1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Bir doğa harikası İncesu kanyonu
Bir doğa harikası İncesu kanyonu

Bir doğa harikası İncesu kanyonu

Çorum'un Ortaköy ilçesinde bulunan ve tarih boyunca 8 farklı medeniyete ev sahipliği yapan İncesu Kanyonu, tarihî ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

A+A-

Çorum'un Ortaköy ilçesinde bulunan ve tarih boyunca 8 farklı medeniyete ev sahipliği yapan İncesu Kanyonu, tarihî ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Kırıkkale Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ile Hitit Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyeleri Ortaköy’e giderek, Kazankaya’dan İncesu Kanyonu’na yürüdüler.

12 KİLOMETRE YÜRÜDÜLER

Ortaköy'e 7, Çorum'a ise 60 kilometre uzaklıktaki İncesu köyünde, Türkiye'de marka olabilecek eşsiz bir tarih ve doğa hazinesi bulunuyor. Yakın bir zamanda kadar kimse tarafından bilinmeyen kanyon, şimdilerde turistlerin görmeden gitmediği yerler arasına girmeyi başardı. Kırıkkale Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ile Hitit Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyeleri kanyon için yürüyüş düzenlendi. Farklı meslek grubunda 36 kişinin katılımı ile gerçekleşen yürüyüşte, kanyon içerisinde yer yer su geçişleri yapılarak 12 kilometre yürüdüler.

ANADOLU’NUN EN İYİ KANYONU

Konu ile ilgili bilgi veren Kırıkkale Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Metin Atun, “Anadolu’nun en iyi kanyonlarından bir olan İncesu Kanyonu yerli ve yabancı turistler için biçilmiş kaftan durumundadır. Son dönemlerde oluşan pandeminden sonra insanların artık doğa sporlarına olan yönelimi doğa turizm ile şehrimizin faydasına olacaktır. Çorumdan katılan Hitit dağcılık ve Doğa sporların (HİDAK) dan gelen 16 doğasever dağcı arkadaşlarımızla kanyonda beraber yürümenin mutluğu duyduk” diye konuştu.

ZİYARETÇİLERİNİ KENDİSİNE HAYRAN BIRAKIYOR

İncesu Kanyonu, hem doğal güzelliği hem de içerisindeki tarihi kalıntılarıyla ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Genişliği 40-60 metre arasında değişen kanyonun her iki yanında yükselen kayalar üzerinde Hellenistik Döneme (M.Ö. 2.yüzyıl) tarihlenen duvar kalıntıları, halk tarafından mağara olarak adlandırılan merdiven basamaklı su sarnıçları var. Kanyonda ayrıca Kybele adı verilen tanrıça kabartması yer alıyor. Kabartma, İncesu köyüne yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta, suyun aktığı yöne doğru sol tarafta kayalar üzerinde, ırmak yatağından 1,5 metre yükseklikte bir kabartmadır. Bir niş içerisine yapılmış olan kabartma, önünden akan Çekerek nehrine ve karşısındaki yüksek kayalar üzerinde yer alan kaleye bakıyor. Bir taht üzerinde oturduğu düşünülen tanrıça, sol elinde bir aslan yavrusu tutuyor. İncesu kanyonundaki Kybele Kabartması, Anadolu’da Hellenistik Çağa tarihlenen Kybele kabartmalarının en büyüğü olarak anılıyor. Kabartmanın bulunduğu alan Pontus krallığının sınırları içerisinde kalıyor. Tanrıçanın bulunduğu alanın tam karşısında bir Akropol (en önemli yapılarının bulunduğu alan) tespit edilmiş. 1100 metre yükseklikteki Akropolde, bu alanla bağlantılı olduğu düşünülen ve kayalar içine oyulmuş yaklaşık 300 metre uzunluğunda toplam 468 merdivenle inilebilen bir yapı bulunuyor.

KAYALIKLARA İNŞA EDİLEN PLATFORMDA YÜRÜYÜŞ KEYFİ

Kanyonda Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) 2010 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Geliştirme Kültürel, Turistik Değerleri ve Ekolojik Dengeleri Koruma ve İyileştirme Mali Destek Programı desteğiyle, Çorum İl Özel İdaresi’nin başvuru sahibi olduğu “İncesu Kanyonu Turizmini Geliştirme Projesi” kapsamında yapılan bin 700 metre uzunluğunda bir yürüyüş platformu bulunuyor. Türkiye’nin en uzunu olarak inşa edilen platformun taş düşme riski taşıyan 900 metrelik bölümüne çelik kafes tel örgülerden ve taşıyıcılardan oluşan koruyucu bariyerler yapılmıştır.

 

Bu haber toplam 823 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.