1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Basın milletin müşterek sesidir
Basın milletin müşterek sesidir

Basın milletin müşterek sesidir

Kırıkkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı gazetemiz imtiyaz sahibi Ramazan Çetin, Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de kutlanan ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle açıklamalarda bulundu.

A+A-

TOPLUMDA ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

Gecesini gündüzüne katarak çalışmalar gerçekleştiren ve vatandaşların gündemdeki olaylardan haberdar olması adına çalışmalar yapan gazetecilerin ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ münasebetiyle Kırıkkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı gazetemiz imtiyaz sahibi Ramazan Çetin, mesleğin zorlukları ve yerel basının önemi hakkında açıklamalarda bulundu. İlimizde bulunan bütün gazetecilerin gününü kutlayan Başkan Çetin, basının toplumsal ve sosyal gelişmelerde de etkin rol oynadığını dile getirdi.

FEDAKÂRLIK İSTEYEN MESLEKTİR

İlimizde faaliyet gösteren gazetelerin bir çok imkansızlıklara ve sıkıntılara rağmen bünyesinde sürekli olarak yenilikler ve yatırımlar yaparak çalışmalar gerçekleştirdiğini vurgulayan Çetin, “Atatürk ilkelerini yürekten benimsemiş, Cumhuriyetine kalpten bağlı, geçmişine saygılı Anadolu ruhunu koruyan yayın politikasını sürdürüyor. Gazetecilik mesleği günün 24 saatinde devam eden meslektir. 12 saat haber merkezi, ardından 2-3 saat montaj ve baskı yaklaşık 3-4 saat dağıtım servisi olmak üzere fedakarlık içinde yapılan bir meslektir” dedi.

KİTLEYE DÖNÜK GAZETECİLİK

Çetin, “Yerel gazetecilik neden önemlidir? Sorusunun en basit yanıtı; kitleye seslenebilme ve kitlelerin seslerini duyurabilmeleridir, diyebiliriz. Bu temel unsur bütünüyle yerel gazetecilikte bulunur. Popüler kültürün temelini oluşturan kurumda, yine yerel medyadır. Kitleye dönük gazetecilik anlayışının birebir yansıması olan yerel gazeteler, demokrasinin vazgeçilmez bir aracıdır. Aynı zamanda yerel medya, yaygın medyanın ayaklarıdır. Yerel medya demokrasinin atar damarıdır.”

ÜSTÜN VE ÖRNEK KATKISI MUHAKKAKTIR

Başkan Çetin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Milletimizin ve devletimizin geçmiş, gün ve gelecek tasavvurunda ve inşasında, toplumun gerçekleri öğrenmesi, yaşadığı çevre ve dünya ile sağlıklı iletişim kurabilmesinde basınımızın ve gazetecilerimizin üstün ve örnek katkısı muhakkaktır. Halkın doğru ve zamanında bilgilendirilmesi, başarıların alkışlanması, sorunların etkin olarak dile getirilip giderilmesi gibi son derece önemli konularda hayati bir misyonu ve sorumluluğu olan basın çalışanları, zaman mefhumu gözetmeksizin, doğru habere ulaşmak ve haberi ulaştırmak için her koşulda ter döken kahramanlardır aslında.”

DEVLET VE MİLLET ARASINDAKİ KÖPRÜ

“Basın, yöneten ve yöneticiler arasında köprü vazifesi görerek, vatandaşın bilgi sahibi olması amacıyla yerel basın bu konuda bir amme görevi üstleniyor. Devlet ve millet arasındaki haber alma özgürlüğünü her alanda vatandaşa, gece gündüz demeden fedakarlık içerisinde doğru şekilde iletmenin çaba ve gayreti içerisinde oluyor” dedi.

SONUÇLARA ULAŞMAYA YÖNLENDİRİR

“Basın çalışanları haber alanındaki katkılarının yanı sıra kamuoyu oluşturma işlevi ile toplumsal ve sosyal gelişmelerde de etkin rol oynar. Kamuoyunu ülke ve dünya gerçekleriyle buluşturarak ve farklı görüşlerin seslendirilmesine imkân sağlayarak toplumu düşünmeye, araştırmaya ve doğru sonuçlara ulaşmaya yönlendirir. Bu önemli sorumlulukları yerine getirirken de meslek etiğini her şeyin üstünde tutar, kişilik haklarına saygılı, doğru, ilkeli, objektif ve aydınlatıcı habercilik anlayışından asla ödün vermez” dedi.

15 TEMMUZ’DA BASIN BİRLİKTELİĞİ

Ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmak isteyen FETÖ’cü hainlerin darbe kalkışmasında

bulunduğunu belirten Çetin, “O gece ülkemizde milyonlarca insan hep birlikte hareket etti. Bizlerde medya kuruluşları olarak demokrasiden ve milletten yana olduğumuzu bir kez daha göstermiş olduk. Basın camiası o gece hep birlikte hareket etti. Bu duygu ve düşüncelerle bütün meslektaşlarımızın ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ kutlu olsun” dedi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 702 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.