1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Atatürk’ün soyu Kızıl Oğuzlar ve Konyarlar
Atatürk’ün soyu Kızıl Oğuzlar ve Konyarlar

Atatürk’ün soyu Kızıl Oğuzlar ve Konyarlar

Hayatta yegâne fahrim Türk yaratılmamdır diyerek Türklüğü ile övünen Atatürk’ün köklerine birlikte bir göz atalım. “Atatürk'ün baba soyu, Konya/Karaman'dan...

A+A-

Hayatta yegâne fahrim Türk yaratılmamdır diyerek Türklüğü ile övünen Atatürk’ün köklerine birlikte bir göz atalım.

Atatürk'ün baba soyu, Konya/Karaman'dan gelerek Manastır ilinin Debre-i Bala Sancağı'na bağlı Kocacık'a yerleşti. Aile sonradan Selanik'e göçtü. Atatürk’ün büyük babası Ahmet ve onun kardeşi Hafız Mehmet'in taşıdığı "Kızıl" lakabı ve yerleştikleri nahiyenin adı olan "Kocacık"ın da gösterdiği üzere; Mustafa Kemal'in baba tarafından soyu Anadolu'nun da Türkleşmesinde önemli roller oynayan "Kızıl-Oğuz", öbür adıyla da "Kocacık Yörükleri Türkmenleri"nden gelmektedir.”

Kızıl Oğuzların; Avşar, Çepni, Beydili, Salur ve Kayı boylarının birleşmesi sonucu sonucu oluşmuş bir Türkmen oymağı olduğu sanılmaktadır. Malazgirt Savaşı’nı müteakiben, Erzincan, Kelkit, Zara, Sivas, Reşadiye ve Tokat yörelerini ele geçirip bu yörelere yayılmışlar ve göçebe hayatı sürmüşlerdir. Bu dönemde tamamı Alevi olan Kızıl Oğuzlar, Osmanlı hâkimiyeti ile birlikte Sünnileşmeye ve yerleşik hayata geçmeye başlamışlardır. Osmanlı Devleti’nin iskân siyaseti gereği bu oymağın bir kısmı belli bölgelere dağıtılmışlardır. Kastamonu-Bolu yöresine Aydın-Manisa civarına, Rumeli’nde Selanik, Langaza ve Manastır çevrelerine, Tuna boyunda ise Dobruca, Deliorman ve Gerlova yörelerine yerleştirilmişlerdir.

Günümüzde Kızıl Oğuzların yaşadıkları şehirler: Yozgat, Kayseri, Sivas, Tokat, Adana, Maraş, Burdur, Isparta, Kastamonu, Bolu, Tarsus, Mersin, Karaman, Konya, Afyon, Bolvadin, Dinar, Şank-ı Karaağaç, Çerkeş, Gümilcine, Dimetoka, Kavala, Üsküp, Hezargrad, Eskicuma, Şumnu, Silistre, Varna, Vardar, Selanik, Ustruga, Ohri ve Manastır’dır.

Mustafa Kemal Atatürk'ün anne soyu da, Karaman'dan gelerek Selanik ile Manastır'ın arasında bulunan Vodina Sancağı'na bağlı "Sarıgöl" de denilen "Kayalar" Nahiyesine yerleştiler. Aile, sonradan Selanik yakınlarında bugün de kaplıcaları ile meşhur olan Langaza'ya yerleşmiştir. Dedesi Feyzullah Efendi'in taşıdığı "Sofu-zade" (Sofular) lâkabı, yerleştikleri Sarıgöl bölgesindeki yer adları ve ailedeki hatıraların gösterdiği üzere, Mustafa Kemal Atatürk'ün anne soyu Karaman'dan Rumeli'ye gelen ve bundan dolayı da "Konyarlar" olarak Rumeli'de anılan Yürük, Türkmenlerdendir. Zübeyde, 1857'de Lankaza'da dünyaya gelmiştir.

Kaynakça: Yrd. Doç. Dr. Ali Güler, Atatürk’ün Soyu Kızıl Oğuzlar ve Konyarlar Kitabı,

Bu haber toplam 845 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.