1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başarılı yaşamın sırrı doğal bir tebessüm
Başarılı yaşamın sırrı doğal bir tebessüm

Başarılı yaşamın sırrı doğal bir tebessüm

Her an etkileşim içindeyiz. Toplumsal yaşam, aile hayatı ve profesyonel ilişkiler vesilesiyle insanlarda algı oluşturuyoruz. Bir defa algı oluştuğunda...

A+A-

Her an etkileşim içindeyiz. Toplumsal yaşam, aile hayatı ve profesyonel ilişkiler vesilesiyle insanlarda algı oluşturuyoruz. Bir defa algı oluştuğunda ise değişim göstermesi gerçekten çok güç. Dolayısıyla, algı yönetimi, başarılı yaşamın önemli faktörlerinden birisi. Algı oluşturma süreci son derece hızlı bir şekilde gerçekleşen ve dış görünüşümüzden bilgi birikimimize, yetiştiğimiz çevreden psikolojik durumumuza kadar her unsurun bileşkesi olan bir süreç.
Kendimizi ve ilişkilerimizi inşa ederken özellikle, sağlıklı bir yaşam sürmeye ve kaliteli-samimi ilişkiler kurmaya ihtiyaç duymaktayız. Bu ilişkileri kurarken de, karşımızdaki insanlara nasıl göründüğümüz ve onlara ne hissettirdiğimiz son derece önemlidir.

İLK ETKİ ÇOK ÖNEMLİ
Hiçbir başarı tesadüf değil. Hiçbir başarı, içinde gayreti ve samimiyeti barındırmadan elde edilmedi. İnsanlık tarihi bunun örnekleriyle dolu.
Karşımızdaki insanlar üzerinde oluşturduğumuz ilk etkinin kalıcı olduğu iyi bilinmektedir. Özellikle, yüzümüz ve ifadelerimiz, etkileşime geçtiğimiz insanlarla kuracağımız samimiyeti ve onlara verdiğimiz itibarı doğrudan etkilemektedir. İlk tanıştığımız insanlarla kurduğumuz bağın şekillenmesinde karşı tarafın ne algıladığı son derece önem arz etmektedir. Bunun yanında, uzun zamandır tanıdığımız insanlarla karşılaştığımızda yüzümüzün aldığı olumlu hal, görüşmenin seyrini etkilemekte ve dostlukları pekiştirmektedir.

EN ÖNEMLİSİ DOĞAL BİR TEBESSÜM
Aile ve arkadaş ilişkilerinden, iş hayatına, yöneticiliğe ve hatta liderliğe uzanan geniş bir yelpazede insana en fazla mesafe kat ettiren unsurlardan bir tanesi 'doğal bir tebessüm'dür. Doğal bir tebessüm, parlayan gözleri ve karşısındaki insana odaklanmış zinde bir aklı beraberinde taşır. Karşısındaki insana güvenilirlik aşılayan samimi bir tebessüm, profesyonel ilişkilerin kurulmasında anahtar rol üstlenmektedir. Tebessümün doğal olması, özgüven ve samimiyeti beraber taşıması anlamına gelmektedir.

MUTLULUK HORMONU SALGILANIR
Doğal bir tebessümün etkilerini sayacak olursak;
Beyimizde mutluluk hormonlarının salgılamasında,
Yüzümüzde kendinden emin, özgüveni yüksek ve göze hoş gelen bir görünüme kavuşulmasında,
Sosyal ilişkilerimizde ise samimiyetin oluşmasını hızlandırmada rol oynamaktadır.
Başarılı bir iş yaşamının etken faktörlerinden biri olarak tebessümü ele aldığımızda bu tebessümün, hem fiziken özgüveni yüksek rahat bir gülümseme olarak görünmesi hem de insanın içinden gelen bir samimiyetle şekillenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, bir tarafta profesyonel hayatta bizleri başarıya götürecek önemli bir unsur olan tebessüm, diğer tarafta o tebessümü yüzümüze getirecek içtenlikle tercih ettiğimiz kariyer hedeflerimiz... İki konu birbirini etkileyen ve geçişli faktörler. Yazımızın başında doğal bir tebessümün aile hayatından başlayarak, profesyonel sahada ve hatta liderliğe kadar yaşamın tüm alanlarında ne denli etkili olduğunu vurgulamaya çalıştım. Unutmayalım; karşılıklı birer tebessüm en güzel hediyeleşme ve en samimi ilişki kurma biçimi.

