1. YAZARLAR

  2. ÖZLEM EKİCİ

  3. AVRUPA'DA DEMOKRASİ AYAKLAR ALTINDA
ÖZLEM EKİCİ

ÖZLEM EKİCİ

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

AVRUPA'DA DEMOKRASİ AYAKLAR ALTINDA

A+A-

Yüzyıllardır medeniyetin, demokrasinin, özgürlüğün adresi olarak Avrupa hep örnek gösterilmiştir. Az gelişmiş ve gelişmemiş ülkelere medeniyet dersi veriyorlardı sözüm ona. Artık Avrupa'nın kendine yetecek kadar bile medeniyeti kalmamıştır. Zaten Mehmet Akif Ersoy 1921'de özetlemişti durumu "Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar" diyerek. Batılılaşma, demokratikleşme adı altında gayri ahlaki ne kadar davranış varsa nüfuz edilmeye çalışıldı. Sonunda Akif'in de dediği gibi canavar ruhlarını ortaya çıkardılar.

Dünyanın gündemine oturan ve ülke olarak sabrımızı taşırmakta olan Avrupalı devletlerin elbirliğiyle Türk düşmanlığına soyunması, Avrupa'yı kaçınılmaz Ortaçağ'ın karanlıklarına sürükleyecektir. Ortaçağdaki dayatmacı, feodal, ayrıştırıcı, ırkçı, tavırları 2017'nin Avrupası'nda görmek endişe verici. "endişeleniyoruz" kelimesini onlardan duymaya o kadar aşinayız ki zira dünyada bir kuş uçsa endişeleniyorlar. Bu sefer endişelenecek halde olanlar kendileri ve durum hiçte hayra alamet değil.

Ülkemizdeki basın özgürlüğünü, eylem özgürlüğünü eleştirenler bugün diplomatik kişilere bile ambargo koyuyor, demokrasi naraları atanlar antidemokratik tutum sergiliyor. Bu ne yaman çelişki! Önce Almanya sonra Hollanda... Bu skandallara el avuşturan daha bilmem kaç ülke. Nereden geliyor bu deli cesareti? Türkiye'nin yükselişi onları neden bu kadar korkutuyor? Bizim ülkemizdeki halk oylamasından onlara ne? Soruların cevabı elbette basit, hepimiz bu soruların cevabını kuşkusuz biliyoruz. Güçlü bir Türkiye onları rahatsız ediyor, tıpkı Osmanlı'nın rahatsız ettiği gibi. Tarihin tekerrürünü yaşıyoruz bir kez daha.  Aynı oyunlar, hazmedemeyenlerin ittifaklaşması, işlerine geldiği gibi şekil değiştiren bir hukuk anlayışı... Ben asırlar öncesinin Avrupası ile günümüz Avrupası arasında bir fark göremiyorum.

İnsan hakları nutukları atıp ırkçılığın dibini sıyıranlara, islamofobik ideolojilerde birleşenlere dünya sessiz kalırsa onlara da yazıklar olsun. Bundan sonra ne olur, ilişkiler ne yönde ilerler bilinmez ama bu kadar kutuplaşmanın bana çağrıştırdığı bir nokta var, ülkemizde bir şeyler yolunda gidiyor, doğru adımlar atılıyor ve engellenmeye çalışılıyor. Şu saatten sonra varsa alınacak bir demokrasi dersi dünya Türkiye'yi izlesin...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 7775 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar