1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Bilimsel mirasımız gelecek
Bilimsel mirasımız gelecek

Bilimsel mirasımız gelecek

Kayseri Üniversitesi’nde (KAYÜ), 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı etkinlikleri kapsamında “Türk-İslam Medeniyetinin Dünya Medeniyetlerine Katkıları” konulu panel düzenlendi.

A+A-

TÜRK-İSLAM MEDENİYETİNİN DÜNYA MEDENİYETLERİNE KATKILARI ANLATILDI

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLER VERİLDİ

ERÜ Turizm Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Mecit Çetinkaya, Kayseri Üniversitesi Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Kayseri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Derviş Boztosun, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Kılıç ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

PROF. DR. FUAT SEZGİN’İN, BİLİM TARİHİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı ile ilgili kısa bir video izletildi. Daha sonra panele geçildi. Panelin açılış konuşmasında KAYÜ Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, 2018 yılında vefatının ardından 2019 yılına ismi verilen ünlü İslam-Bilim Tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin’in, bilim tarihine yapmış olduğu katkılara değindi.

KENDİ DİNAMİKLERİNİ TANIMASI

Rektör Karamustafa, “Fuat Sezgin hocamızın yaptıklarını, Türk toplumunun, Türk-İslam toplumunun kendi genlerini, kendi dinamiklerini tanıması ve anlaması ve bu bağlamda toplumsal özgüven oluşması açısından özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız himayelerinde 2019 yılının Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı ilan edilmesi ve bu manada vakfımız ile koordinatör üniversitemizin organizasyonunda bu tür etkinliklerin düzenlenmesi, Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamızı daha iyi anlamamız, hocamız nezdinde de Türk-İslam kültürünün genlerini ve dinamiklerini görmemiz ve farkındalık oluşturmamız büyük önem arz etmektedir.

GEÇMİŞTEN GELECEĞE YÜKSEKÖĞRETİM

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Mecit Çetinkaya ise konuşmasında, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in yaşamından kesitler aktardı. Mecit Çetinkaya, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in, yaşamı boyunca kendini bilime adamış dünyada örnek bir bilim adamı olduğunu söyledi. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı’nın moderatörlüğünü yaptığı panelde, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin “Geçmişten Geleceğe Yükseköğretim Faaliyetleri” konulu sunum yaptı.

Akıl Referans Alınmaktadır

Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Batıda insan yetiştirmede, modern üniversite eğitinde tek boyutlu insan yetiştirilmektedir. Geçmişi olmayan, yaşadığı anı her şey olarak kabullenen ve geleceği yok sayan bir insan. Akıl referans alınmaktadır. İnanç ve insani değerler yok sayılmaktadır. Kapitalizm kendine hizmet edecek insanları yetiştirmektedir. Materyalist düşünceyi yerleştirmektedir. Yetişen insan sadece kazanmayı ve başarmayı hedeflemektedir. Kendisi kazanırken diğerlerinin kaybettiklerinin önemi yoktur. İslam’da insan yetiştirmede ise, 3 boyutlu insan yetiştirmeyi hedeflemeliyiz. Geçmişi olan, yani yaratılışa inanan ve tarihine, kültürüne sahip çıkan insan yetiştirmeliyiz. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalışan, yarın ölecekmiş gibi ahireti için çalışan insan ve gelecekte öldükten sonra hesap gününe inanan insan yetiştirmeyi hedeflemeliyiz” dedi.

İNŞALLAH HEDEFLERİ TUTTURACAĞIZ

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan ise “Bilimsel Mirasımız Gelecek Tahayyülümüz” konulu sunum yaptı. Ülke olarak hedeflerimizin hayata geçirilmesi ve geleceğin Büyük Müslüman-Türk Dünyası için; ileri teknoloji ihtiyacını bilen ve kendi teknolojisini üretmeye aday, inovasyon ve Ar-Ge’nin önemini kavramış, dünyadaki yaşdaşları arasında rekabet gücü yüksek lider gençlerin gerekli olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan, ”Bakın yıllar yılı bizde, diğer devletler, diğer medeniyetler karşısında maalesef ezik nesiller yetiştirilmek istendi. İthal her ürüne hayranlıkla bakan, dünyadaki her gelişmeyi hayranlıkla izleyen ama ‘ben bunu daha iyi yaparım’ demeyen, diyemeyen nesiller yetiştirilmek istendi. Bugün artık tüm bu gereksiz tartışmaları geride bıraktık. Biz geleceğe odaklandık. Hızımızı hiç kesmeyeceğiz. Eğitime, araştırma, geliştirmeye yapılan yatırımı sürekli artırarak, bilimsel çalışmaları teşvik ederek, yüksek teknolojiye dayalı sanayiyi büyüterek, inşallah hedefleri tutturacağız” diye konuştu.

PLAKET TAKDİMLERİYLE SON BULDU

Soru-cevapların ardından panel plaket takdimleriyle son buldu. Panel öncesi ise, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezen Aksöz tarafından hazırlanan “Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Sergisi” gezildi. Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatının farklı dönemlerini yansıtan fotoğrafların yanı sıra, İslam medeniyetinde İslam alimlerinin keşfettikleri, icat ettikleri ve uygulamış oldukları bilimsel eserler ile kimya laboratuvarında kullanılan aletler yer aldığı sergiyi gezen rektörler, icatların prototipler Dişli Çark Mekanizması, Dört Sürgülü Kapı, Ok Atarlı Mancılık, Perpetuum Mobile (Sürekli Hareket), Şifreli Sandık ve Kayık Su Saati hakkında, Prof. Dr. Sezen Aksöz’den bilgiler aldı.

Haber: Ahmet Tezel

Bu haber toplam 808 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.