1. YAZARLAR

  2. ALİ AYDEMİR

  3. BAYRAMLARIMIZ BARIŞTIRMALI, KAYNAŞTIRMALIDIR
ALİ AYDEMİR

ALİ AYDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

BAYRAMLARIMIZ BARIŞTIRMALI, KAYNAŞTIRMALIDIR

A+A-

 

            Bayramların barışmak, sarılmak, kaynaşmak, paylaşmak, kucaklaşmak ve paslaşmak olduğunu bilmeliyiz. Kini, nefreti, husumeti, gıybeti, iftirayı, saldırganlığı bir tarafa mutlaka bırakmalıyız.

            Yine bir bayram geldi. Ramazan Bayramını Türk ve İslam Âlemi olarak kutluyoruz. Acı, tatlı, neşeli, hüzünlü günleri yaşadık. Bazen acımızı içimize attık. Bazen de sözlere ve yazılara döktük. Geride kalan günlerimize hayıflandık, üzüldük, pişman olduk. boğazlarımız yandı, gözyaşlarımızı saklamaya çalıştık. Değişen bir şeyler olup olmadığının muhasebesini yapmadık.

            Gerilere dönüp baktığımızda sevdiklerimizi kaybetmenin hüzünlerini yaşadık. Göz yaşlarıyla toprağa verdiklerimizi, sevdiklerimizi unutmadık. Onları rahmetle, minnetle ve hürmetle andık. Dualarımızı sunduk.

            Canlarımızı, cananlarımızı geri getiremeyeceğimizi bildiğimiz halde nefsimizin, cahilliğimizin ve fanatikliğimizin kurbanı olduk. Havai hevesler yüzünden Allah'ın bizlere bahşettiği değerlerin kıymetini bilemedik. Araştırıp, okuyup, ilim yolunda ilerleme yerine yarım yamalak bilenlerin kontrollerine girip asıl görevlerimizi unuttuk. Başka milletlerin hazırlamış oldukları kumpaslara boyun eğdik. Eğmeyenleri yok etmeye çalıştık.

            Çıkarlarımız uğruna zalimi sevip, zulmü alkışlamayı marifet saydık. Kapacağımız koltuğun ve rantın hesaplarıyla uğraştık. Kendi fikrimizde ve görüşümüzde olmayanları saf dışı etmek, zarar vermek için şeytani oyunlara başvurduk.

            Kıymetli bilgili adil, asil ve akil insanlara iftiralar atmayı, onları darp etmeyi, gözden düşürmek için her çeşit fitneye sarıldık. Zarar verdiğimiz masum insanların hayatıyla oynayıp, onların eş ve çocuklarını mağdur etmekten çekinmedik. Vicdanın sesi yerine cüzdanların sesine kulak verdik.

            Siyasette ve diğer yarışlarda kaba kuvvete başvurmayı, şantajlar, tehditler yoluyla rakiplerin önünü kesmek için yetki ve güçleri devreye sokarak başkalarının haklarını gasp etmekten geri durmadık. Hırslarımızın ve doyumsuzluğumuzun sınırlarını tanımadık.

            Yarışlardan yenilgi ile çıkmayı bir türlü kabullenemedik. Öç alma, nefret kusma, zararlara uğratma yollarını bir türlü bırakmadık. Kaybedenler, kazananları bir araya getiremedik. nefret dilini bırakıp seviyeyi yükseltemedik.

            Bitmiş bir siyasi yarışın sona ermesini, birlikte kol kola, göğü göğüse ülkemize hizmet etmeyi, görev yapanlara destek olmayı gururumuza yediremedik.

            Hatasız insan olmadığını, herkesin az veya çok kusurlarının olacağını, bu kusurların düzeltilmesi için yapılması gerekenleri gündemimize almadık. Çalışacak, iş yapacak, güzellikler getireceklerin tekerlerinin önüne taş koymayı marifet zannettik.

            Böyle anlamlı bayramlarda gururu, kini bir tarafa bırakarak bayramlaşmak ,kucaklaşmak, çalışmalara katkılar sağlamak bir erdemliliktir. Memleketimizin huzurlu olması, hizmetlerle donanması, acıların ve sevinçlerin birlikte paylaşılmasını denemek, uygulamak çok mu zor?

            Bizlere yol gösteren Kuran'ımızın yolunda, Hadisler ışığında, Türk Milletinin huzurunda savaşsız, kavgasız, mutlu ve huzurlu bayramlar dileklerimle.

                       

           

Bu yazı toplam 505 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.