1. YAZARLAR

  2. HATİCE AKGÜL

  3. Bir yerde duymuştum.
HATİCE AKGÜL

HATİCE AKGÜL

“Ben Ney’im”
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir yerde duymuştum.

A+A-

BAŞARININ İLK ADIMI BAŞARISIZLIKTIR

 

Çoğumuza çevremiz tarafından başarı hakkında öğretilen şey şuydu. Bir alanda bir deneme yaparsın ve iki seçenek vardır. Ya başarılı olursun ya da olmazsın. başarılı olamazsan bu demektir ki o alanda yetenekli doğmamışsındır ve başka bir şeye yönelmen gerekir. Ve ben bunu 20lerimin ortasında bunun başarı hakkında düşünülen ve öğretilen en büyük saçmalıklardan biri olduğunu fark ettim. Dünyada her hangi bir konuda en başarılı insanlar kimdir biliyor musunuz arkadaşlar? O alanda en fazla başarısız olanlardır.

    En fazla deneyenler en fazla hata yapanlardır. Ancak bize herhangi bir alanda başarının doğuştan yetenek gibi şeylerle geldiği öğretildi. Doğarken hiç bir alanda yetenekli veya hiç bir alana karşı eğilimli doğmayız. Severek yaptığımız her şeyi sonradan öğreniriz. Yeteneklerimizin tamamını pratik yaparak kazanırız. Dünyada tüm alanlarda sporda, işte bilimde, teknolojide en başarılı insanlar alanlarında en çok çalışmış insanlardır. Rönesans'ın en ünlü sanatçılardan biri olan Michelangelo bu konu hakkında bir sözü vardır: "Ne kadar çok çalıştığımı bilseydiniz yaptığım şeyler size o kadar mucizevi gelmezdi. Yani başarılı kişilerin arka planında ne kadar çok çalıştıklarını bilseniz o kadar ben çalışsam bende yaparım dersiniz ki bu doğru. Ne kadar çalıştıklarınızı görememizin sebebi de bize başarının yanlış öğretilmiş olması. Bu insanların özel ve üstün yetenekleri olduğu için başarılı olduklarını sanıyorsunuz. Boy ve vücut hacmi gibi bazı kişisel özellikler dışında her hangi bağlamda biri sizden daha başarılı olmasının tek sebebi vardır. O alanda sizden daha çok çalışmış, daha çok denemiş dolayısıyla daha çok hata yapmış olmasıdır. Belli bir seviyeye gelen hiç bir kimse bunu kolay bir şekilde elde etmez. İş adamı, boksör, ressam, futbolcu alanlara doğuştan yetenekli olarak veya sizden üstün olarak başlamaz. Bu başarılarının arkasında çok çalışma ve hata yapıp öğrenme döngüsü vardır.

    Örneğin sıfırdan işini kuran bir iş adamı sizden daha zengin olması sizden daha şanslı yada daha zeki olduğu için değildir. Basit bir şekilde sizden daha çok çalıştığı ve daha çok hata yapıp bu hatalarından öğrendiği içindir. Aynı şekilde bir ressamın  sizden çok daha iyi resim çizebilmesi sizden daha yetenekli doğduğu için değildir. Siz resim çizmeyi hayatınızda belki 100 defa bile dememişken bir ressam 100 denemeyi yarım günde yapar ve hayatında  on binlerce kez hata yapmıştır. Bu hatalarından öğrendiği içinde bu konuda bizlerden  çok daha iyidir.

   Denemediği ve çabuk pes ettiği için kendi potansiyelini bulmayan milyonlarca insan var. Bu yanlış algı yüzünden kişi yeni denediği bir şeyde hemen başarı bekler.

    Bir şey deneyip hata yaparsanız veya başaramazsınız ne olur?

                                                                         HİÇ BİRŞEY

    En kötü ihtimalle öğrenmiş olur ve bir sonraki denemenizde o hatayı yapmazsınız.

Bu yazı toplam 1011 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.