1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bahçeli: Hiçbir felaket, saldırı, tahrik saflarımızı bozamadı
Bahçeli: Hiçbir felaket, saldırı, tahrik saflarımızı bozamadı

Bahçeli: Hiçbir felaket, saldırı, tahrik saflarımızı bozamadı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hiçbir felaketin yollarından çeviremediğini belirterek; hiçbir saldırı, hiçbir tahrik,...

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hiçbir felaketin yollarından çeviremediğini belirterek; hiçbir saldırı, hiçbir tahrik, hiçbir afetin de birliği ve safları bozamadığını vurguladı. Bahçeli, "Bundan sonra da olacak olan ve olması gereken budur. Türk milleti acılara, zillete ve ihanetlere boyun eğmeyerek tarihi ve kültürel varlığını korumuş, olgunlaştırmış ve idame ettirmiştir." dedi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle kutlama mesajı yayınlayan Bahçeli, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin 95 yıldır gür bir şekilde yandığını ve son yurdumuzun güvencesi olmayı ilk günkü gibi sürdürdüğünü ifade etti.

Ne var ki bu yılki 19 Mayıs kutlamalarının milletimizi derinden sarsan Soma faciasının doğal olarak gerisinde ve gölgesinde kaldığını dile getiren Bahçeli, Türk milletinin Soma’da kaybettiği evlatları için 13 Mayıs’tan beri ağladığını ve bundan dolayı yüreği yandığını vurguladı.

11 Mayıs 2013 tarihinde Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşanan ve 54 vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan vahşi saldırının geçen yılki 19 Mayıs törenlerini de hüzünlü ve buruk bir şekilde idrak etmeye yol açtığına dikkat çeken Bahçeli, iki yıldır üst üste yaşanan acı ve felaketlerin 19 Mayıs’ın hakkıyla, layıkıyla ve sevinçle kutlanmasına zorunlu bir şekilde engel olduğunu kaydetti.

TÜRK MİLLETİ YILGINLIK GÖSTERMEMİŞTİR

"İçinden geçtiğimiz ıstırap dolu günleri dayanışma, yardımlaşma ve kardeşlik bağlarını güçlendirerek aşacağımızdan kuşku duyulmaması lazımdır." diyen Bahçeli, şöyle devam etti: "19 Mayıs 1919 ruhunun bizlere miras bıraktığı tarihi mesajın özü de aslında buna vurgu yapmaktadır. Samsun’a çıkan cesur ve faziletli irade, acılar içinde kıvranan, kayıplarla sınanan, işgal ve esaretle tehdit edilen son yurdumuzun umutlarını yeşertmiş, talihini değiştirmiştir. Türk milleti en ağır şartlarda dahi yılgınlık göstermemiş, yenilgiyi peşinen kabullenecek gaflet ve korkaklığın pençesine düşmemiştir. 19 Mayıs; milletimizin kutlu bir silkinişi, destansı bir uyanışı, istiklal uğruna her şeyi göze aldığını ispatlayan muazzam bir stratejik dirilişi olarak tarihe mühür vurmuştur. Aziz milletimiz, sömürgeci güçlerin dayattığı ve tutsaklığı esas alan bağımlı ve onursuz bir geleceği Samsun’dan itibaren reddetmiş, kendi kaderine bizzat kendisi yön vermek için inisiyatifi ele almıştır. Bu itibarla 19 Mayıs, aşağılanan milli varlığın canlanışı; teslimiyetçi, tavizkar yönetimlere karşı milli devletin müjdesi, dönemin küresel dengelerini baştan ayağa değiştiren milli mücadele şuurunun doğumudur. Aynı zamanda 19 Mayıs; Türk milletinin ortak çatı altında buluşarak akıl, duygu, sağduyu, vizyon ve fedakarlık eşliğinde istikbaline sahip çıkışının tarihe mal olmuş milliyetçi kararlılığıdır. Bu sayede ümitsizlikler etkisizleştirilmiş, kırgınlıklar onarılmış, fikir ayrılıkları giderilmiş, tasa ve kıvancın ortak paydasında buluşularak Türkiye Cumhuriyeti’nin ana çatısı heyecanla örülmüştür" dedi.

Bu haber toplam 278 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.