1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Bir mucize daha! Nadr b. Haris’in ölümünün önceden haber verilmesi
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir mucize daha! Nadr b. Haris’in ölümünün önceden haber verilmesi

A+A-

Hazreti Peygamber (s.)in Mekke’de bulunduğu zaman Mekkelilerin ileri gelenlerinden Nadr bin Haris isminde bir müşrik kâfir vardı.

Nadr b. Haris; Hazreti Peygamber Sallallahü aleyhi ve sellem Kur'ân-ı Kerîm okuduğu zaman: "Bunlar, öncekilerin masallarıdır! Ben de size, Allah'ın indirdiği gibi, indireceğim!" derdi. Kur'ân-ı Kerim’de içinde "esâtîr" kelimesi geçen sekiz âyet, Nadr b. Haris hakkında nazil olmuştur.

Peygamberimiz (a.s.) bir meclise oturup Allah'ı anar, Allah'a inanmaya davet eder, Kur'ân-ı Kerîm okur, kendilerinden önceki milletlerden hangilerinin ne gibi musibetlere uğradıklarını anlatarak kavmini uyarırdı; o meclisten kalkar kalkmaz, arkasından Nadr b. Haris gelir, Peygamberimiz (a.s.)ın yerine geçer ve: "Ey Kureyş cemaati! Vallahi, ben ondan daha güzel söylerim… derdi.

Nadr b. Haris bir gün Peygamberimiz (a.s.)a rastlayıp: "Sen Kureyşîlerin yakın bir zamanda vurulup yere düşeceklerini ve bunun sana Allah tarafından vahy edildiğini söylüyormuşsun, öyle mi?" diye sordu. Peygamberimiz (a.s.): "Evet, ben söyledim! Sen de onlardansın!" buyurdu. Efendimiz bu sözünü şu ayete istinaden söylemişti: “O topluluk yakında (Bedir'de) bozguna uğrayacak ve arkalarını dönüp kaçacaklardır.” (Kamer/45)

Bedir savaşı kazanılınca, Kureyş müşriklerinden esir edilmiş olanlar, Üseyl'de Peygamberimiz Aleyhisselama arz edilmişlerdi. Peygamberimiz Aleyhisselam, Nadr b. Hâris'i görünce, ona uzun uzun baktı.

Nadr, yanındaki adama: "Muhammed vallahi beni öldürecek! O, bana, öldürecek gibi baktı!" dedi. Yanındaki adam: "Vallahi, korktuğun için, sana öyle geliyor!" dedi. Nadr, Mus'ab b. Umeyr'e: "Ey Mus'ab! Sen bana akrabalık yönünden bunlardan daha yakınsın. Arkadaşlarım hakkında ne yaparsa, bana da öyle yapması için, sahibine söyle! Vallahi, sen benim dediğimi yapmazsan, o beni öldürür!" dedi.

Mus'ab: "Allah'ın Kitabında zikredildiği üzere, şöyle şöyle söyleyen; (Bunlar geçmişlerin masallarıdır”diyen, Peygamberi için de: "Ey Kureyş cemaatı! Vallahi, ben ondan daha güzel söylerim. Siz benim yanıma geliniz! Ben size onun anlattıklarından daha güzelini anlatırım" dedikten sonra, Acem şahlarının, Rüstem ve İsfendiyarın hikâyelerini anlatır;  "Muhammed benden ne ile daha güzel konuşurmuş? Ben size anlattığım hikâyeleri nasıl başkalarından yazıp aldımsa, o da bunları başkalarından yazıp almıştır!" diyen sen değil miydin?",  dedi. Nadr b. Haris, Mus'ab b. Umeyr'in söylediklerini duymazdan gelerek: "Bana arkadaşlarım gibi muamele yapsın! Onlar öldürülürse, ben de öldürüleyim. Onlara eman verilirse, bana da eman verilsin!" dedi. Mus’ab b. Umeyr ona: “Ebu Uhayha’yı dinden döndürüp tekrar şirke çeviren sen değil miydin?”  "Üstelik sen Resûlullah’ın ashabına da çeşitli işkenceler uygulayan sen değil miydin?” dedi.

Nadr b. Haris: "İyi amma, vallahi, sen bizim elimizde esir olsaydın, ben sağ oldukça seni hiçbir zaman Kureyş'e öldürtmezdim!" dedi. Mus'ab b. Umeyr "Senin bunu doğru söylediğine inanıyorum. Fakat ben senin gibi değilim. İslâmiyet aramızdaki akrabalık bağlarını kesmiştir!" dedi.

Peygamberimiz Aleyhisselam; Safra'da Nadr b. Hâris'in boynunun vurulmasını Hz. Ali'ye emir buyurunca, Mikdad: "O, benim esirimdir! Ben ondan kurtulmalık akçesi alarak yararlanacağım" dedi. Peygamberimiz Aleyhisselam, Hz. Ali'ye: "Vur onun boynunu!" buyurunca boynu vuruldu ve sonra da efendimiz: "Allah'ım! Mikdad'ı fazl u kereminle zengin yap!" diyerek, Mikdad hakkında dua buyurdu. (Bu olaydan, aşırı İslam düşmanı, esir edilirse öldürülmesinin caiz olduğunu öğreniyoruz.) 

Bu yazı toplam 534 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.