1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Bir gün değil her gün hatırlamalıyız
Bir gün değil her gün hatırlamalıyız

Bir gün değil her gün hatırlamalıyız

Saadet Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Çakır, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

A+A-

Saadet Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Çakır, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Çakır, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü, dünya üzerindeki ve ülkemizdeki engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak adına çok önemli bir gün” dedi.

PROBLEMLERİNİ BİRLİKTE ÇÖZMELİYİZ

Çakır, “Bugünü engelli vatandaşlarımız adına, kıymetli adımlar atmaya başlayacağımız bir gün olarak değerlendirmek, elbette çok daha anlamlı olacaktır.  Ülkemiz nüfusunun yaklaşık %12'si engelli vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Bu da yaklaşık 10 milyon engelli nüfus demektir. Engelli vatandaşların, sosyal yaşamda ve iş alanlarında maalesef türlü problemler ile karşılaştıklarını kolaylıkla görebiliyoruz. Engelli olduğu için, hiçbir birey toplumdan soyutlanmamalı, gerek toplum ve gerekse ülke yöneticileri tarafından daha fazla hassasiyet gösterilmeli ve bireylerin sosyal, kültürel, eğitim ve öğretim yaşamlarını kolaylaştıracak icraatlara öncelik verilmelidir.”

KARŞILANMASI İÇİN KOLAYLIK SAĞLANMALI

“Engelli vatandaşların, Türkiye’deki en önemli başlıca sorunlarından biri olan istihdam sorunu çözülmeli, tüketici konumundan üretici konumuna geçmeleri ve toplumda daha etkin olmaları sağlanmalıdır. Engellilerin toplumun önemli ve saygıdeğer bir bölümünü teşkil ettikleri göz önünde bulundurularak, çalışacakları iş sahalarının hazırlanmasına, insanca yaşama şartlarına kavuşturulmalarına, her türlü tesis ve alt yapıda kendileri için gereken kolaylığı sağlayıcı yatırımların yapılmasına özel bir itina gösterilmelidir. Engellilerin engelinden dolayı ihtiyaç duydukları her türlü araç ve gerecin, külfetsiz bir şekilde karşılanması için kolaylık sağlanmalıdır.”

ÖZEL YETKİLER VE İMKÂNLAR SAĞLANMALI

“Bunları üreten tesislerin kurulması ve gelişmesi teşvik edilmelidir. Engelliliğe yol açan sebeplerin ortadan kaldırılması hususunda Sağlık Bakanlığı gerekli ve yeterli çalışmaları yapmalı, bunun Devlet Politikası olarak sürdürülmesine özel önem verilmelidir. Ağır engelliler için “Kerim Devlet Anlayışı” esas alınarak hizmetler yürütülmeli, tüm engellilere gelir durumlarına göre belli oranlarda maddi destek sağlanıp, ağır engelliye sahip ailelere devlet tarafından yerinde bakım ve tıbbi hizmet verilmelidir. Engellilere verilen hizmetler ile ilgili yerel yönetimlere özel yetkiler ve imkânlar sağlanmalıdır.”

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 467 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.