1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Bilgilenin, aşılanın, korunun!
Bilgilenin, aşılanın, korunun!

Bilgilenin, aşılanın, korunun!

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “Dünya Hepatit Günü” nedeniyle açıklamalarda bulundu. Ağırtaş, “Hepatit B hastalığından korunmanın en etkili yolu aşı yaptırmaktır.

A+A-

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “Dünya Hepatit Günü” nedeniyle açıklamalarda bulundu. Ağırtaş, “Hepatit B hastalığından korunmanın en etkili yolu aşı yaptırmaktır. Bilgilenin, aşılanın, korunun” dedi.

RİSK ALTINDAKİ KİŞİLER OLMAK ÜZERE

Ağırtaş, “Viral hepatitler tüm dünyada yaygın olarak görülen ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 325 milyon kişi hepatit B ve hepatit C nedeniyle enfekte olmakta, yılda 1,4 milyon kişi ise viral hepatitlere bağlı gelişen siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Türkiye Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programı kapsamında başta risk altındaki kişiler olmak üzere tüm toplumun farkındalığının arttırılması, bulaşmanın önlenmesi, hastalığın erken tespiti ve tedavisi ile siroz ve kanser gelişiminin önlenmesine yönelik faaliyetler yürütülmektedir.” 

FARKLI VİRÜS TİPLERİNE SEBEP OLMAKTA

“Hepatit, en basit anlamıyla karaciğerin iltihabıdır. Hepatitler, tüberkülozdan sonra en sık ölüme yol açan enfeksiyon hastalığı olup pek çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Viral hepatitler ise başta Hepatit A, B, C, D ve E virüsleri olmak üzere farklı virüs tiplerine sebep olmaktadır. Hepatit B ve Hepatit C virüsleri uzun vadede kronik karaciğer hastalığı, siroz veya karaciğer kanserine yol açabildiği için ayrı bir sağlık sorununa sahiptir. Hepatit A: Virüs ile kirlenmiş su ve besinlerle salgınlara yol açabilen, kötü hijyenik koşullarda kolaylıkla kişilere bulaşabilen bir hastalıktır. “

TEMİZ SU KAYNAKLARINA ULAŞIMIN ARTIŞI

“Çocukluk çağlarında hafif belirtilerle geçirilen Hepatit A enfeksiyonu, ileri yaşlarda daha ağır seyretmekte ve şiddetli karaciğer hastalığı ile ölümlere yol açabilmektedir. Ülkemizde hijyen kurallarına ve temizlik koşullarına uyum, temiz su kaynaklarına ulaşımın artışı, sosyoekonomik koşullarla ilgili diğer göstergelerin iyileşmesi ve 2012 yılı sonu itibariyle başlayan hepatit A aşı uygulamaları sonucunda ülkemizde hastalık görülme sıklığı 2018 yılında yüz binde 0,33’e düşmüştür. Halen ülkemizde çocuklara 18. ve 24. aylarda, risk grubundaki kişilere de en az 6 ay ara ile 2 doz halinde sağlık kuruluşlarımızda ücretsiz hepatit A aşısı uygulanmaktadır.”

ÇOCUKLUK ÇAĞI AŞI TAKVİMİNE EKLENMİŞTİR

Kontrol edilmemiş kan ve kan ürünlerinin transfüzyonuyla. Sterilize edilmemiş cerrahi malzemelerin kullanıldığı tıbbi ya da diş müdahaleleriyle. Kullanılmış enjektör paylaşımıyla. Tıraş bıçağı, diş fırçası gibi eşyaların paylaşımıyla. Sterilize edilmemiş araçlarla dövme, akupunktur ya da vücut takılarının uygulanmasıyla. Hepatit B ve C taşıyıcılarının aile içi temasıyla. Anneden bebeğe doğumda ve sonrasında. Güvenli olmayan cinsel ilişkiyle bulaşabilir. Hepatit B hastalığından korunmanın en etkili yolu aşı yaptırmaktır. Ülkemizde Hepatit B aşısı 1998 yılı itibariyle rutin çocukluk çağı aşı takvimine eklenmiştir.

ENFEKTE KAN VE KAN ÜRÜNLERİ

“2005-2009 yılları arasında okullarda yapılan destek aşılamaları ve risk grubu aşıları uygulamaya alınmıştır. Hepatit B aşısı ülkemizde bebeklere, ilk dozu doğumda, 2. ve 3. dozları ise 1 ve 6 aylıkken, risk grubundaki kişilere ise 0, 1 ve 6 ay takvimi ile 3 doz olarak ve ücretsiz uygulanmaktadır.  Hepatit C virüsü bulaşma yolları, Hepatit B virüsü bulaşma yolları ile benzer olmakla birlikte esas yayılma yolu enfekte kan ve kan ürünleri ile doğrudan temastır. Ancak enfekte kan ile temas etmiş diğer vücut sıvıları da bulaşma açısından kaynak olabilir. Hepatit C virüsüne karşı aşı henüz bulunmamaktadır ancak kullanılmaya başlayan yeni ilaçlarla tedavide %95’in üzerinde iyileşme sağlanmakta, genel sağlık sigortası kapsamında tedavi ücretsiz sağlanmaktadır. Aşı dışında hepatitlerden korunmanın en etkili yolu, koruma önlemlerinin alınmasıdır.”

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 1084 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.