1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakanlar Kurulu sonrası flaş açıklamalar
Bakanlar Kurulu sonrası flaş açıklamalar

Bakanlar Kurulu sonrası flaş açıklamalar

İşte Kurtulmuş'un açıklamalarının satır başları: 15 Temmuz'da Özel Harekat'a yapılan saldırıda bir şehit daha verdik. 15 Temmuz büyük bir destandır....

A+A-

İşte Kurtulmuş'un açıklamalarının satır başları:

15 Temmuz'da Özel Harekat'a yapılan saldırıda bir şehit daha verdik.

15 Temmuz büyük bir destandır. 15 Temmuz, Türkiye'nin 200 yıllık tarihinin dönüm noktalarından biridir.

Mümkün olsa alçak uçuş yapan uçakların karşısına çıkacak milletimize teşekkür ediyorum.

Cenabı Allah'ın desteği olmasaydı o karanlık geceden çıkmak belki mümkün olmayacaktır. Bu darbeyi yapan FETÖ çetesinin elamanları ve arkasındaki akıllar neyi murat ederek işe başlamışlarsa Allah'ın izniyle onların istediklerinin tersi oluşacak. Toplumsal kutuplaşma istediler ve arkasından bir dış işgale hazır hale getirilmek istendi. Artık siyasetten önü alınamaz bir çatışma ortamı oluşsun istediler ama tam tersi oldu.

Başbakanımız bugün CHP ve MHP Genel Başkanlarını ziyaret edecekler! Görüşmelerde CHP ve MHP'den her türlü destek talep edilecek.

Türkiye ekonomisi bu badireyi atlatmıştır. Bir takım derecelendirme kuruluşları aracılığıyla bir algı operasyonu yapmak istiyorlar. Daha güçlü bir Türkiye ekonomisisi göreceğiz.

Mali disiplinden hiç şaşmayacağız. Kararlılığımızdan geri adım atmayacağız.

TSK'nın uzman bir orduya dönüşmesiyle ilgili hazırlıklar yapılıyor.

Kamu bürokrasisi vatandaşa açık hale gelecek.

EHLİYET, LİYAKAT, SADAKAT

Ehliyet, liyakat ve millete sadakat esas alınacak. Bir yıl içinde bütün adımları hızlandırıp tamamlayacağız. Sürratle normalleşme sürecine gireceğiz.

OHAL, devletin içindeki çetelere karşı yapılan bir operasyondur. Yapısal reformlar  günü günü uygulanmaya devam edilecek.

Dış politikadaki yeni perspektifimizi ortaya koyacağız.

Öyle anlaşılıyorki TİM'in içindeki herkes gönüllü. Plan yapanların üstünde bir plan yapan var. Kaderin üzerinde de bir kader var. 12 kişi Ula'da sıkıştırıldı. 11 kişi yakalandı. Sadece bir astsubay arangıyor. 37 kişiden 36'sı yakalandı.

ERDOĞAN'A TELEKONFERANS ENGELİ

Dün Almanya'nın Köln kentinde büyük bir miting düzenlendi. Alman makamlarının göstermiş olduğu çifte standardı söylemeden de edemeyeceğiz. Meşhur NSU davası ortada. Bu mahkemeler uzatıldıkça uzatılır. Karar alınmaz, dava süreci senelere yayılırken sayın Cumhurbaşkanımızın mitinge görüntülü bağlanmasını engeller. Bu açık bir çifte standarttır. Her vesile ile Türkiye ve benzeri ülkeler için demokrasiden ifade özgürlüğünden bahseden Alman yetkililerin bu mitinge sayın Cumhurbaşkanımızın telekonferansla bağlanmasını nasıl engellerler? Daha önce neden izin verdiniz?

HERKESİ 7 AĞUSTOS'TA YENİKAPI MEYDANI'NA DAVET EDİYORUZ

Bu millet büyük bir demokrasi sınavı vermiştir. 15 Temmuz'dan itibaren de nöbete devam. Her farklı yaşam tarzından insan o meydanları dolduruyor. Türkiye bu demokrasi nöbetine devam ediyor. İnşallah bu nöbet 7 Ağustos'ta muhteşem bir finalle sona erecek. Bu miting bütün partilerin mitingidir. Hayat tarzları ne olursa olsun demokrasi nöbetini taçlandırmaya Yenikapı Meydanı'na davet ediyoruz

SORULAR VE CEVAPLAR

Kamuda temizlik çalışması var. FETÖ mensuplarının kamuda uzaklaştırılacağı ancak sempatizanların görevde kalacaklarına dair yorumlar var...

