1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. BAZI ZAFERLER SONSUZA KADAR KUTLANIR!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

BAZI ZAFERLER SONSUZA KADAR KUTLANIR!

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer-069.jpg

Bir hafta oldu. Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktası sayılan Sakarya Meydan Muharebesinin 100. Yılını kutladık.

     Gazi Mustafa Kemal Paşa, "Hatt-ı müdafaa yoktur; sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz.” demişti.

     Atam!

     Ben tarihçi değilim. Ancak, bazı örümcek kafalıları, yada akıl sağlığını yitirmiş kişileri tv kanallarında dinleyince, dayanamadım.

     Türk ulusunu esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı; kadınıyla, çocuğuyla, ordusuyla birlikte verdiği bir savaşın ve ulusal benliğini kurtardığı ve Zafer Destanı’nın yazıldığı günleri, Kurtuluş Savaşımızı, Afganistan’daki Taliban’la eş değer gibi görüp değerlendirmektedirler.

     Kadınıyla, çocuğuyla demiştik!

     Kadının soyutlandığı, çocuğu, gençleri gelecek olarak görmeyen hiçbir ülke tarihte başarıya ulaşamamışlardır.

     Atam!

     Cumhuriyet sayesinde kadın, seçme ve seçilme hak ve özgürlüklerini yaşamaktadırlar.

     Modernleşme, çağdaşlaşma, kadın hakları konusunda öncü olma durumunda bir büyük lider olduğunuz tüm dünyada bilinmektedir.

     Kadınları saçının teli göründü diye sokaklarda katleden, kadını insandan saymayan, kendi sapık inancından olmayana yaşam hakkı vermeyenleri, Kurtuluş Savaşımızla değerlendirmeyi akıl sağlığı yitirmiş olan dahi yapmaz!

     Böyle yüzsüzleri tv ekranlarda görmek istemediğimi belirmek isterim dedikten sonra, bugünün Türk ulusunun yeniden diriliş günü olduğunu tüm dünyaya yeniden duyurmak istiyorum.

     "Halkın genelini ilgilendiren bir bayram değil" diyerek karşı çıkan bazı kendini bilmezler, utanırlar umarım!

     Dünyadaki tüm uluslar, kendi tarihleri ile övünürler!

     Tarihlerini onur ve gururla sahiplenirler, çocuklarına, gençlerine, kısaca gelecek kuşaklarına emanet etmek için de hiçbir engeli tanımazlar.

     Bayramlarını da bu anlayış içinde gururla kutlarlar…

     30 Ağustos Zaferi Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde verdiği onurlu ve kahramanca mücadelenin sonucudur.

     "Tüm tarihi boyunca bağımsız yaşamayı ülkü edinmiş milletimiz, tarihinden aldığı onuru, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Ya İstiklal Ya Ölüm' sözleriyle perçinleyerek onun komutasındaki kahraman ordumuzla 30 Ağustos tarihinde muhteşem bir zafere imza atmıştır.

     26 Ağustos 1922'de Kurtuluş Savaşı’nın en önemli safhalarından biri başladı. 30 Ağustos 1922'de Başkomutanlık Meydan Muharebesi zaferiyle taçlanacak olan Büyük Taarruz’a Mustafa Kemal Paşa, “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir; ileri” diyerek başlama emrini verdi.

     Anadolu’nun her yerinden gelmiş vatan için çarpışan askerlerimiz, 30 Ağustos’un sıcağında çarpışarak gencecik bedenlerini bırakarak, kanlarını dökerek şehit olmuşlardır. Her karış toprağımız şehit kanlarıyla doludur.

     Buna rağmen; Türkiye Cumhuriyeti pek çok fırsat çıktığı halde komşularının toprak bütünlüğüne sınırlarına saygılı olan vicdan sahibi ve “Yurtta Barış Dünyada Barış” isteyen bir ülkedir.

     Bu gün; 30 Ağustos Zafer Bayramı…

     Çünkü bu gün; bağımsızlık ve yurt aşkıyla şahlanan Türk ulusunun ATATÜRK’ün önderliğinde Kurtuluş Savaş’ını kazandığı, Sevr Antlaşması’nı parçaladığı, Lozan Barış’ını sağladığı ve Cumhuriyetin temeline ilk harcı koyduğu gündür…

     30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunu esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı; kadınıyla, çocuğuyla, ordusuyla birlikte verdiği bir savaşın ve ulusal benliğini kurtardığı ve Zafer Destanı’nın yazıldığı gündür.

     İşte yıllar önce, neredeyse bir asır’a yaklaşacak, böyle yaz günlerinde bu topraklar için, her ne pahasına olursa olsun, düşmana vermemek için Türk insanının canını ve malını verdiği gündür.

     Bu topraklar kanla yıkanmıştır. Kolay olmamıştır, bugünlerde olduğu gibi bu ülkeye göz koyanlar o dönemde de tüm olanaklardan yoksun Türk askeri ve Türk halkının birlik ve beraberlik ruhu içerisinde özverili mücadelesi, dillere destan olacak niteliktedir.

     Atatürk’ün Türkiye’yi dünya milletleri arasında en şerefli medeniyet seviyesine çıkarmak için yaptığı devrimlere baktığımızda, onun nasıl bir karakter sahibi olduğunu tahmin etmek zor değildir. Bu devrimler bir çırpıda olup bitmiş şeyler değildir. İyice düşünülmüş, dikkatlice hazırlanmış ve milletin yararına sunulmuş devrimlerdir.

     Bizler de kahraman atalarımızdan aldığımız güçle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık yolunda kararlı bir şekilde ilerlemek ve ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmak için birlik ve beraberlik içerisinde var gücümüzle çalışacağız.

     Bu mutlu günde, zaferi bize yaşatan Atatürk ve arkadaşları ile kahraman Türk Ordu’suna, halkımıza minnet borçluyuz.

     30 Ağustos’un Türkiye’nin geleceği için binlerce şehidin, milli birlik ve beraberlik ruhu içinde canları pahasına, özgürlük ve bağımsızlık meşalesinin sonsuza dek sönmemek üzere yakıldığı büyük bir zaferdir

     Gericilere karşı, bize dayatılanlara karşı boyun eğmeyeceğiz!

     Hiçbir kısıtlama, hiçbir engel ve yasak bizlerin Atatürk özlemini ve sevgisini kalbimizden söküp atamayacaktır. Hep kalbimizdesin Atam!

     Dediğim gibi ben bir tarihçi değilim. Umarım tarihçiler, yerlerini alır. Ve kendini bilmezlere gereken yanıtı ve dersi verirler.

     Bir hafta önce kutladığımız, Sakarya Savaşı'nın kazanılmasıyla, Türk milletinin savaşın kazanılacağına olan inancı yerine gelmiştir. İstanbul'da, tüm camilerde Sakarya'da hayatını kaybeden askerler için mevlitler okunmuştur. O ana kadar, Ankara'ya mesafeli duran İstanbul basınında dahi bir sevinç duygusu oluşmuştur.

     Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan ve ülkemizin milletiyle bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor ve aziz hatırları önünde saygıyla eğiliyorum.

     Bazı Zaferler sonsuza kadar kutlanır.

     Zafer Bayramımız kutlu olsun!

Bu yazı toplam 1139 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.