1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. BEN SÖYLÜYORUM.  KİMSE DUYMUYOR. OLMAZ Kİ BÖYLE!
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

BEN SÖYLÜYORUM.  KİMSE DUYMUYOR. OLMAZ Kİ BÖYLE!

A+A-

 

            Ne söylüyorsun da kimse duymuyor. Bak kardeşim. Ben ÖZBAĞ’IN SULAMA SUYU hakkında söylüyorum. Özbağ’ın suyunu elinden aldınız. Özbağ bağlarını ve bahçelerini susuz bıraktınız. Şimdi insanlar bahçelerinde sebze-bostan ekemiyorlar. Meyve ağaçları yetiştiremiyorlar.

            Benim 1960 lı 1970 li yıllara aklım yeter. Olanları yapılanları bilirim. Su değirmenlerini bilenler bilir. Değirmenlerde buğday ve çeşitli ürünlerden un öğütülürdü. Size sayayım. Yukardan aşağıya doğru, KATİBİN DEĞİRMENİ adında, EREVİK DEĞİRMENİ adında, ÖRCÜN DEĞİRMENİ adında, SELAFUR DEĞİRMENİ adında, ÇAY DEĞİRMENİ adında,  tam beş tane su değirmeni vardı. Her değirmende en az iki taş dönerdi. Yeteri kadar su vardı.  Değirmenleri çalıştırırdı. Şimdi arasan yerlerini bile bulamazsınız. Değirmen çalıştıracak su yok.

            AŞAĞI ILICA diye bildiğimiz kaynak suyumuz vardı. Suyu ılık olurdu. İnsanlar çamaşırlarını bile, bu suda yıkamaya giderdi. Zaman oldu. Bu suyun bölgesinde Kırşehir, SU KUYULARI kazdı. Suyunu Kırşehir’e götürdü. Şimdi bu ILICA dediğimiz yerde kaynak suyu diye bir su kalmadı. Oysa Erevik bahçelerinden başlayan Örcün, Helvacılar, Selafur bağ bahçeleri sulayan, suyumuz vardı. İnsanlar sebzelerini, meyve bahçelerini bu suyla sularlardı. İddialı da söylüyorum. Tat ve lezzet bakımından, yöremizin en güzel ürünlerini Özbağ’lılar, bu suyla ve bu topraklarda yetiştirirlerdi. En az çevredeki, elli köyün sebze ve meyve ihtiyaçlarını karşılarlardı. Dahası KIRŞEHİR HALKINI DA sebze ve meyveye doyururlardı.

            YUKARI ILICA dediğimiz bir başka ifadeyle YAYLANIN ÖNÜNDE çıkan kaynak suyumuz vardı. Bu su hem Kâtibin Değirmeni dediğimiz değirmeni çalıştırır. Hem de Yerköy yol ayırımdan aşağı doğru, Kızılcaköy arazileri sulanır. İnsanlar sebzesini-meyvesini bu sudan sularlardı.  Buraya da büyük çaplı su kuyuları açıldı. Suyu Kırşehir’e alındı. Şimdi burada da su kalmadı. Kaynak suyu yok oldu.

            1960 larda ÇUĞUN SULAMA BARAJI yapıldı. Baraj nedeniyle sulanır arazı çoğaldı. Şimdilerde bu barajda da su yeteri kadar olmuyor. Çuğun ve Cemele ve Özbağ arazileri sulanamıyor. Bu sene zaten vatandaşlara, sebze ekmeyin dendi. İnsanlar ekim-dikim yapamadılar. İki kere onar gün su verdiler. Sulayan sulayabildi. Sulayamayanlarda baktı kaldı.

            İşin en kötü tarafı, Irmak üzerinde küçük bentler vardı. İnsanlar ilkel koşullarda suyu bu bentlerden alır. Ekim yaparlardı. Yine Kırşehir kepçelerini dozerlerini getirdi. Bu bentleri de yıktılar Vatandaş sulama suyu bulamaz oldu. Su olamayınca da sebze ekilemiyor. Meyveler sulanamıyor. Vatandaş terkos suyu ile küçük çaplı bahçe işleriyle uğraşıyor. Terkoz suyuyla sulama yapanlara, terkos suyuyla ekim dikim yapmayın deniyor.

            Oysa Özbağlı, biber, batlıcan, domates, fasulye, nohut, mısır, pancar, nane, maydanoz, lahana, soğan, pırasa, patates kısaca yörede yetişen her türlü sebze yetiştirmeyi bilir. Hem de en iyisini ve en lezzetlisini yetiştirmeyi bilir. Elma, armut, ayva, kiraz, badem, kayısı, ceviz, üvez, erik, kısaca yörede yetişen her türlü meyveyi yetiştirmeyi bilir. Hem de ne iyisini ve en lezzetlisin yetiştirmeyi bilir.

            Ne oldu şimdi?  Sulama suyu yok. Terkos suyu kullanmak yasak. Bağlar bahçeler hozan kaldı. Ekilemiyor dikilemiyor. Kuraklık ta her geçen yıl daha kötü geliyor. Bundan sonraki yıllar da ekim dikim yapılamayacak. Özbağ ölecek. El birliği ile öldürülecek. Ama devletin görevi var. Kırşehir’in içme ve sulama suyunu karşılayan devlet. Özbağ’ını da düşünmek zorunda. Bu yıldan gün ve ay geçirilmeden, seneye sulama suyu ihtiyacını karşılayacak tedbirleri almalıdır.

            Nasıl olabilir bu iş diye kafa yorarsak,  Kırşehir’in doğusunda KAYSERİ YAMULA BARAJI var. Kırşehir’in batısında da HİRFANLI BARAJI var. Hangisinden su almak ÇUĞUN SULAMA BARAJINI beslemek kolaysa, o doğrultuda sulama suyu işini çözmelidir. Kanallardan sulama suyu şakır şakır akıtılmalı.

Hayret bir şey! Kırşehir’i ilgilendiren KONYA OVASI KALKINMA PROJESİ VAR.  ÂHİ KALKINMA PROJESİ VAR. DEVLET SU İŞLERİ KURUMU VAR. TARIM BAKANLIĞI VAR. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI VAR. KIRŞEHİR VALİLİĞİ VAR. GÜZLER SULAMA BİRLİĞİ VAR. KIRŞEHİR MİLLETVEKİLLERİ DE VAR. Var da ne yok. Özbağ’ın sulamaya suyu yok. Kurumlar arasında da işbirliği yok.

            Bakın devlet büyüklerim. Yetkili devlet kurumlarım. Özbağ elden gidiyor. İnsanlar ellerinde topraklarını satmaya başladı. Çok geçmeyecek. Şu beş- altı yıl içinde canım bahçeler ve bağlar ve tarlalar evler yığınına dönüşecek. Şu çağda böylesine verimli ve böylesine Kırşehir’in hatta diyebilirim ki Türkiye’nin en lezzeti ve en tatlı ve en gösterişli meyvesini ve sebzesini yetiştiren bu topraklara yazık etmeyelim. Türkiye’mizin sayılı ovalarını beton yığınlarıyla kapattık. Sıra Özbağ’ına geldi. Ama ben diyorum ki Özbağ’ına yazık etmeyelim. Şu sözümü de söyleyim. ÖZBAĞ TOKİ PROJESİNİ İPTAL ETTİRENLER, TOKİ PROJESİNE DESTELK OLMAYANLARIN GÜNAHI ÇOK. Özbağ arazileri betonlaştığı zaman size, söyleyeceklerim çok olacak.

            ASIM ATABEY EMEKLİ ÖĞRETMEN  1.10.2018

Bu yazı toplam 950 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.