1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. BABAMI SİGORTALI GÖSTEREMEDİM
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

BABAMI SİGORTALI GÖSTEREMEDİM

A+A-

Anlatmak istediğim, sizlerle paylaşmak istediğim konu, babam ve babamı sigortalı gösteremem değil. Dikkatinize sunmak istediğim, bir anlayış. Bir bakış açısıdır. Yıl 1972. Aynı öğretmen okulunda okumuş, aynı sınıfta okumuş üç öğretmen arkadaş.  Bir süre yurdun çeşitli köşelerinde öğretmenlik yapmış üç arkadaş. On iki sene sonra, Kırıkkale’de buluştuk. Bir gün akşam, birimizin evinde aile ziyaretinde bir araya geldik. Üçümüzün de kendi evlerimiz yok. Kirada oturuyoruz. Sohbet bizi bir arsa almaya ve üzerine, üçümüzün bir arada oturacağı bir apartman yapmaya götürdü. Kararlaştırdık. Arsa bulacağız. Satın alacağız. Üzerine apartman yapacağız. Birer ev sahibi olacağız.

            Arsa ararken, bir yer bulduk. Pazarlığını yaptık. Arsa iki daire üzerine, üç katlı inşaat ruhsatlı.  Altı kişi olduk. Tapuyu alacağımız gün bir arkadaş daha geldi. Ben de size ortak olmak istiyorum dedi.  Gönlümüz bu arkadaşı da ortak etmekten yana. Arsa altı dairelik. Bu arkadaşı da alırsak ne olacağını bilemiyoruz. Çok sevecen bir mühendisimiz var. Ona danışmaya gittik. Bize dedi ki onu da ortak alın. Bir kat kaçak yaparsınız olur biter dedi. Neyse biz bir kaçak kat yaptık. İki de kot daire çıkardık. On daireli bir adi ortaklık şeklinde, on daireli bir inşaat yaptık. İki yıl içinde inşaatımızı bitirdik. Dedim ya. İşimiz adi ortaklık.

            İnşaatı bitirdik. Yalnız sosyal sigortalar borcumuzu, inşaat bittikten sonra ödemeye başladık. Bilenler bilir. Sigorta, inşaatın kaç metre kare olduğuna bakar. Metre kare üzerinden pirim alır. Sigorta işlerini ben yapıyorum. Çalıştırdığımız işçiler adına ve bildiğimiz kişiler adına, sigorta parasını yatırıyoruz. Borcumuzu bitirdik.

            Bir ara bir işçi olarak, babamı da sigortalı göstermek içimden geçiyor. Ben babamı sigortalı göstersem ve adına pirim yatırsam, bana niye babanı sigortalı gösterdin demezler. Günlerce bu konu beni meşgul etti. Ancak arkadaşım ve ortaklarımız bana ne der! Bizim adımızdan babasına fayda sağlıyor derlerse. Ki eminim hiç birisi bunu bana demez. Demezdi. Ancak ben babam adına bir sigorta girişi çıkışı yapamadım. Çünkü babam inşaatımızda hiç çalışmadı. Ya derlerse diye utancımdan yapamadım.

            Ben babama sigorta giriş çıkış yapamadım. Toplam on kişiye karşı sorumlu idim. Onlara karşı yanlış yapmamak, onlara karşı kişisel çıkar sağladı dedirtmemek adına yapamadım.  EY YÜCE ALLAH’IM!  Ne oldu bu topluma? Anlattığım olay 1974- 1976 yılları. Ben on kişilik bir ortaklık sorumlusuyum. Hepsi o kadar. Yanlış anlaşılmasın. İşi iki arkadaş olarak yürüttük. Adı Musa. Anlattıklarımı Musa da bilmez. Ortaklarımız da bilmez.

            Geldik 2010’lu 2015 yıllara. Devletin bakanları. Koca koca bakanları. Dört bakanı. Devletin yaptığı ticari işlerden komisyon almış. Aldıkları paralar, televizyon kanallarından gösteriliyor. Kendi aralarında ve çocuklarıyla konuşmaları, televizyon kanallarından izletiliyor. Başbakan, cumhurbaşkanı biliyor. Yargıçlar ve savcılar biliyor. Bu da yetmedi. Şimdi konu Amerika’nın diline düştü. Bu komisyon alma konusunu, seksen milyon vatandaş duydu. Tüm dünya da duydu. Bakanlık etiketini kendi çıkarına nasıl kullanabilirsin? Kimse bilmez dediniz. Duymaz dediniz. Ya bu rezalet ortaya çıkarsa diye hiç mi düşünmediniz? Ne oldu bu topluma? Bir de hiç bir şey olmamış gibi, savunmaya çalışmak neyin nesi?

Ben babam adına yaptığım inşaat işinde, bir sigorta girişi çıkışı yapmaya, beraber inşaatı yürüttüğüm arkadaşıma ve on kişi de ortağımıza karşı, yanlış yapmış olmak adına yapmadım. Yapamadım. Yapsaydım bile ortakların bir zararı olmayacaktı. Zaten o para sigortaya yatırılıyordu. Bilmem anlatabildim mi?  Üstelik benim yapmak istediğim ne bir rüşvet almak, ne bir komisyon almak, ne de bir hırsızlık yapmak idi. Sadece bir kişiyi, inşaatta çalışmadığı halde, adına sigorta parası yatırmaktı.

            1970’li yıllarda bir öğretmen anlayışı. 2010’lar da dört bakan anlayışı. Televizyonlara çıkıp, rüşvet alan da, rüşvet aldı diye iftira atanda diye haykırmazlar mı?  Ne dersiniz EY SEVGİLİ HALKIM! BEN Mİ YANLIŞ YAPMIŞIM? YOKSA YANLIŞ YAPANLAR MI VAR?

           

Bu yazı toplam 750 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.