1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Aytekin ÇAKMAKÇI!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Aytekin ÇAKMAKÇI!

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-090.jpg

Kendimi Seyyah a benzetiyorum...

ve hala yürüyorum...

Nereye kadar mı....

Bilmiyorum...

 Muhsin Bey, Arabesk ve Uzlaşma gibi filmleriyle bilinen, görüntü yönetmeni, öğretim görevlisi, Aytekin Çakmaklı, 1949 yılında Trabzon’da doğdu.

     Kaptan olan babasının tayininin Trabzon’dan İstanbul’a çıkması üzerine İstanbul’a yerleşti. Burada prodüksiyon asistanı olan arkadaşı Abdullah Gürek’in teklifi üzerine 16 yaşındayken, Kriton İlyadis’e kamera ikinci asistanlığı yapmaya başlayarak sinema yaşamına adım attı.

     Yıllar içinde kamera birinci asistanlığı, set fotoğrafçılığı, reklam kameramanlığı, reklam fotoğrafçılığı ve görüntü yönetmenliği görevlerini üstlenen Çakmakçı, Türkiye sinemasının siyah-beyaz dönemlerinde ünlü görüntü yönetmenleriyle çalışma fırsatı buldu. Bu dönemde ışık teknikleri üzerine yeni denemeler yapmaya çalıştı.

     Yeni görsel anlayışını ilk kez “Acı” filmiyle uygulamaya soktu.

     Bu döneme ve bunun üzerine aldığı eleştirilere şöyle açıklık getirir; "Tuhaf ışıklar yaptığımı, mesleği sabote ettiğimi, ışığı pencereden verdiğimi diğer tarafların boş kaldığı yönünde çok eleştiri aldım. Ama tüm bunların bir geçiş dönemi sancısı olduğunu düşünüyordum. Zaman ilerledikçe doğru yolda olduğumun işaretleri belirdi. Çünkü film projelerinin performans hedeflerinin büyüdüğünü gördüm. Ciddi film yapmak ve çıtayı yükseltmek isteyen yönetmenlerden teklif almaya başladım."

     Ertem Eğilmez, İrfan Tözüm, Şerif Gören ve Yavuz Turgul gibi yönetmenlerle aynı seti paylaşan Aytekin Çakmaçı, “Baba Evi”, “Şehnaz Tango”, “Yeni Hayat”, “Deniz Gurbetçileri”, “Bizim Ev”, “Yaprak Dökümü” gibi döneminin sevilen dizilerinin görüntü yönetmenliği yaptı.

     3 – 4 yıl, Marmara Üniversitesi sinema ve televizyon bölümünde görüntü ve stüdyo teknikleri gibi derslere öğretim üyesi olarak katıldı. 2009’da buradaki görevini bıraktı.

     Uzun yıllar Trabzon’da yaşayan Çakmakçı, burada kamera, ses ve ışık teknikleri üzerine kurslar verdi. Ayrıca AB projesi olan Nitelikli Radyo Tv Teknikerleri ve kamera asistanları kurslarında Trabzon Belediyesi adına öğretici öğretmenlik yaptı.

      Anılarını kaleme aldığı kitabı “Güneşe Lamba Yakan Adam”, 2019 yılında okurlarıyla buluştu.

     Trabzon'da ikamet etmekteydi. Burada kamera, ses ve ışık teknikleri üzerine kurs vermiş olup ayrıca AB projesi olan Nitelikli Radyo Tv Teknikerleri ve kamera asistanları kurslarında Trabzon Belediyesi adına öğretici öğretmenlik yapmıştır.

     Ödülleri:

•          1986 - 23. Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Görüntü Yönetmeni (Yılanların Öcü ve Kan filmleriyle).

•          1992 - İFSAK Sinema Ödülü.

•          1996 - 10. Adana Altın Koza Film Festivali, En İyi Görüntü Yönetmeni (Mum Kokulu Kadınlar ve Işıklar Sönmesin filmleriyle).

•          1998 – Altın Kelebek TV Ödülü (Baba Evi).

•          2013 – 31. İstanbul Film Festivali – Onur Ödülü.

•          2014 – Sinefest Emek Ödülü.

•          2014 – 21. Adana Altın Koza Film Festivali – 100. Yıl Emek Ödülü.

•          2015 – Türsak - Tüm Zamanların En İyi 10 Görüntü Yönetmeni Ödülü.

•          2015 – Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Sanat Ödülü.

•          2017 – Ankara Üniversitesi İletişim Vakfı – 50. Yıl Onur Ödülü.

•          2017 – Gönüllü İyilikseverler Derneği Ödülü.

•          2018 – Gelişim Üniversitesi & TÜRVAK - Görüntü Yönetmenliğini Özendirme Ödülü.

•          2020 - SETEM ''EMEK'' Ödülü.

     1965 yılında sinemaya kamera asistanlığıyla başlayan yolculuğum set ve afiş fotoğrafçılığı, reklam fotoğrafçılığı, reklam kameramanlığı, sinemada ve televizyon dizilerinde görüntü yönetmenliği ile devam eden,  100'e yakın sinema, 30 civarında televizyon dizi görüntü yönetmenliği yapan Aytekin Çakmakçı, doğduğu Trabzon’da,  11 Mart 2021 tarihinde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaattin-karaer2-064.jpg

 

Bu yazı toplam 1059 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.