Çok titiz bir çalışma yapıyoruz. Şimdi böyle rahat konuşuyoruz ama 15 Temmuz'daki darbe girişimi gerçekleşmiş olsaydı FETÖ'cü dışında kimseye yaşam hakkı olmayacaktı. Biz devleti yönetiyoruz. Bu örgütle herhangi bir şekilde ilişkisi olanlar kamudan ayıklanacaktır. İlişkisi olmayana en ufak bir müdahale edilmeyecektir. Bunu yaparken de adalet prensibinden vazgeçmeyeceğiz. Bunlarla en ufak ilişkisi olmayanlar arahat olsun, olanlar ise korksun!

Bakanların Amerikan ziyareti ve Gülen'in başka bir ülkeye kaçacağı iddiası var. Bir de askerliğin kısaltılması konuşuluyor...

Askerlik süresi dahil olmak üzere çalışmalar yapılıyor. TSK'nın 2030 planlaması var. Amacımız TSK üzerinde bir takıp spekülasyonlar yaratmak değildir. TSK'nın içine düşürülmek istenen durumdan kurtarılması için çaba harcamaktır.

Biz hukuken elimizden gelen her şeyi yaptık. Herhalde dünyada hiç kimsenin 15 Temmuz'la FETÖ ilişkisi arasında bir tereddütü yok. Aramızdaki ABD ile bir dostluk ilişkisi var. Artık suçu sadece örgüt kurmak değil silahlı bir örgüt kurarak yüzlerce insanı öldüren bir kişiyi iade etmesi gerekir. Mesele sadece bizim hazırladığı dosyalar değildir. Allah aşkına her şey anlaşılmamış mıdır?

Bir tane terörist başını orada yaşamasını mı sağlamak yoksa 79 milyon vatandaşımızın dostluğu mu?

Papa'nın bir açıklaması var; "Bu konuda konuşmuyorum çünkü orada ne olduğunu bilmiyorum" diyor

Ben böyle bir demecini bilmiyorum ama hemen göndersin adamlarını incelesinler, ne istiyorlarsa yapsınlar. Oturdukları yerden demeç vermelerini doğru bulmam.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın kuvvet komutanlarına emir vermesiyle ilgili farklı görüşler olabilir mi?

Ordunun başkumandanı Cumhurbaşkanıdır. Bazı şeylere doğrudan müdahale yasal ve hukuki bir durumdur.

669'daki TSK ile ilgili kararname ile TSK ile ilgili tasarruflar şahıslarla ilgili bir tasarruf değildir. Kara kaplı kitabın kapağını açtık, şimdi çok daha büyük bilgiler ele geçecek. Keşke Türkiye 60 darbesi sonrası önlem alsaydı belki de bundan sonra darbeye teşebbüs edemezlerdi.

Memur izinleri ne zaman verilecek?

Net bir tarih söyleyemiyoruz. Memur kardeşlerimizin bir yaz tatili beklentisi var. Bu karar bir tedbir amacıyla bunu yaptık. Özellikle bu örgütle intibaklı kişilerle ilgili bir tedbirdi. Gerek kalmadığı andan itibaren bu durum ortadan kalkacaktır.

ÖSYM'de soruları sızdıranlarla ilgili bir adım atıldı mı?

Arkadaşlar 40 yıllık bir hazırlık. soru çalmışlar, adamların ayaklarını kaydırmışlar, bilgilerini almışlar. Kozmik Oda'daki bilgiler nerede? Uludere'deki istihbarat nereden ve nasıl geldi? Bunlar hepimizin tereddütle yaklaştığımız süreçler. Kapak açıldı, artık üzerimize düşen ne varsa yapacağız. Bundan sonrası için FETÖ ve ya başka bir illegal yapılanmanın engellenmesi için devletin şeffaflaşması gerekiyor. Bunları da çekinmeden hayata geçireceğiz.

Suriye'de Halep'te yaşananlarla ilgili son durum nedir?

O bölgenin bizim için çok hassas olduğunu biliyorsunuz. Oradaki ılımlı muhaliflerin durumunu takip ediyoruz ve üzerimize düşenleri de yerine getiriyoruz.

DİYANET İŞLERİ CUMHURBAŞKANLIĞI'NA MI BAĞLANACAK?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Cumhurbaşkanlığı'na bağlanması düşünülmüyor. Diyanet, Başbakanlığa bağlıdır. Bunu bir kere daha açıklamak isterim. Bürokratların bu konudaki ifadelerinin de şık olmadığını ifade etmek isterim.

Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.