1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Av tüfeği almak yabancıya çok kolay
Av tüfeği almak yabancıya çok kolay

Av tüfeği almak yabancıya çok kolay

Libya uyruklu saldırganın Topkapı Sarayı'nda terör estirmesinin ardından gözler yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye'de silah temin edebilmesi ve taşıyabilmesine...

A+A-
Libya uyruklu saldırganın Topkapı Sarayı'nda terör estirmesinin ardından gözler yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye'de silah temin edebilmesi ve taşıyabilmesine çevrildi. Mevzuata göre yivli silahların satışı ve ruhsatı konularından sadece belli ülke vatandaşları yararlanabiliyor. Ancak yivsiz silahların satışı konusunda herhangi bir kriter bulunmuyor. Pasaportunu gösteren tüm yabancılar, 'Türkiye'de kullanmamak kaydıyla' silah satın alabiliyor. Yabancı ülkelerde turistlere silah verilmediğini belirten uzmanlar ise, Türkiye'de yasal boşluk nedeniyle bu tür sıkıntıların yaşandığını belirtiyor.
Yabancıların silah satın alması konusunda yabancılar mensubu oldukları ülkenin Türkiye ile karşılıklı anlaşmasına göre silah satın alabiliyor. Bu uygulama yivli silahların satışı konusunda geçerli. Sadece bu şartları taşıyan ülke vatandaşlarına yivli silahların satışı yapılabiliyor. Ancak Topkapı Sarayı'ndaki silahlı saldırganın kullandığı yivsiz av tüfeklerinin satışında aynı durum geçerli değil. Yabancı uyruklu kişiler Türkiye'ye geldikten sonra ilgili silah satış yerlerine giderek pasaportlarını gösterip bu silahlardan satın alabiliyor. Alınan silahın faturası pasaporta işleniyor. Ancak satın alınan tüfek Türkiye sınırları içinde kullanılamıyor. 'SALDIRGAN SÖKÜLEN TÜFEĞİ TAKMAYI BİLİYORMUŞ' Bu arada, emekli özel harekat polisi Enes Akbulut, yabancıların ve Türklerin av tüfeği sahibi olmasıyla ilgili prosedür hakkında bilgi verdi. Türkiye'de tüfeklerin 'av' kapsamında olduğunu belirten Akbulut, "Tüfeklerin tamamı yivsizdir. Her yabancı pasaportuna işleterek bu tüfeklerden alabilir. Ancak, yurt dışına çıkartılabilmesi için bu tüfeklerin sökülmüş olması gerekir. Satın alınan dükkanda tüfek sökülür ve ona göre satın alana teslim edilir. Tahminime göre Topkapı'daki saldırgan tüfeği takmayı bildiği için başka bir yere gidip tüfeği takmış." diye konuştu. Akbulut, yabancıların yurt dışına av fişeğini de rahatlıkla götürebileceğini ifade etti. Yabancı ülkelerde silah satın alan turistlerin eline silah verilmediğini kaydeden Akbulut, "Gelişmiş ülkelerde şöyle bir uygulama vardır; dükkan sahibi silah alan kişinin biletinin fotokopisini alır, 'silahı uçağa bineceğiniz havalimanına biz getireceğiz' der. Kesinlikle turistin eline silah verilmez. Türkiye'de ise böyle bir kanun maddesi olmadığı için bu tür sıkıntılar yaşanıyor. Silahların güvenli bir şekilde yurt dışına çıkartılabilmesi için gelişmiş ülkelerdeki uygulamaların hayata geçirilmesi gerekir." diye konuştu. Türklerin yivsiz silah edinmesinin epey prosedürü olduğunu belirten Enes Akbulut, "Türk vatandaşları 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'nda herhangi bir engeli yok ise önce bağlı bulunduğu ilçe emniyet müdürlüğü ve kaymakamlığa gider. Buradan kendisine bir belge verilir ve 'git tüfeği al gel' denir. Kişi bu belge ile gider ve emniyetin kendisine verdiği belge ile faturayı kestirip tüfeği alır. Tekrar emniyet müdürlüğü ya da kaymakamlığa giderek tüfeği kontrol ettirir ve sarı renkli av tezkeresini alır." ifadelerini kullandı.
Bu haber toplam 669 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.