1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bağış: Demokrasi topal olursa, ekonomi felç olur
Bağış: Demokrasi topal olursa, ekonomi felç olur

Bağış: Demokrasi topal olursa, ekonomi felç olur

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin hala askeri bir Anayasa ile yönetildiğini belirterek, yeni Anayasa'nın "bütün vatandaşların,...

A+A-
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin hala askeri bir Anayasa ile yönetildiğini belirterek, yeni Anayasa'nın "bütün vatandaşların, siyasi görüşleri, etnik kökenleri, tercihleri ne olursa olsun 'benim' diyebileceği bir Anayasa olması gerektiğini" söyledi.
Egemen Bağış, NTV'de katıldığı programda yaptığı açıklamada, "askeri Anayasa ile asgari demokrasi oluyor" diyerek, artık sivil iradenin, milletin iradesinin birlikte yeni bir Anayasa kaleme alması gerektiğini belirtti. Mevcut Anayasa'da gereksiz çok fazla ayrıntıya yer verildiğini ancak, Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi önemli konularda yeterli açıklama bulunmadığını ifade eden Bağış, "Anayasa bütün vatandaşlarımızın; siyasi görüşleri, etnik kökenleri, tercihleri ne olursa olsun, 'benim' diyeceği bir Anayasa olmalı." diye konuştu. Anayasa hazırlanırken, sokaktaki vatandaşın görüşünün alınması, bireyin özgürlüğünün önünün açılması gerektiğini belirten Bağış, "Biz ne zaman bireyin önünü açmışsak o zaman Türkiye ilerledi" dedi. Egemen Bağış, "Gerçek demokrasiyi benimsemiş bütün ülkelerin zengin ve müreffeh olması rastlantı değildir. Bir ülkede demokrasi topal olursa, ekonomi felç olur" diye konuştu. Bağış, AB'ye üyelik sürecinde de, önemli olanın AB standartlarını yakalamak olduğunu tekrarlayarak şunları söyledi: "2013 sonuna kadar Türkiye'nin mevzuatını uyumlu hale getirmek için harıl harıl çalışıyoruz. Biz kendi işimizi yapıyoruz, papaza kızıp oruç bozacak halimiz yok. Üye olup olmamak çok önemli değil, önemli olan o standartları yakalamak." Egemen Bağış, İstanbul'da yürüttüğü seçim çalışmalarına da değinerek, bu seçimde vatandaşın çok kararlı olduğuna inandığını söyledi. Ak Parti hükümetinin yaptığı hizmetleri aktaran Bağış, "cesur ve çılgın projeler üretecek bir nesli hayal ettiklerini, bunu hedeflediklerini" ifade etti. Seçim meydanlarında, "projesi olanların onu açıkladığını, projesi olmayanların başkalarının projelerini kötülediğini" söyleyen Bağış, muhalefet partilerinin aciziyetinin ortaya çıktığını öne sürerek, "Herkese para dağıtacam, herkese maaş verecem zihniyeti bu ülkeyi hep geriye götürdü" diye konuştu. Türkiye'de istikrar olduğu zaman Türkiye'nin hep zenginleştiğini, koalisyon olduğunda ise geriye gittiğini kaydeden Bağış, muhalefetin umudunun koalisyon ortağı olmak olduğunu, "Türkiye'nin geriye gitmesini istediklerini" öne sürdü. İstanbul'daki hızlı nüfus artışına değinen Bağış, kentte bu hızlı büyümeye karşı adımlar atılması, altyapının güçlendirilmesi, depreme karşı önlemler alınması gerektiğini söyledi. Bağış, Kanal Projesi'nin, "10-12 yılda tamamlanacağını, çok sayıda insana iş imkanı yaratacağını, İstanbul'u depreme karşı koruyacağını, Boğaz'ı koruyacağını" kaydetti. Seçimde Ak Parti'nin "var olan yapıyı koruyup öteye geçip geçemeyeceği" sorusu üzerine Bağış, "Hayırlısı diyorum. Bu milletin terazisi bugüne kadar hiç şaşmadı. Biz güçlü bir ekonomi arzuluyoruz. Güçlü bir toplum, bireyin önünün açıldığı bir ülkenin hayalini kuruyoruz. Vatandaşımız bunu kendisi değerlendirecektir" dedi.
Bu haber toplam 335 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.