1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bayram gelmiş neyimize
Bayram gelmiş neyimize

Bayram gelmiş neyimize

Türk Sağlık Sen Kırıkkale Şube Başkanı Şuayip Keskin 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Sağlık çalışanlarının sabah işine...

A+A-

Türk Sağlık Sen Kırıkkale Şube Başkanı Şuayip Keskin 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Sağlık çalışanlarının sabah işine giderken huzurlu ve mutlu gitmediğini belirten Keskin, ‘Bayram gelmiş neyimize diyen sağlık çalışanları çile çekmeye devam ediyor’ dedi. 

BAYRAM GİBİ KUTLAMAK İSTERDİK

Şube Başkanı Şuayip Keskin ve yönetimi, Yüksek İhtisas Hastanesi önünde bir araya gelerek basın açıklamasında bulundular. 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulunan Başkan Keskin, “Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıç tarihi ve aynı zamanda 14 Mart 1919'un yani, İstanbul'u işgal eden düşmana karşı tıbbiye öğrencilerinin ve hekimlerin protestosunun yıl dönümü. Her ikisi de kutlamaya ve hatırlamaya değer hadiselerdir. Sağlık çalışanları için böylesine bir tarihi değeri olan bu günü, yani 14 Mart’ı biz de bu sene bir bayram gibi karşılamak ve kutlamak isterdik. Ama bu idareciler son zamanlarda birçok konuda torba yasalar çıkarmaya başladı. Ne bulunursa torbanın içine atıyorlar. Allah aşkına o torbaya sağlık çalışanlarının menfaatine de bir şeyler atın”

SAĞLIK ÇALIŞANLARI MAĞDUR EDİLDİ

“Bu kadar sorun varken sağlık çalışanlarının haklarını aramak yerine idarecilerle davetlere katılıp, boy boy resim çekinip bunu da marifetmiş gibi göstermek soruyorum sizce doğrumu? Benim bildiğim sendikacı, idarecinin yanında değil çalışanın yanında yer alır, onun haklarını savunur. Doğru olan da budur. Ya biz bu sendikacılığı bilmiyoruz, ya da birileri sendikacılığı yeniden yazıyor. İşte böyle bir düzenin kurulduğu ortamda, doktordan hemşiresine, ebeden sağlık memuruna, Radyoloji çalışanından Laboratuar teknisyenine, ATT’sinden hizmetlisine kısacası tüm sağlık çalışanları mağdur edildi”

DÖNER SERMAYE ÖDEMELERİ YALAN OLDU

“2013 yılında yapılan toplu sözleşmesini, sürecin bitmesine daha 28 gün varken yangından mal kaçırırcasına 3 günde imzalayanlar, 500 bin sağlık çalışanının 2 yılını heba ettiler. 123 TL gibi komik bir rakama imza attılar, yetmedi bir de kalkıp şimdiye kadar olan en iyi sözleşme oldu diye sağlık çalışanlarını kandırmaya çalıştılar. En iyisi buysa kötüyü merak ediyorum. Gelelim döner sermayelere, döner sermaye ödemeleri son yıllarda adeta bir yalana döndü. Sağlık çalışanları 5-6 yıl önce aldıkları döner sermayeleri mumla arar hale geldi”

bayram gelmis neyimize2DEĞİŞEN HİÇBİR ŞEY OLMADI

“Hani Kamu Hastaneleri Birlikleri Kurulu’nca, sağlık çalışanları daha çok döner sermaye alacaktı. Hani çalışma barışı gelecekti, hani şiddet olamayacaktı, hani mobing olmayacaktı, hani herkes eşit olacaktı, adalet sağlanacaktı. Değişen ne oldu, değişen sağlık çalışanı adına hiçbir şey olmadı, ama ben biliyorum birilerine çok şey getirdi, döner sermayede adaletsizlik, nöbet ücretinde eşitsizlik, geçici görevlendirmelerde adam seçmecilik gibi ne kadar hukuka ters, etiğe aykırı iş varsa hepsi mubah sayıldı. Kul hakkı, hak, adalet, eşitlik yalan oldu. İş yükü sürekli arttırıldı. Kâr etmemiz lazım, çok çalışın diyerek bizleri modern köle haline getirdiler”

