1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Ayhan TANRIVER!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Ayhan TANRIVER!

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer-014.jpg

Allah ölümünde hayırlısını versin denilirdi!

Tüm dünya ve ülkemizi sarsan pandemi sürecinde gördük ki, ölümün hayırlısının yanında cenazenin de hayırlısı der olduk.

     Devam eden pandemi sürecinde ölen arkadaş, eş ve dostların cenazesine de katılamadık.  Yıllarca aynı kurumda birlikte çalıştığımız, lojmanlarda komşuluk yaptığımız bir arkadaşın ölüm haberini duyduğumda, kızını aradım. Saat 15.00’de kaldırılacağını ve Camiinin ismin öğrendim. Saat 14.30’da Camiinin önündeydim. Fakat kimseler yoktu. Kendi kendime yanlış mı anladım derken, tanıdık birkaç arkadaşa rastladım. Onlarda cenaze için geldiklerini ve yetişemediklerini,  bekletilmeden kaldırıldığını öğrendiklerini söylediler. Yine de içim rahat etmedi, kendimi suçlu hissettim ve kızını aradım. Evet, bekletilmeden kaldırılmış dedi. Yeniden baş sağlığı diledim. Yine bir arkadaşın ölüm haberini, bir arkadaş telefonla bildirdi. Ne yapsak diye bana soruyordu.

     İşte böyle! Evlerine ziyaret edip baş sağlığı dahi dileyemedik. Bunların yanı sıra ülkemizde hayatını kaybeden, sanat dünyasından ünlülerimizi de sizlerle paylaşamadık.

     Birde gazetemizin bu sürede haftada üç gün yayınlanması üstüne tuz biber oldu!

     Tüm bu olumsuzluklara rağmen, acı tatlı yaşam devam ediyordu.

     Bir sanatçının kaybını öğrendiğimde, duramadım sizlerle paylaşmadan!

*     *     *

     Deniz kuvvetlerinde uzun yıllar hizmet vermiş, yaşamı boyunca kendini bireysel ve toplumsal gelişime adamış, Türk tiyatrosuna ve Türk sinemasına uzun yıllar hizmet etmiş bir sanat emekçisi olan Ayhan Tanrıver’de aramızdan ayrıldı.

     1935 yılında İstanbul’da doğdu. Tiyatro sevgisinin başladığı yıllarda, halkevlerinde tiyatro eğitimi aldı.

     1953 yılında Eyüp Kültür Derneği’nde sahnelenen PAYDOS adlı oyunda ilk büyük rolünü aldı.  

     1954 yılında Gölcük Fabrikalar Tiyatrosu’nun kuruluşunda bulundu.1963 yılına kadar bu tiyatronun yöneticiliğini üstlendi. Aynı yıllar içinde Gölcük Lisesi öğrencileri ile bir okulun bodrum katını ‘Oda Tiyatrosu’ haline getirerek çeşitli oyunlar sahneledi.

     1963 yılında İstanbul Milli Türk Talebe Birliği Tiyatrosu’nda idarecilik oyunculuk ve yönetmenlik görevlerini üstlendi.

     1964 yılında Ankara Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Tiyatrosu’nu kurmak üzere özel tayinle Ankara’ya tayin oldu.

     1964-1971 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Tiyatrosu’nun yöneticiliğini yaptı.

     1967 yılında Ankara Deniz Kuvvetleri Tiyatrosu’nda sahneye koyduğu Gogol’un ‘Müfettiş’ adlı oyunu ile ‘ODTÜ Tiyatro Şenliği’nde Türkiye üçüncülüğü ödülünü aldı. Aynı yıllarda Ankara Deneme Sahnesi, Yenişehir Tiyatrosu, Ankara Meydan Sahnesi, Ankara Küçük Komedi Tiyatrolarında birçok oyunda oyunculuk ve yöneticilik yaptı. Ülkemizde televizyonun ilk yerleştiği yıllarda, birçok televizyon oyununda oyunculuk ve seslendirme çalışmalarında bulundu.

     1971 yılında Mersin Bölge Tiyatrosunu kurdu.

     1971-1980 yılları arasında bu tiyatronun Genel Sanat Yönetmenliğini yaptı.

     1980 yılında ODTÜ Tiyatro Şenliği’nde Sermet Çağan’ın ‘Ayak Bacak Fabrikası’ oyunu ile mansiyon ödülü aldı.

     1981 yılında Tiyatro İzmir’in kuruluşunda görev aldı ve bu tiyatronun Genel Sanat Yönetmenliğini üstlendi. Aynı yıllarda İzmir Sanat Merkezi’nde “Yarın Çok Geç Olacak” (Kül Rengi Sabahlar) ve Ankara Metropol Tiyatrosu’nda Mrozek’in “Polisler” oyununda rol aldı.

     1982 yılında İzmir Konak Belediye Tiyatrosu’nun kuruluşunda bulunarak aynı tiyatronun Genel Sanat Yönetmenliğini yaptı. Bunu takip eden yıllarda İzmir Aliağa Belediyesi Tiyatrosu’nun (ALBET) kuruluşunu yaptı ve bu tiyatronun kuruluşunda Genel Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi.

     1996 yılında Kocaeli Bölge Tiyatrosu’na oyuncu olarak katılarak “Hakkâri’de Bir Mevsim” ve “Öğretmeniz Acıya Sürgün” oyunları ile üç yıla yakın Türkiye turnesi yaptı. Gölcük Depremi sonrası Mersin’e davet edildi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunu kurdu.  Değirmendere Belediyesi Belde Sanatevi’nde Tiyatro yöneticiliği ile Değirmendere ve Gölcük KOMEK şubelerinde diksiyon ve drama kurslarında eğitmenlik görevi sürdürmekteydi.

     Sanat yaşamı boyunca ülkemizin birçok yerinde oyun sahneleyen Ayhan Tanrıver, tiyatro yaşamı boyunca ülkemizde tiyatro sanatının tanınması ve yaygınlaşmasına, tiyatro seyircisinin oluşmasına birçok katkıda bulunmuş, Amatör Tiyatrolar Birliği ve Bölge Tiyatrolarının kuruluş sürecinde bu kurumların kurulmasında ısrarla ve inançla çalışmıştı.

   Bir tiyatro eğitimcisi olarak pek çok tanınmış tiyatro oyuncusunu yetiştirmiştir. Devlet Konservatuvarları ile Güzel Sanatlar Fakültelerinin Sahne Sanatları ile Tiyatro Bölümlerinin “Yetenek Sınavları” na Hazırlık Kursları vermişti.

     “Biz bu ülkenin her yerinde tiyatro yaptık, yaşamımız boyunca hep okuduk, geliştik, değiştik, değiştirdik. İnsan değişen ve değiştiren tek varlıktır. Ben de bütün genç arkadaşlarıma her zaman daha çok okumalarını ve kendilerinin geliştirmelerini öğütlüyorum. Gelişmezsek geliştiremeyiz.”  diyen sanatçımız;

     25 Haziran 2020 tarihinde, 85 yaşında çoklu organ yetmezliğinden aramızdan ayrıldı.

     Nisan ayında da eşi, Değirmen, Adı Vasfiye, Suda Yanar, Düş Gezginleri, Sensiz Olamam gibi unutulmaz filmlerin yanında onlarca tiyatro oyununda rol alan,  tiyatro ve sinema oyuncusu, şair Suna Tanrıver aramızdan ayrılmıştı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 6453 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.