1. YAZARLAR

  2. BEKİR AKDENİZ

  3. Bilinçsiz İlaç Kullanımı
BEKİR AKDENİZ

BEKİR AKDENİZ

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Bilinçsiz İlaç Kullanımı

A+A-

Bilinçsiz ilaç kullanımı, en başta besin ve karaciğer üzerinde tesir gösterir. Modern tıbbın araştırmaları karaciğer hastalıklarının en büyük nedenlerinden biri olarak bilinçsizce alınan ilaçları gösteriyor. Vücuttaki hayati hücresel faaliyetlerin sürdürülmesi ve oldukça karmaşık biyokimyasal maddenin üretilmesini sağlayan karaciğer, bilinçsiz bir biçimde kullanılan ilaçların zararlı etkisi sebebiyle ciddi biçimde yıpranıyor. Sonuç olarak da karaciğer hastalıklarına yakalanmak kaçınılmaz hale geliyor.

Uzmanlar, toplum genelinde sentetik ve kimyasal ürünlerin aksine bitkisel ilaçların kullanılmasının zararı olmayacağı yönünde hakim kanaatin olmasının ise en büyük hata olduğunu ifade ediyorlar. Bu da bitkisel adı altında satılan pek çok ürünün bilinçsiz bir biçimde kullanılmasına neden oluyor. Bir ilacın insan sağlığına zarar vermesi, bitkilerden elde edilip edilmemesiyle ilişkili değildir. Bu nedenle laboratuvar ortamında üretilen bir ilacın içindeki etken maddenin bitkilerden elde edilmesi, bu maddenin karaciğer ya da diğer organlar üzerindeki zararını değiştirmeyecektir. Bunlar dışında antibiyotikler, anti-Romatizma ilaçları, ağrı kesiciler ve diğer pek çok ilaç, insanlar tarafından hekime danışma gereği dahi duyulmadan kullanılmaktadır.

Bilinçsiz ilaç kullanımı, karaciğer naklini dahi gerektirebilecek kadar ciddi ve geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına neden olabilme potansiyeline sahiptir. Zararları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan bilinçsiz bir biçimde ilaç kullanımı, ayrıca genetik yatkınlık nedeniyle yakalanma ihtimali yüksek olan hastalıkları da su yüzüne çıkarabilmektedir. Kişi zaten genetik özellikleri sebebiyle herhangi bir hastalığa yakalanma potansiyeline sahipken bir de yanlış ilaçlar kullanırsa, bu hastalığa yakalanması kaçınılmaz hale gelebilmektedir.

Kısa vadede herhangi bir etkiye neden olmadığı gibi ağrıların giderilmesini sağlayarak fayda dahi sağlayabilen ağrı kesicilerin dahi bilinçsiz bir şekilde kullanılması, gelecekte çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Hekimler hastalarına ilaç verirken sağlayacağı yarar kadar, uzun vadede kişinin sağlığının ne şekilde etkileneceğini de hesaplayarak Reçete yazmaktadır.

Bilinçli ilaç kullanımı; sorunun tam olarak belirlenmesi, doğru tanının konması, tedavi amaç ve araçların dikkatli seçilmesi ve bu olayların sonucunda kişinin sağlık yönünden ve ekonomik yönden kendisine en uygun ilacı kullanmasıdır.

Bilinçli ilaç kullanımı kişinin en kolay ulaştığı ilacı kullanması değildir. Kişinin “Bu ilaç çok iyi, içersen bomba gibi olursun” gibi sözlere değer vermeyerek kendisi için uygun ilacı ilgili doktor ile belirlemesidir.

Selam ve duâ ile...

Bu yazı toplam 1038 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.