GELİN, GÜLÜŞÜNÜZÜ TASARLAYALIM
Gülüş tasarımı sizin yüzünüzün görünümünü, cilt tonunuzu, saç renginizi, dişinizi (renk, genişlik, uzunluk, biçim ve diş görünümü), diş eti dokunuzu ve dudaklarınızı; ideal gülüşünüzü geliştirmek için ele alır. Gülüş tasarımı pek çok nedenle yapılır ve size ait olan hususlara göre düzenlenir.
Gülümsemeniz ya da dişlerinizle ilgili beğendikleriniz ve beğenmedikleriniz neler? Estetik diş hekiminizin sizinle beraber gözden geçireceği ve bir gülümseme makyajıyla geliştirilebilecek bazı gülüş özellikleriniz aşağıdakiler olabilir:
Diş rengi: Gümüş ya da amalgam diş dolguları doğal, diş rengiyle aynı kompozit restorasyonlarla yer değiştirebilir; bu arada diş beyazlatma da lekeli dişlerinizin rengini düzeltebilir. Diş rengi ve tarama, çeşitli prosedürlere hazırlanırken ve bunlar değerlendirilirken işe yarayan önemli hususlardır. Bu prosedürler arasında porselen dişler, köprüler, kompozit birleştirme ve diş implantları yer almaktadır.
Dişinizin rengini ele alırken, koyu ya da rengini kaybetmiş dişlerin yaşlı bir ağız anlamına geldiğini unutmayın. İyi biçimlenmiş parlak ve beyaz dişlerden oluşan bir gülümseme daha genç bir görünüm demektir. Diş hekiminizin diş beyazlatma için seçtiği ton; yüz ve saçınızın rengi ve tonuyla alakalı olarak dikkatlice ele alınır.
Hizalama ve mesafe bırakma: Eğri büğrü olan, birbirinin üstüne geçmiş ya da aralarında boşluk olan dişler; ortodonti ya da Invisalign aracılığıyla düzeltilip hizalanabilir ve kaplamayla geliştirilebilir.
Kayıp dişler: Bir ya da daha fazla diş eksikliğindeki gülümsemeniz görünümünüzü olumsuz etkileyebilir, aynı zamanda ısırmanızı etkiler ve çürümelere neden olabilir. Bunların yerine yenilerini koymak, ağız sağlığının ve yüz estetiğinin önemli bir parçasıdır. Eksik olan dişler; implantlarla, köprülerle veya takma dişlerle değiştirilebilir.
Uyum ve denge: Eşit olmayan, kırık ya da çatlak dişler daha güzel bir görünüm için estetik olarak birleştirilebilir ve gülüşünüzün genel kontuvarını iyileştirmek için düzeltmeler yapılabilir.

HEKİMLE BİRLEKTE KARAR VERİN
Dolgun gülüşler ve yanaklar: Biçimsiz veya yaşlanan bir yüz, gülüş tasarımı kategorisindeki belli başlı prosedürlerle geliştirilip yenilenebilir; ortodonti ve/veya ağız çene ve yüze ilişkin cerrahi de buna dahildir.
Estetik bir diş hekimi, sizinle beraber çalışarak bu süreçte tam olarak neyi elde etmek istediğiniz hususunda bir plan tasarlayacaktır. Bu tedavi planında diş beyazlatma, kompozit birleştirme, kaplama, ortodonti (diş telleri), ağız çene cerrahisi ve dişeti azaltımı gibi restoratif prosedürler olacaktır.

Bu haber toplam 430 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.