NERESİNDEN TUTSAK ELİMİZE GELİYOR

“Aile hekimlerine hastanelerde nöbet ile birlikte 200'e yakın görev verilirken ücretleri çeşitli bahanelerle sürekli düşürüldü. Tıp Fakültesi’nde asistanlar 36 saat nöbet gibi insanlık dışı uygulamalara maruz bırakıldı, yine Tıp Fakültesi’nde nöbet listeleri aylık yapılması gerekirken, ilginç bir şekilde haftalık yapılmakta. Sağlık çalışanı ulaşım sorunu yaşamakta, daha kötüsü sorunlarını anlatacak muhatap bulamamaktadırlar. Kısacası neresinden tutsak elimize geliyor. Hizmetli arkadaşlar sınava girip başarılı oldukları halde ne ilginç ki hala kendilerine verilecek kadroyu beklemektedirler”

SAĞLIK ÇALIŞANLARI MUTLU VE HUZURLU DEĞİL

“Çalışma hayatını zehir ettiniz, bari emekliliği sefil etmeyin dedik, döner sermeyeler emekliliğe yansıtılsın dedik hep bahane ürettiniz. Hiçbir şey yapmıyorsunuz, çalışanların can güvenliğinden endişe etmeden hizmet sunmasını sağlayın dedik, çalışma barışını sağlayın dedik. Ancak göstermelik düzenlemeler yapıldı, doktorlar katledildi hamile sağlık çalışanı tartaklandı, hastaneler basıldı, sağlık çalışanları can güvenliği kalmadı. Hastanelerde mobing her geçen gün arttı, sağlık çalışanı sabah işine giderken huzurlu ve mutlu gitmiyor, mutlu ve huzurlu olmayan sağlık çalışanından hastalara nasıl şifa dağıtılması beklenmektedir”

HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

“İşte halimiz böyle iken, hangi sağlık çalışanına dokunsak bin ah duyarken nasıl bayram kutlayacağız. Lafa değil icraata bakıyoruz ve ortaya çıkan bu tablo ile sağlık çalışanı olarak sadece ve sadece kahroluyor, ızdırap duyuyoruz. Bu anlamlı günü sağlık çalışanı değil, sağlık çalışanlarını sorunlar içinde bırakanlar kutlayacak, yine süslü sözler, hamaset dolu mesajlar duyacağız. Biz bunlara kanmayacağız, hani diyorlar ya lafa değil icraata bakın diye, biz de icraata bakıyoruz, bize bayramı zehir edenlere hakkımızı helal etmiyoruz”

HESAP SORACAĞIZ

“Buradan idarecilere sesleniyorum, kendi çıkarınız için oturduğunuz koltuklarda rahat mısınız? Sizler koltuklarınızı nasıl koruyabiliriz diye üst makamlara şirin gözükme derdinde iken, Kırıkkale’de sağlık çalışanlarının sorunları katlanarak büyümektedir. Hastane borçları bahane edilerek, sağlık çalışanlarına Türkiye'nin neredeyse en düşük döner sermayesini razı görmek sizce reva mı? Bu kadar sıkıntı varken o koltuklarda nasıl rahat oturuyorsunuz? Hiç mi vicdanınız sızlamıyor? Bizden olan ya da olmayan diyerek çalışanları ayırt etmek sizce doğrumu? Bu tür kirli oyunları elbet bozacağız, çalışanlara zülüm yapanlardan bayramı zehir edenlerden elbet hesap soracağız”

 

İNŞALLAH 14 MART’I BİR BAYRAM GİBİ KUTLARIZ

“Sorunları görmezden gelmeye, taleplere sırt çevrilmeye devam edilirse, daha 14 Mart’lar çalışana zehir olur. Sağlık çalışanının günden güne eriyen mali, sosyal ve özlük hakları dile getirdiğimiz bir gün olarak kalır. Bayram gelmiş neyimize diyen sağlık çalışanları çile çekmeye devam eder. Yöneticiler iyi niyet dileklerini ve süslü sözcüklerini bir kenara bırakmalı ve biz sağlık çalışanları için ne yaparız derdinde olmalıdırlar. Sağlık çalışanlarının sorunlarının çözüldüğü, adil ve huzurlu çalışma ortamının sağlandığı günler görmek istiyor ve önümüzdeki dönemlerde çok zorda gözükse bizde bir gün inşallah 14 Mart’ı bir bayram gibi kutlarız diyoruz. Çağrımıza kulak verilmediği, sorunların çözüm bulmadığı takdirde hizmet üretmekten gelen demokratik hakkımızı kullanıp ileriki tarihlerde iş bırakma eylemleri yapacağımızı ilan ediyoruz” dedi.

 

Bu haber toplam 308 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.