1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başarılı müdür görevinde kalacak
Başarılı müdür görevinde kalacak

Başarılı müdür görevinde kalacak

Yeni yönetmeliğe göre artık 8 yıl öğretmenlik yapmış kişilere yöneticilik hakkı verilecek.Okul müdürlerini belirlemede öğretmen ve öğrencilere...

A+A-
  • Yeni yönetmeliğe göre artık 8 yıl öğretmenlik yapmış kişilere yöneticilik hakkı verilecek.Okul müdürlerini belirlemede öğretmen ve öğrencilere de söz hakkı verildi.
  • Dört yıl ve üzeri okul müdürlüğü ya da müdür yardımcılığı yapanların görevleri ders yılı bitiminde sona erdi. Ancak “başarılı” bulunan müdürler ve müdür yardımcılarının görevleri devam edecek.
ÖĞRETMENLERE, VELİLERE VE ÖĞRENCİLERE DE SÖZ HAKKI Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni yönetici atama sistemi ile okul müdürlerinin belirlenmesinde “öğretmenlere, velilere ve öğrencilere de söz hakkı” tanıdı. Bakanlık yetkilileri yönetmeliği tanıtırken “Demokratik okul yönetimi”, “Eğitim yönetiminin paydaşlarla paylaşılması” gibi tanımlamalar yaptı. Düzenlemeye göre okul müdürleri belirlenirken hazırlanan kriterler okul öğrenci meclisi başkanına, öğretmenler kurulunca seçilecek iki öğretmene, en kıdemli ve kıdemi en az öğretmene ve okul aile birliği başkanına da sorulacak. GÖRÜŞLER ALINACAK Yeni okul demokrasisi, yönetmelikte yeni bir adım daha attı. Buna göre okul yöneticileri görevlendirilirken “en kıdemli ve kıdemi en az olan öğretmenin, öğretmenler kurulunca seçilecek iki öğretmenin, okul-aile birliği başkanı ve başkan yardımcısının ve öğrenci meclisi başkanının” da görüşleri alınacak. 75 PUAN ALANLAR DEVAM EDECEK Konu ile ilgili bilgi veren Milli Eğitim Müdürü Bahattin Kapucu, 14 Temmuz – 15 Ağustos arası sınav komisyonunun oluşturulacağını belirterek, “Okul Müdürlerimiz puanlama sistemi ile belirlenecek. Okul Aile Birliği Başkanı ve yardımcısı, Öğrenci Meclis Başkanı, En Kıdemli Öğretmen, En Genç Öğretmenimiz, İlgili Şube Müdürü, Atamadan Sorumlu Personel Müdürü ve Milli Eğitim Müdürü ortak değerlendirmeler yapılacak. Bunlar elektronik ortamda olacak. Bunun neticesinde 75 puan üzerinde alan müdürlerimiz 4 yıl daha görevlendirilecek. 75 puan altında alanlar değerlendirilmeyecek” 128 OKUL MÜDÜRÜMÜZ SINAVA TABİ TUTULACAK Kırıkkale merkez ve ilçelerinde dahil olmak üzere 128 okul müdürünün 4 yılını tamamladığını söyleyen Kapucu, “Bu puanlı sistemine tabii olacaklar. Seçilen Okul Müdürlerimiz ise kendi kadrolarını oluşturacaklar. 8-19 Aralık tarihlerine kadar bu görevlendirmelerimizi yapacağız. Uzun bir süreç var önümüzde ” dedi.
Bu haber toplam 336 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.