1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Ateist şiiri
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ateist şiiri

A+A-

Hacca gitmek ile hacı olunmaz Cumadan cumaya Allah bulunmaz.

Taşa taş atmakla şeytan kovulmaz, şeytanın hicazda işi ne hacı?

Faiz yer ama domuz eti yemez, zina eder ama cenabet gezmez.

Kur’an okur lakin mealin bilmez, kandiller hangi ayette be hacı.

Giymiş cübbeyi bırakmış sakalı, içinde gömleği hakim yakalı

Kalbi fitne fucur sorsan takvalı yüz rekat kılsan da nafile hacı

Şarap ırmakları varımış orda, yetmiş iki huri hepsi bir anda

Orda ödül neden günah cihanda, hele şu arife tarif et hacı

Yeğenim  yukarıdaki şiiri  bana göndermiş, ben de ona cevap yazdım.

Kıymetli yeğenim! Gözlerinden öperim. Gönderdiğin şiir aldım, okudum. Onu yazan kimsenin adı Müslüman, kendisi gayri Müslim bir kimse olduğunu derhal anladım. Sen belki de şaka diye yazdın. Ben kusura bakmıyorum. Ancak din ile şaka olunmaz. Hazreti Peygamber (s.) bir hadisinde “Mümin, müminin aynasıdır” buyurur. Aynaya bakan kendini görür. Bu yazarın söylediği sözler kendinin kim olduğunu gösteriyor. İslam hakkında hiç bilgisi olmadığı gibi İslam dininin en önemli beş şartından biri olan hac ile de alay etmiş. Anlaşılan ateistin birisidir.

 Şöyle ki: Hac ibadeti sembollerle dolu bir ibadettir. Bunlardan birisi de şeytan taşlamaktır. Sen parmağınla bir yeri gösterdiğin zaman senin parmağına bakan kimse sadece senin parmağını görür, gösterdiğin yeri görmez. Orada şeytan taşlama olayında, elbette şeytan gelip de orada durmuyor beni taşlasınlar diye. Ora bize önce tarihî bir olayı hatırlatıyor; Hazreti İbrahim Peygamber ile oğlu Hazreti İsmail’in orada şeytanı taşladıklarını, bu sayede o büyük imtihanı kazandıklarını anlatıyor. Peki, Ben de o şiiri yazana soruyorum: Hacca gitmek ile hacı olunmaz da, nereye gidince olunur? Meyhaneye gidince mi?

 İkincisi nasıl ki T.C. denince bunlar sadece iki alfabe harfi değil, kocaman bir Türkiye Cumhuriyetini temsil ediyor, işte o taşlama olayındaki beton da şeytanı temsil ediyor ve hacılar ona taş atmakla şeytana olan düşmanlıklarını izhar etmiş, belgelemiş oluyorlar.

(Cumadan cumaya Allah bulunmaz) sözüne karşı diyorum ki: Cuma namazına giden, zaten Allah’ı aramıyor ki bulsun. Cumaya giden Müslüman ‘Allah’ın rızası için, onu memnun etmek için’ gider. Ben de ona soruyorum, Peki! Öyleyse Allah nerde bulunur? Bu sorunun cevabını gene ben vereyim: Kâinat (Evren) dediğimiz şu varlıklar yok iken Allah nerde idinse gene oradadır.  

“Faiz yer ama domuz eti yemez, zina eder ama cenabet gezmez” sözleri tıpatıp yazarın kendi yaptıklarını anlatıyor, başka bir şey söylemeyeceğim.

“Kur’an okur lakin mealin bilmez” sözüne cevap: Kur’an’ Kerimi okuyup mealini bilmek elbette bal + kaymak gibi olur. Mealini bilmeden okumak ise bal yemeye benzer. Balın ne olduğunu hiç bilmeyen adama balı yedirseler, o adam balın ne olduğunu bilmeden tadını gene alır. Ben de o yazana soruyorum: Sen biliyor musun Kur’an’ın mealini? Eğer bilseydin “Kadiller hangi ayda be hacı” demezdin. Beş ayetten oluşan “Kadr” süresindedir. Bir de her şeyin ayette olması gerekmez. İslam dininde Sevgili Peygamberimiz (s.) de söz sahibidir ve yetkilidir. Kandillerin bir kısmı da (Berat kandili de)  onun hadislerindedir.  Bir de, bir Müslüman, “Bu akşam kandildir” diye namaz kılsa, dua etse, sadaka verse… senden başka kime ne zararı var?

