1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Bi’r-i maûne – Seriyyetü’l-Kurâ – Seriye-i Münzir b. Amr
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Bi’r-i maûne – Seriyyetü’l-Kurâ – Seriye-i Münzir b. Amr

A+A-

 

Hicretin 4. yılı safer ayında (ki şimdi içinde bulunduğumuz aydır) vuku bulmuştur. Şöyle ki: Amir oğullarının reisi Amir b. Mâlik Medine’ye gelerek resûl-i Ekrem-i ziyaret etmişti. Bu mülâkat sırasında Resûlullah s.a.v. Amir’e Müslüman olmasını teklif etmiş, o ise, İslam’ı kabul etmemekle beraber İslam’a girmekten uzak da kalmamıştır. ve:

Ya Muhammed! Necd halkına ashabından bir heyet gönderir de İslam’a davet edersen mühim bir kuvvet olan bu kalabalık kavmin, senin davetine icabet edeceğini umarım, demişti. Resûl-i Ekrem:

Necidlilerin, ashabıma kötü muamele etmelerinden korkarım, buyurmasına karşı:

“Ben onları ahd ü emanıma (himayeme) alırım, sakın çekinme, gönder, halkı emrine, İslam’a davet etsinler” demişti. Bu teminat üzerine o da Necd halkına din öğretmek için Münzir b. Amr  başkanlığında, soffa ehlinden 40 veya 70 kurrayı gönderdi. Bunlar Maûne kuyusunun yanına vardıklarında Haram b. Milhan’ı Hazreti Peygamber (s.)in mektubuyla Amir oğullarının yeni reisi Amir b. Tufeyl’e gönderdiler. O günlerde Amir b. Malik ölmüştü. Onun için Haram b. Milhan mektubu Amir b. Tufeyl’e verdi. Bu küstah herif mektuba hiç bakmadan bir mızrak darbesiyle Haram b. Milhan’ı şehid etti. Sırtından vurulan mızrağın ucu göğsünden çıkan Haram: “Füztü ve Rabbi’l-Kâbe – Kâbe’nin Rabbine yemin olsun ki ben (Cenneti) kazandım” dedi ve şehit oldu.

Âmir b. Tufeyl, diğer sahabeleri de öldürmek için kendi kavmi olan Amir oğullarını imdada çağırdı ise de onlar “Biz Amir b. Malik’in ahdini bozmayız; onun Müslümanlarla ahdi var” diye gelmediler. Bunun üzerine Amir b. Tufeyl, Süleym oğullarına mensup Usayye, Ri‘l, Zekva ve Lihyan kabilelerini imdada çağırdı. Onlar da icabet edip geldiler ve Ka‘b b. Zeyd hariç hepsini şehit ettiler. Ka‘b da sonraları Hendek gazasında şehit düşmüştür.

Cebrail (a.s.) bu faciayı Resul-i Ekrem’e: “Seriyyedeki bütün ashabın Rablerine kavuştular. Allah da onlardan razı oldu ve onları memnun etti” diye bildirdi.

Bu facia üzerine Rasûlullah, Allah’a ve O’nun Resûlüne isyan eden Ri‘l, Zekvan, Lihyan oğulları ve Usayye oğulları üzerine kırk sabah (lânetle karışık) beddua etti.[1]

Cabir b. Abdullah (r.a.) der ki: Uhut günü Resûlullah (sallallahü aleyhi ve sellem) bana baktı ve: “Seni üzgün görüyorum, ne dersin?” buyurdu. Ben: “Ya Rasûlallah! Babam şehid oldu, bir miktar da borç ve çoluk çocuk bıraktı” dedim. O: “Allah, hiç kimse ile arada perde olmaksızın konuşmazken, babanla yüz yüze konuştu ve ‘İste vereyim’ buyurdu. Baban: “Beni tekrar dünyaya gönder de ikinci defa senin yolunda öldürüleyim” dedi. Allah C.C.: “Benim önceden verdiğim bir sözüm vardır: Onlar (ahirete gidenler) tekrar dünyaya döndürülmezler” buyurdu.

Ya rabbi! Bu durumumu, geride kalanlara haber ver, dedi. Allahü Teâlâ da şu ayetleri inzal buyurdu:[2]

 “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler; Allah'ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar.[3]

Bu olayda en ilginç şeylerden birisi, Sırtından vurulan mızrağın ucu göğsünden çıkan Haram b. Milhan’ın: “Eyvah, yandım, öldüm, çoluk çocuğum nerede kalacaklar… demeyip, “Füztü ve Rabbi’l-Kâbe – Kâbe’nin Rabbine yemin olsun ki ben (Cenneti) kazandım” demesidir. Anlayana şehitlik işte budur. Dilerim Rabbim ben fakiri de bu şehitler kervanına ilhak eylesin . Amin.

 

[1]           Tecrid-i sarih 8 / 264 Hadis no: 1183

[2]           İbn-i Maceh Mukaddime, H. No: 190

[3]           Ali İmran/169-170

Bu yazı toplam 1021 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.