DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

BİR ZAMANLAR

A+A-

Mescid’i Aksâ’yı yakan ateşten,

Allâh’ı anmayan dil de müştekî.

Yıkılmış her taraf İslâm’a kasten,

Gülşen de açılan gül de müştekî.

 

Yehûdiler dolmuş O Kutsal yere,

Hüznile mahvolmuş yeşil meşcere,

Mâteme bürünmüş dikenli dere,

Karşı dağdan esen yel de müştükî.

 

Düşmanın önünde dağ gibi duran,

Kurtlara, kuşlara cepheyi soran,

Avram’ı, Agob’u beyninden vuran,

Tetiğe asılan el de müştekî.

 

Akka’yı savunan Şol Cezzar Ahmet,

Yıktın Napolyon’u ceddine rahmet,

Meydana çıkınca dal kılınç Mehmet,

Düşmanın kaçtığı yol da müştekî.

 

Olur mu savaşın baharı, yazı?

Ceddimi anar da alırdım hızı,

Ne hazin inliyor gönlümün sazı,

Mızrâbın değdiği tel de müştekî.

 

Endîşe içinde solmuş benizler,

Felâket kervanı bir birin izler,

Dalgalanmaz olmuş engin denizler,

Konmuyor turnalar göl de müştekî.

 

Yuvası yıkılmış, vurulmuş civan,

Yehûdi elinde ediyor fiğan,

Mutlu günlerden mi, kalmamış nişan?

Oğuz’u kavuran çöl de müştekî.

 

Hüseyyine ağlar Sînâ çölünde,

Hurma satıyormuş, sepet elinde,

Şühedâ Mülâzım Hâlet dilinde,

Çeşminde çağlayan sel de müştekî.

 

Yaslanır bağrıma garip akşamlar,

Titreşir, yıkılır yok olur damlar,

Anasız, babasız körpe fidanlar,

‘Yetîmi’ gezdiğim İl de müştekî.

Kinsâ’da çalınan zil de müştekî.

2.2.1970 Delice ‘Keskinli Yetîmi’

***

1-Mescid’i Aksâ: Peygamber Aleyhis Selâm’ın Mi’râca gittiği Mescid olduğuna inanılan yer. 2-Müştekî: Şikâyetçi. 3-Kutsal: Mübârek, uğurlu. 4-Hüzün: Keder, tasa. 5-Meşcere: Ağaçlık, yeşillik. 6-Akkā: Mısır’da bir kale. 7-Cezzar: Kan akıtıcı. 8-Ahmed: Allâh’ı medheden, öven.

 

9-Cezzar Ahmet: 1799’da Mısır’da Akkā isimli kaleyi, Napolyon Bonapart’ın ordularına karşı savunan, sonunda Napolyon’u ordularını geri çekmek zorunda bırakan, o sırada 80 yaşında olan ünlü Komutan Cezzar Ahmed Paşa.

***

10-Napolyon: 15.8.1769’da Korsika Adasının Ajaccio şehrinde doğmuş. İtalyan asıllı hukukçu Charles Bonapart ile Rumelio’nun oğludur. Napolyon Korsikalı olduğundan kendini Fransa’da yabancı hissedermiş. Fransa’nın işgālin deki Korsika’yı kurtarmak hissiyle okuyup, 1784’de Askerî Kolej’i bitirdikten sonra Fransa Krâliyet Harbiyesinden 1785’de Teğmen olarak mezun olan, 1805 de İtalyan Krallık Tacını giyen, Trafalgar’da İngiliz Amirali Nelson’a yenilen Napolyon Bonaparte. Bu kimse aslen İtalyan olup, denizde korsanlık eden soyguncu imiş. Sonradan ünlü Fransız Hükümdarı olmuş. Aşağıdaki sözler Napolyon için söylenir.

 

Napolyon bir toplantında şundan, bundan söz ederken, Napolyon’un ilk zamanlarını, ilk günlerini bilen biri, ”asâlet, haşmetmeap asâlet” diye seslenir. Napolyon cevâben, “asâlet benden başlar” der.

 

1799 yılındaki yenilgiden sonra Napolyon, “Şu Türkler yalın kılınç meydana çıkmasınlar… Yoksa onların yenmeyeceği hiç bir ordu yoktur” demiş.

***

11-Ced: Ata, büyükler. 12-Endîşe: Karışık düşünce. 13-Felâket: Belâ, dert. 14-Civan: Delikanlı, genç. 15-Figan: Sızlanmak, inlemek. 16-Mut: İyi, güzel.

 

17-Oğuz: Aslen Erzincan İli Kemah İlçesi Oğuz Köyün’ dendir. 1917 yılında birinci cihan savaşı sırasında Mısır’da Katya Savaşlarında büyük yararlılıklar gösteren, tek başına silahlı 12 İngiliz askerinden 5’ni vurduktan sonra kalan 7 kişiyi biri subay, 6’tısı er olmak üzere, 12 beygirle esir alan, 2 oğlu Kafkasya’da, 1 oğlu Çanakkele’de şehit olan, köyünde dağ kurdu olarak bilinen, 1917 yılında 50 yaşını aşkın olmasına rağmen düşmanın ocağını söndüren nice adsız kahramanlardan sâdece biri. Kendisine ancak soğan soyarsın diyenleri gösterdiği başarılarla utandıran Er Kişi. Erzincanlı Oğuz Amca…

***

18-Hüseyyine: Galatasaraylı Astteğmen Hâlet’i seven, bu sevgi ile her gün Askerî Kışlanın önüne gelip hurma satan ve aslında hurma satmak değil, Astteğmen Hâleti seyreden Arap kızının adı.

 

Astteğmen Hâlet şehit olduktan sonra onun mezarını ziyârete her gelişinde mezara gül koyan vefâlı Arap kızı. Tüm şehitlerimizin ve Hüseyyine’nin rûhu şâd yeri, yurdu cennet ola…

***

19-Şühedâ: Şehitler. 15- Hâlet: Galatasaraylı Astteğmen Hâlet. 20-Çeşm: Göz. 21- Kinsâ: Kilise, Kâlise. Hıristi yan tapınağı.

***

Yehûdiler, 1967 Arap-İsrâil savaşından sonra Mescid’i Aksâ’yı yaktılar. Yehûdilerin derdi Mescid’i Aksâ’ya sâhip olmak değil, Mescid’i Aksâ Kudüs’de olduğu için Kudüs’ün kendileri için başkent olmasıdır.

 

Amerikan’ın aklı kıt başkanı, Kudüs’ü İsrâil’in Başkenti olarak îlan etti. İsrâil ile Amerika’nın, bana kalırsa amacı Müslümanların Kudüs’e sâhip olmamasıdır. Kudüs’ün İsrâil’e başkent olarak kalmasıdır.

 

Ben, 1970 yılında Ankara’nın Delice İlçesinde görevli idim. Yukarıdaki şiirimi 2.2.1970 târihinde Delice’de yazdım. Yehûdilerin âhiret âlemine îmanları yoktur. Onlar, sen bu dünyâda bana bulgur ver, ben sana öteki dünyâda pirinç vereyim derler.

 

Yehûdilerin îmanlarının böyle olduğunu asker arkadaşım İzmirli Avram Beton’dan bizzat dinledim. Yehûdilerin îmânı Kudüs’ün kendileri için kutsal olması değildir. Kudüs’ün Müslümanların elinden bir şekilde alınmasıdır. Amerika’nın başkanı Trump, İsrâil’de ki, çok az olan sükûneti bozmuştur. 16.1.2018

 

Bu yazı toplam 1530 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.