“Kalbi fitne fucur, sorsan takvalı. Yüz rekat kılsan da nafile hacı” sözüne gelince, bu sözü ile de kendini anlatıyor. Çünkü bir insanın kalbinde ne olduğunu Allah’tan başka kimse bilmez. Sen Allah’tan daha iyimi biliyorsun ki böyle diyorsun!

Hazreti Peygamber (s.)in azatlı kölesi Hazreti Üsame kafir  bir kişiye rastlamış. Tam kılıcını vuracağı anda Adam: “La ilahe illallah” demiş. Üsame de gene mızrağını saplayıp adamı öldürmüş. Gerisini kendisi şöyle anlatır:  Biz Medine’ye gelince bu olay Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in kulağına gitti ve bana:

– “Ey  Üsâme! Lâ ilâhe illallah dedikten sonra adamı öldürdün mü?” buyurdu. Ben : Yâ Resûlallah! O, bu sözü sadece silahtan korktuğu için söyledi, dedim. Peygamber Efendimiz :

– “Kalbini mi yardın ki, bu sebeple söyleyip söylemediğini bilesin?” buyurdu. Bu hadisten de anlıyoruz ki, herkesin kalbinden geçeni ancak Allah bilir.

“Yüz rekat kılsan da nafile hacı” sözüne gelince, sen o adamın amel defterine mi baktın ki böyle diyorsun? Niye nafile olsun ki! Hazreti Peygamber (s.) şöyle buyuruyor:  “Bir adamın namaz kılmak için camilere gidip geldiğini gördüğünüzde onun Müslüman olduğuna şahadet ediniz.”  Sen neye dayanarak namazının kabul olmadığını ileri sürüyorsun? Hacının kıldığı namazlar kabul olmuyor da senin kılmadığın namazlar mı kabul oluyor?

“Şarap ırmakları varmış o yanda” sözüne gelince, orada yani cennette şarap ırmağı olduğunu inkâr eden kapkara kâfir olur. Çünkü Kur’an gayet açık ve net olarak söylüyor bunu: “Orada (Cennette) bozulmayan su ırmakları, tadı değişmeyen süt ırmakları, içenlere zevk veren şarap ırmakları ve süzme bal ırmakları vardır. Orada onlar için meyvelerin her çeşidi vardır.”(Muhammed suresi ayet 15)

Dikkat edin: “İçenlere zevk veren şarap ırmakları” diyor. Dünyadaki şarap gibi aklı gideren, sarhoş eden, baş ağrısı yapan, aşırı kilo aldıran, pis pis kokan şarap değil. Tabii ki inanmayanlara da Cehennemin kızgın, kaynar hamim suyunu içirecekler. Ama o zaman inanmaları bir fayda sağlamayacak.

Son olarak şunu ilave edeyim. Olur ki aklı başına gelirde başkasının günahını düşüneceğine kendi günahını düşünür ve tevbe eder.

Bir ibret vesikası:

İstanbul’da Ermeni kökenli bir Barsam usta vardı. Müslüman olmuş ve “Zahid” ismini almıştı. Kendisi anlatmıştı. Ona her gün papaz gelip: “Ne diye değiştirdin dinini? Gel bizim eski dinimize!” diye bana nasihat ediyor ve: “Bak, falan hacı şöyle yaptı, falan tüccar şöyle şaptı…” diye kötü misaller veriyordu. Ben ona: “Siz şehrin içindeki kanallardaki akan suları gösterip, bu sular pis diyorsunuz. O suların çıktığı dağdaki asıl membaına gelirseniz o suyun ne kadar temiz olduğunu göreceksiniz” diyorum, demişti. 

Öyleyse kendini temize çıkarmak için binde bir nisbetinde olan hatalı hacıyı göstereceğine 999 hacı olmayan, namaz kılmayan, milletin illallah çektiği, ceza evlerini dolduran, müebbet hapis cezası ile cezalananları görseydi kör gözün daha iyi olurdu sayın arif bey(!)

 

Bu yazı toplam 2842 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.