakkı teslim etmek olur.

BABAM’DAN BİR ANI: Şimdiki Cumhûriyet Meydanı Yahşihanlı bir kimsenin tarlasıdır. Bu kimse Babama, “Mehmet Emin Efendi! Sen bu tarlanın vergisini öde, ben de tarlanın tapusunu sana vereyim” der. Rahmetli Babam; “sivri sinek yatağındaki tarla benim işime yaramaz” der ve o kimsenin isteğini kabul etmez. Amma, o tarla bugün Kırıkkale İlimizin tam ortası, üstelik Cumhûriyet Meydanıdır. O günleri yazarak, bu günlere taşımak, Mehmet Emin Efendi’nin beşinci oğlu biz Keskinli Yetîmi’ Demir Doğan Kandemir’e nasip oldu. 22.8.2014

Şimdi köyümüzde odalar var mı? Pınarların büngül büngül kaynar mı? Parıltılar kıpır kıpır oynar mı? Sesime ses verin Seyfli dağları... Gönlüm arzûladı geçmiş çağları… “Keskinli Yetîmi”
Bu haber toplam 431 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.