1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Bayramımız var!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramımız var!

A+A-

sanat kalemi

ataturk-zafer-bayrami.jpg

 

Türkiye orduları bir devir kapatmıştır. Şimdi mazlum ve tutsak devletler ve uluslar artık vazgeçilmez bir reçeteye sahiptirler. Mustafa Kemal’in utkusu, dünya için özgürlük ve bağımsızlık sancağıdır.

MAHATMA GHANDİ

     6 yıl önce gitmiş olduğumuz Hindistan’ın Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani liderinin Türkiye için söylediği bir sözle başlamak istedim. 

     "Halkın genelini ilgilendiren bir bayram değil" diyerek karşı çıkan bazı kendini bilmezler umarım utanırlar!

     Millet deliye hasret biz akıllıya!

     Dünyadaki tüm uluslar, kendi tarihleri ile övünürler!

     Tarihlerini onur ve gururla sahiplenirler, çocuklarına, gençlerine, kısaca gelecek kuşaklarına emanet etmek için de hiçbir engeli tanımazlar.

     Bayramlarını da bu anlayış içinde gururla kutlarlar…

     30 Ağustos Zaferi Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde verdiği onurlu ve kahramanca mücadelenin sonucudur.

     "Tüm tarihi boyunca bağımsız yaşamayı ülkü edinmiş milletimiz, tarihinden aldığı onuru, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Ya İstiklal Ya Ölüm' sözleriyle perçinleyerek onun komutasındaki kahraman ordumuzla 30 Ağustos tarihinde muhteşem bir zafere imza atmıştır.

     Anadolu’nun her yerinden gelmiş vatan için çarpışan askerlerimiz, 30 Ağustos’un sıcağında çarpışarak gencecik bedenlerini bırakarak, kanlarını dökerek şehit olmuşlardır. Her karış toprağımız şehit kanlarıyla doludur.

     Buna rağmen; Türkiye Cumhuriyeti pek çok fırsat çıktığı halde komşularının toprak bütünlüğüne sınırlarına saygılı olan vicdan sahibi ve “Yurtta Barış Dünyada Barış” isteyen bir ülkedir.

     Bizler savaştan yana bir ülke değiliz.

Savaş!

     Suçsuz, günahsız gencecik insanların, anasından, babasından, eşinden, sevgilisinden ayrı ve doğmuş çocuğunu dahi bir daha görmemek üzere, tek şey için;

     Vatan için!

     Namus için! canlarını vermeleridir.

     Bizim insanlarımızın çektiği bu çileli günlerini, insan düşünmek dahi istemiyor.

     Zaferlerle sonuçlanan büyük meydan savaşları genellikle Ağustos ayına rastladığını görmekteyiz… Yani havaların bugün ki gibi sıcak olduğu günler…

     Bu anlamda, değerlendirme yaparak bu tarihi günlerimizin değerini bilmeliyiz.

     Bu gün; 30 Ağustos Zafer Bayramı…

     30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Dumlupınar savaşı, Türk ulusunun yeniden diriliş günüdür.

     Çünkü bu gün; bağımsızlık ve yurt aşkıyla şahlanan Türk ulusunun ATATÜRK’ün önderliğinde Kurtuluş Savaş’ını kazandığı, Sevr Antlaşması’nı parçaladığı, Lozan Barış’ını sağladığı ve Cumhuriyetin temeline ilk harcı koyduğu gündür…

     30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunu esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı; kadınıyla, çocuğuyla, ordusuyla birlikte verdiği bir savaşın ve ulusal benliğini kurtardığı ve Zafer Destanı’nın yazıldığı gündür.

     İşte yıllar önce, neredeyse bir asır’a yaklaşacak, böyle yaz günlerinde bu topraklar için, her ne pahasına olursa olsun, düşmana vermemek için Türk insanının canını ve malını verdiği gündür.

     Bu topraklar kanla yıkanmıştır. Kolay olmamıştır, bugünlerde olduğu gibi bu ülkeye göz koyanlar o dönemde de tüm olanaklardan yoksun Türk askeri ve Türk halkının birlik ve beraberlik ruhu içerisinde özverili mücadelesi, dillere destan olacak niteliktedir.

     Atatürk’ün Türkiye’yi dünya milletleri arasında en şerefli medeniyet seviyesine çıkarmak için yaptığı devrimlere baktığımızda, onun nasıl bir karakter sahibi olduğunu tahmin etmek zor değildir. Bu devrimler bir çırpıda olup bitmiş şeyler değildir. İyice düşünülmüş, dikkatlice hazırlanmış ve milletin yararına sunulmuş devrimlerdir.

     Bizler de kahraman atalarımızdan aldığımız güçle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık yolunda kararlı bir şekilde ilerlemek ve ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmak için birlik ve beraberlik içerisinde var gücümüzle çalışacağız.

     Atatürk ve silah arkadaşları bu ülke toprakları için hayatlarını ortaya koydular.

     Bu mutlu günde, zaferi bize yaşatan Atatürk ve arkadaşları ile kahraman Türk Ordu’suna, halkımıza minnet borçluyuz.

     Gericilere karşı, bize dayatılanlara karşı boyun eğmeyeceğiz!

     Bu ülkede yaşayan halkın genelini ilgilendiren, bu günü tüm yurtta coşkulu kutlamak için haydi meydanlara…

     97. Zafer Bayramımız kutlu olsun!

 

Bu yazı toplam 753 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.